Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi wzrośnie podatek od nieruchomości. O ile więcej zapłacą łodzianie?

md
Choć 2024 rok jest rokiem wyborów samorządowych, władze miasta nie zamierzają składać mieszkańcom wyborczych prezentów. Wedle projektu uchwały stawki w poszczególnych kategoriach wzrosną o 15 proc.
Choć 2024 rok jest rokiem wyborów samorządowych, władze miasta nie zamierzają składać mieszkańcom wyborczych prezentów. Wedle projektu uchwały stawki w poszczególnych kategoriach wzrosną o 15 proc. Archiwum DŁ
Stawki podatku od nieruchomości w 2024 roku wzrosną o 15 proc. To więcej, niż wyniosła podwyżka na 2023 rok. Projekt uchwały w tej sprawie trafił już do Biura Rady Miejskiej Łodzi.

Nie będzie wyborczego prezentu dla łodzian

Choć 2024 rok jest rokiem wyborów samorządowych, władze miasta nie zamierzają składać mieszkańcom wyborczych prezentów. Wedle projektu uchwały stawki w poszczególnych kategoriach wzrosną o 15 proc., czyli o 2 punkty więcej niż wyniosła podwyżka tego podatku w 2023 roku, względem poprzedniego. Projekt firmuje prezydent Łodzi

Hanna Zdanowska

(PO).

O ile więcej zapłacą przedsiębiorcy?

Stawka za metr kwadratowy w budynku mieszkalnym ma wynieść 1,15 zł., względem 1 zł obowiązującej obecnie. Natomiast jeśli chodzi o małych przedsiębiorców, w skali 2023 r. opłata wyniesie 2 tys. 878 zł, przy założeniu, że dysponują lokalami o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Oznacza to, że w przyszłym roku opłata wzrośnie o 36 zł miesięcznie, natomiast w skali roku o 432 zł, zatem cały rok 2024 dla małego przedsiębiorcy zakończy się łącznie opłatą 3 tys. 310 zł podatku od nieruchomości.

Jeśli choodzi o przedsiębiorcę średniego, dysponującego lokalem o powierzchni 500 metrów kwadratowych, obecnie opłata podatku w skali roku 2023 powinna wynieść 14 tys. 390 zł. Ile drożej zapłaci średni przedsiębiorca w 2024 roku? O 180 zł. więcej miesięcznie, co znaczy, że w skali dwunastu miesięcy jego obciążenie wzrośnie o 2 tys. 160 zł, a całość podatku od nieruchomości w 2024 roku wyniesie go 16 tys. 550 zł.

Czym władze Łodzi tłumaczą wzrost podatku od nieruchomości?

W jaki sposób prezydent Łodzi uzasadnia potrzebę podwyżki? Otóż górne granice opłat podniosło ministerstwo finansów, a inne duże miasta, jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Gdańsk, też podnoszą ten podatek do maksymalnego pułapu. Poza tym, jak czytamy w uzasadnieniu, że wpływ na wzrost ma także "wysoki wskaźnik inflacji, wysokie stopy procentowe, znaczący wzrost minimalnego wynagrodzenia" oraz "rozwiązania podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu, które ograniczyły udział gmin w dochodach z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych."

Projektem uchwały w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości Rada Miejska zajmie się na listopadowej sesji.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki