Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Łodzi 2023: ile miasto ściągnie z podatków, mandatów, za wywóz śmieci czy za bilety MPK Łódź

Marcin Darda
Marcin Darda
W projekcie budżetu Łodzi na 2023 r. zapisano wyższe dochody m.in. z podatku od nieruchomości, za postoje w Strefie Płatnego Parkowania i zajęcie pasa drogowego. Miasto więcej zbierze również z opłat za wywóz śmieci.
W projekcie budżetu Łodzi na 2023 r. zapisano wyższe dochody m.in. z podatku od nieruchomości, za postoje w Strefie Płatnego Parkowania i zajęcie pasa drogowego. Miasto więcej zbierze również z opłat za wywóz śmieci. archiwum
W projekcie budżetu Łodzi na 2023 r. zapisano wyższe dochody m.in. z podatku od nieruchomości, za postoje w Strefie Płatnego Parkowania i zajęcie pasa drogowego. Miasto więcej zbierze również z opłat za wywóz śmieci.

To ma być trudny rok dla budżetu Łodzi. Jeszcze w sierpniu, podczas sesji i dyskusji na temat zapowiadanego strajku załogi MPK i podwyżek cen biletów komunikacji, skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski objaśnił radnym, że nie tylko nie znajdzie w budżecie pieniędzy na podwyżki pensji dla pracowników miejskiego przewoźnika, ale i dodał, że "trzeba się przygotować na cykliczny wzrost opłat" nie tylko za bilety komunikacji miejskiej. Z biletów miasto planuje pozyskać 230,1 mln zł, a to suma porównywalna z tą zapisaną w projekcie na obecny rok. Podwyżki, i tak już najdroższych biletów w skali kraju, nie należy jednak w 2023r. wykluczać. Miastu usługę transportową MPK powierzy za 530 mln zł, natomiast jest pewne, że koszty spółki wzrosną choćby ze względu na dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej przez rząd. Więcej budżet ma pozyskać ze wspólnych biletów aglomeracyjnych: plan na 2022 r. wynosił 4,6 mln zł, a na przyszły rok 5,1 mln zł.

W 2023 R. W ŁODZI WYŻSZY PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI

Wzrosną w przyszłym roku podatki od nieruchomości. Właściciel mieszkania o powierzchni 50 mkw. w przyszłym roku zapłaci 50 zł w skali dwunastu miesięcy, czyli o 5,50 zł więcej niż obecnie, z kolei posiadacz domu o powierzchni 100 m.kw. wyda na opłacenie podatku w skali roku 100 zł, a obecnie ta opłata wyniosła go 89 zł. Właściciele działek budowanych, choćby takich o powierzchni 1 tys. m.kw. odprowadzali do budżetu miasta kwotę 540 zł, ale już w przyszłym zapłacą maksymalnie 610 zł. Z kolei wzrost podatku od nieruchomości dla małych przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą w lokalu o powierzchni 100 m.kw., ma wynieść w skali roku maksymalnie 304 zł, do 2 tys. 878 zł.

Natomiast średni przedsiębiorcy operujący w na przykład w budynku o powierzchni 500 m.kw. zapłacą więcej o dokładnie 1 tys. 520 zł. rocznie, czyli w sumie 14 tys. 390 zł za dwanaście miesięcy. Te kwoty przedsiębiorcy będą jednak mogli odpisać od podatku. O ile w 2022 r. dochody miasta z podatków od nieruchomości łącznie z wszelkimi opłatami związanymi z przekształceniem praw planowano na poziomie blisko 530 mln zł, tak na 2023 r. jest to już pułap ponad 616 mln zł. Podatki, tak jak w innych samorządach, podniesiono do maksymalnych stawek przewidzianych "widełkami" ministra finansów.

WYŻSZE OPŁATY ZA POSTOJE W STREFIE PŁATNEGO PARKOWANIA

Podwyżki czekają też kierowców zostawiających samochody w Strefie Płatnego Parkowania. W listopadzie radni przyjęli wyższe stawki, stąd Zarząd Dróg i Transportu w planie dochodów na 2023 r. wpisał sumę 23 mln zł, o 1 mln zł wyższą niż w 2022 r, natomiast wpływy z kar za parkowanie bez opłat to 8 mln zł, identycznie jak w tym roku.

Podwyżka - o ile nie uchyli jej wojewoda - wejdzie 1 stycznia 2023 r. Nie zmieniono także sumy z wpływów za mandaty, które wystawić ma straż miejska - tak jak przed rokiem jest to 3,1 mln zł.

CZY W ŁODZI BĘDĄ WYŻSZE OPŁATY ZA ODBIÓR ŚMIECI

Aż 14,95 mln zł ZDiT zaplanował z wpływów za zajęcie pasa drogowego, a to blisko 4 mln zł więcej, niż w 2022 r. Stawki drastycznie poszły w górę w połowie roku, bo jak stwierdzono z groszowych stawek kary są tak niskie, że nie motywowały do przyspieszenia prac i przywrócenia pasa do pełnej funkcjonalności.

O 1,3 mln zł więcej, czyli 253,8 mln zł, miasto zbierze z opłat za wywóz odpadów komunalnych, ale jest to kwota tak nieznacząca w skali całego zadania, iż nie wynika z zakładania podwyżki. Radni nad budżetem Łodzi na 2023 r. będą debatować 21grudnia.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki