Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi, zamiast „zer” z klasówek, niższa nota z zachowania. Rekomendacja kuratorium po kontroli w łódzkiej szkole, które wystawiała "0"

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Po kontroli w technikum, które przyznało nauczycielom prawo do wstawiania uczniom „zera” w dzienniku, Kuratorium Oświaty w Łodzi ogłosiło ostateczną rekomendację...>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Po kontroli w technikum, które przyznało nauczycielom prawo do wstawiania uczniom „zera” w dzienniku, Kuratorium Oświaty w Łodzi ogłosiło ostateczną rekomendację...>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Grzegorz Gałasiński
Po kontroli w technikum, które przyznało nauczycielom prawo do wstawiania uczniom „zera” w dzienniku, Kuratorium Oświaty w Łodzi ogłosiło ostateczną rekomendację: wystawianie „zera” jako oceny za nieobecność ucznia na sprawdzianie jest sprzeczne z prawem. Zamiast „zer” z przedmiotu, którego unika uczeń, można obniżyć ocenę z zachowania.

O wystawianiu „zer” w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) napisaliśmy w początku marca. To samorządowy zespół techników (i branżówek), który przyznał nauczycielom prawo do wstawiania uczniom „zera”, jeśli uczeń z premedytacją unika przychodzenia na wyznaczony sprawdzian. Takie „zera” bywają używane i w innych szkołach, ale przypadek CKZiU jest szczególny.

„Jeżeli uczeń jest nieobecny na pracy pisemnej i nie przystąpi do jej napisania w ciągu dwóch tygodni otrzymuję notę ocenę 0 (zero). Jej wartość wynosi 0 a waga zależna jest od rodzaju pracy” – poucza „system oceniania” CKZiU. Zatem unikanie klasówki jest mniej opłacalne niż przyjście bez wiedzy: z nastawieniem, że sprawdzian skończy się „jedynką”.

Kuratorium wstępnie uznało wstawianie „zer” za niezgodne z przepisami, a 5 marca poinformowało o kontroli w technikum. Jednocześnie, także w odpowiedzi na nasze pytania, ministerstwo edukacji przyznało, że „szkoła może w swoim statucie przyjąć własną skalę ocen bieżących”. Zaś w skali od „1”-„6” mają być wystawiane oceny na koniec roku.

Z ostatecznej rekomendacji kuratorium, ogłoszonej w minionym tygodniu, wynika, że jego kontrola uznała sposób przeliczania „zer” z CKZiU do końcowej skali „1”-”6” za niewłaściwy.

„Ocena 0 nie funkcjonuje w tej skali (...) raz jest symbolem a raz oceną; wystawianie zera jako oceny jest więc niezgodne z przepisami” – ogłosiło kuratorium. Finalnie uznało ono za sprzeczne z prawem wystawianie ocen za nieobecność na sprawdzianie. W jego rekomendacji konsekwencją za stałe unikanie klasówki może być niższa ocena z zachowania.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki