Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem będzie łatwiej o badania prenatalne. Od lipca więcej placówek będzie prowadzić program profilaktyczny dla ciężarnych NFZ

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Kobiety zachodzą w ciążę w coraz późniejszym wieku, dlatego potrzebne są dodatkowe badania
Kobiety zachodzą w ciążę w coraz późniejszym wieku, dlatego potrzebne są dodatkowe badania Karolina Misztal
Kobietom w ciąży z Łódzkiego łatwiej będzie dostać się na badania prenatalne na NFZ. Od lipca liczba ośrodków prowadzących badania wzrasta z 7 do 12.

W regionie łódzkim będzie łatwiej o badania prenatalne

Kobiety zachodzą w ciążę coraz później, a z wyższym wiekiem matki związane jest też ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u ich dzieci. Późne ciąże to już 8-10 proc. wszystkich. Dlatego coraz potrzebniejsze są badania prenatalne, które pozwolą wykryć wcześnie wadę i uspokoić rodziców, wdrożyć leczenie lub przygotować do porodu chorego dziecka.

Od 1 lipca ciężarne w regionie łódzkim łatwiej będą mogły skorzystać z profilaktycznego programu badań prenatalnych NFZ. Liczba placówek prowadzących takie badania wzrosła z 7 do 12.

Prawo do badań prenatalnych w ramach programu profilaktycznego NFZ mają wszystkie ciężarne od 35. roku życia. Do programu kwalifikują też nieprawidłowości wykryte podczas badania usg, a także aberracje chromosomowe w poprzednich ciążach lub u któregoś z rodziców rozwijającego się dziecka.

Pacjentki przechodzą genetyczne USG płodu, oznaczanie surowicy krwi, a w razie potrzeby może wyrazić zgodę także na dalsze, już inwazyjne, badania.

- Badania prenatalne pozwalają wykryć niektóre zaburzenia w rozwoju płodu i wady genetyczne już na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu w wielu przypadkach możliwe jest zaplanowanie odpowiedniego leczenia - podkreśla podkreśla Artur Olsiński Dyrektor ŁOW NFZ.- Badania prenatalne to też poczucie bezpieczeństwa przyszłych rodziców, że nie ma ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych u ich dziecka. Myśl, że rozwój płodu nie przebiega prawidłowo jest bardzo stresująca dla ciężarnych -dodaje.

Program badań prenatalnych w Łódzkiem w liczbach

W 2022 r. w Łódzkiem z programu skorzystało 5 169 kobiet, na inwazyjne badania skierowano 410 pacjentek i wykonano: 404 amniopunkcje, 58 biopsji trofoblastu, 2 kordocentezy. U 506 kobiet potwierdzono wady płodu w badaniu USG (bez procedury inwazyjnej). W 2022 r. za badania w ramach programu Łódzki NFZ zapłacił 4, 6 miliona złotych. Na II półrocze tego roku Łódzki Fundusz podpisał umowy na kwotę 3, 6 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki