Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem mieszka już 261 stulatków. Nasz region starzeje się szybciej

Alicja Zboińska
Tomasz Frączek
Żyjemy coraz dłużej. W miastach regionu łódzkiego mieszka 177 stulatków, a na wsi - 84. Województwo łódzkie starzeje się szybciej od innych regionów w kraju.

Helena Sobolewska z Łodzi, która w tym roku obchodziła setne urodziny, nie jest miłośniczką zdrowego trybu życia. Przez 78 lat paliła papierosy, lubi tłuste jedzenie i słodycze, nie gustuje w warzywach. - Jednym trucizna nie szkodzi, innych kaszka manna zabije - to jej ulubione powiedzonko.

Bliskim, którzy uważali, że palenie szkodzi, pani Helena lubi powtarzać, że ci członkowie rodziny, którzy nie palili papierosów, już umarli.

Oprócz pani Heleny w Łodzi mieszka 65 osób, które skończyły sto lat. Jeszcze w styczniu było ich 66.

W Łowiczu żyją trzy takie osoby, a najstarsza mieszkanka ma 103 lata. Tylko jedna osoba w tym wieku mieszka w Skierniewicach, podobnie jak w gminie Pajęczno.

W całym województwie pracownicy Urzędu Statystycznego w Łodzi doliczyli się 261 stulatków. W kraju natomiast jest ich 4.242.

Wśród seniorów dominują panie, w woj. łódzkim mieszka 214 stulatek i tylko 47 stulatków. Najczęściej można ich spotkać w miastach, w dużych ośrodkach zameldowanych jest 177 najstarszych mieszkańców regionu.

Najwięcej stulatków mieszka w woj. mazowieckim. Jest to jednak zarazem województwo mające największą liczbę mieszkańców.

Kolejne miejsca zajmują województwo śląskie z 452 osobami, które obchodziły setne urodziny, i małopolskie, w którym mieszka 383 sędziwych obywateli.

Nasz region uplasował się pod tym względem na szóstym miejscu. Zestawienie zamyka woj. lubuskie, w którym żyje 71 osób w wieku stu lat i więcej.

Grupa 261 stulatków z Łódzkiego zdecydowanie wyróżnia się na tle ogółu.

- W 2013 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn zamieszkałych w miastach wynosiło 73 lata i 5 miesięcy, czyli o rok i miesiąc więcej niż na wsi - czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczącym stanu i struktury ludności. - Mieszkanki zarówno miast, jak i wsi żyły średnio 81 lat i miesiąc. Obecnie w miastach kobiety żyją o 7 lat i 6 miesięcy dłużej niż mężczyźni, natomiast na wsi o 8 lat i 7 miesięcy.

Dla porównania: jeszcze w 1991 r. w miastach panie żyły o 9 lat dłużej niż panowie, a na wsi o 9 lat i 7 miesięcy.

współpraca: amag, rk, burz, ryb, js

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki