W Łódzkiem przybywa zachorowań na raka

  W Łódzkiem przybywa zachorowań na raka

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Łódzkiem

  Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Łódzkiem ©Krzysztof Szymczak

  Najwyższy wskaźnik umieralności na nowotwory mają województwa: kujawsko-pomorskie, dolnośląskie i łódzkie. Okazuje się jednak, że ryzyko zachorowań na raka jest różne nawet w zależności od regionu województwa, który zamieszkujemy. Kto w Łódzkiem jest najbardziej zagrożony chorobą, a kto może spać spokojniej?
  Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Łódzkiem

  Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Łódzkiem ©Krzysztof Szymczak

  Jeśli jesteś mężczyzną i mieszkasz w Kutnie lub powiecie łaskim, to ryzyko, że zachorujesz na raka, jest 50 proc. większe niż w przypadku panów, którzy mieszkają w powiecie pajęczańskim lub radomszczańskim. Łódź jest na piątym miejscu wśród powiatów Łódzkiego, w których występuje największe ryzyko zachorowań na raka. W pierwszej piątce najbardziej zagrożonych są mieszkańcy powiatu rawskiego.

  U kobiet najwięcej zachorowań odnotowuje się w powiecie rawskim, w Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach. Z Wojewódzkiego Rejestru Nowotworów w Łodzi wynika, że mieszkanki tych miast chorują nawet dwukrotnie częściej niż kobiety mieszkające w powiecie pajęczańskim czy brzezińskim.

  W pierwszej piątce najbardziej zagrożonych kobiet są - statystycznie - mieszkanki powiatu bełchatowskiego i Łodzi.

  Z czego wynika to zróżnicowanie?

  - Czynniki wywołujące nowotwór są tylko częściowo zidentyfikowane. Nowotwory dziedziczne, wbrew powszechnym opiniom, stanowią tylko niewielki odsetek, bo poniżej 10 proc. wszystkich nowotworów - mówi onkolog prof. Mieczysław Chorąży.

  Z danych GUS wynika, że województwo łódzkie jest jednym z czterech, w których najbardziej wzrosła liczba zachorowań na nowotwory. Od 2007 roku tylko w ciągu dwóch lat liczba zachorowań wzrosła prawie o 14 procent. Dla porównania w woj. śląskim, które jest w Polsce na czwartym miejscu, liczba pacjentów onkologicznych przez dziesięć lat wzrosła o 7,6 proc. Podobnie niski wzrost był w całej Polsce poza Łódzkiem.

  Pozytywną informacją jest fakt, że choć liczba zachorowań na nowotwory w Łodzi i regionie wzrasta z roku na rok, to liczba pacjentów, którzy umierają z powodu raka, maleje. Ten trend zaczął się cztery lata temu i utrzymuje do dziś.

  Specjaliści z Regionalnego Ośrodka Onkologicznego przy szpitalu im. Kopernika w Łodzi twierdzą, że ten spadek liczby zgonów, spowodowanych nowotworami, będzie się w naszym województwie utrzymywał.

  Mimo że liczba chorych zwiększyła się o 14 proc., liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych w regionie zwiększyła się tylko o 0,1 proc.

  - Biorąc pod uwagę fakt, że liczba nowych zachorowań wzrosła w Łódzkiem dwukrotnie bardziej niż w Polsce, a my utrzymujemy ten sam, niski poziom liczby zgonów, jest to sukces. To znaczy, że wysiłek, który podejmujemy w zakresie profilaktyki, programów zdrowotnych, ale przede wszystkim leczenia pacjentów w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym, nie idzie na marne - ocenia prof. Jacek Fijuth, kierownik zakładu teleradioterapii w szpitalu im. Kopernika.

  Współpraca A. Pustułka

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo