Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W łódzkim parku Źródliska rośnie unikatowy, stary buk. Społecznicy i miasto chcą go ratować

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Cenny buk w parku Źródliska w Łodzi. Więcej na kolejnych zdjęciach
Cenny buk w parku Źródliska w Łodzi. Więcej na kolejnych zdjęciach UMŁ
W parku Źródliska II w Łodzi w czwartek 9 marca stojąc w wysięgniku dwaj pracownicy firmy zajmujący się pielęgnacją drzew, wycięli pęk gałązek z korony buka. Nie była to jednak zabieg pielęgnacyjny.

Unikatowe drzewo w skali Europy w parku Źródliska w Łodzi

Gałązki ucięto, by ratować geny i rozmnożyć to drzewo. A nie jest ono pospolite, tylko 150-letni buk bardzo rzadko występującej odmiany Incisa, o której za często nie wspominają nawet podręczniki dendrologii. Łódzki buk jest jednym z nielicznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie
Niestety, z racji wieku drzewo nie jest w dobrym stanie.

- Obserwuję je od lat. I z każdym rokiem wygląda coraz gorzej. Może jeszcze żyć długo, ale każdej wiosny już nie odżyć. Dlatego będziemy starali się go rozmnożyć, by ocalić jego geny - Małgorzata Godlewska z Ogrodu Botanicznego, a także społeczny opiekun drzew.

Właśnie w tym celu w czwartek pobrano zrazy, czyli jedno, dwuletnie, zdrowe pędy. Następnie gałązki zaszczepi się na podkładakch, czyli siewkach dzikich buków o niewielkiej średnicy. Zabieg ten zostanie wykonany w szkółce w Ciechanowie. Po kilku latach młode drzewa wrócą do parku - zostaną tu posadzone.

Zobaczcie galerię zdjęć - buk w parku Źródliska w Łodzi

Buk - delikatne drzewo

Buki dziko rosnące dożywają 300 - 350 lat. Ale szlachetne odmiany, wyselekcjonowane przez człowieka, a do takich należy łódzki egzemplarz, mają krótszy żywot. Ten leśny gatunek źle znosi warunki panujące w mieście. Pnie pokrywa cienka, delokatna kora, która pęka, gdy nasłonecznie jest duże, a takie warunki panują w Źródliskach. Na pniu w wielu miejscach widać ubytki kory. Do tego łódzki buk może być jeszcze starszy, osiągnąć wiek 170 lat, bo mogło mieć już kilkanaście lat, gdy został sprowadzony.
Buk może więc obumrzeć w każdej chwili. Niewiele można mu pomóc, pielęgnacja ogranicza się do wycinania suchych gałęzi. Stąd z inicjatywy społeczników akcja mająca na celu rozmnożenie tego unikatowego okazu (wegetatywnie, czyli przez pobranie sadzonek, wyrosłe z nasion drzewo nie będzie już identyczne genetycznie z mateczną rośliną).

Ogród Anny Scheiblerowej

Skąd ten unikatowy buk znalazł się w parku Źródliskach II? Zieleniec ten był ogrodem założonym przy rezydencji Scheiblerów. Anna Scheibler, żona fabrykanta Karola Scheiblera, ogrodniczka z zamiłowania, sprowadziła rzadkie drzewo ze sławnej berlińskiej szkółki Ludwika Spatha, u którego zaopatrywali się w rośliny bogaci fabrykanci.

Zobaczcie galerię zdjęć - buk w parku Źródliska w Łodzi

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W łódzkim parku Źródliska rośnie unikatowy, stary buk. Społecznicy i miasto chcą go ratować - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki