Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W łódzkim zoo obchodzono Dzień Lwiatki Złotej. Ta zagrożona wyginięciem małpka dostała prezenty i smakołyki

Jacek Pająk
Jacek Pająk
Lwiatka to bardzo rzadki i zagrożony gatunek
Lwiatka to bardzo rzadki i zagrożony gatunek Krzysztof Szymczak
W łódzkim zoo obchodzono Dzień Lwiatki Złotej. W ten sposób ogród chce zwrócić uwagę na gatunek zagrożony wyginięciem. Lwiatka złota inaczej nazywana marmozetą lwią należy do pazurkowców, najmniejszych małp na świecie żyjących w Ameryce Południowej.

W łódzkim ogrodzie zoologicznym mieszkają dwie lwiatki złote - 20-letni Mikis i jego córka Ewita. Pomimo zaawansowanego wieku samiec jest żywotny, energiczny, a jego donośny głos słychać w całej małpiarni.

Z okazji święta lwiatki dostały zabawki i mebelki, które urozmaicą im życie - hamak, huśtawkę, drabinkę, kawałki drewna z otworami, w których chowa się smakołyki.

- Ukrywamy jedzenie, by tak jak w środowisku naturalnym lwiatki trochę się o nie postarały, wysiliły, zmusiły do pracy szare komórki - mówi Aleksandra Wilczyńska, opiekunka pazurkowców.

Dzień Lwiatki Złotej w łódzkim zoo. To gatunek zagrożony wyginięciem. Odłów na cele hodowlane lwiatki to atrakcyjne, pokryte rudo-złotym futrem małpki oraz niszczenie ich środowiska naturalnego, głównie wycinanie lasów - doprowadziły do tego, że w latach 70. ubiegłego wieku w naturze żyło zaledwie 200 osobników, co oznaczało dla tego gatunku praktycznię katastrofę. 150 ogrodów zoologicznych na całym świecie przystąpiło do programu ratowania lwiatek złotych. Udało się rozmnożyć te zwierzęta, część wypuścić na wolność. Dzięki tym wysiłkom liczba osobników wzrosła do 2,5 tysiąca, a połowa przychówku pochodzi z ogrodów zoologicznych.

Populacja znowu była zagrożona, gdy w 2018 roku zwierzęta zakażały się żółtą febrą. Po dwóch latach udało się wynaleźć szczepionkę. Teraz zwierzęta te są odławiane i szczepione.

- Wspieramy organizację Save the Golden Lion Tamarine w Brazylii, która sadzi drzewa. Tworzą one leśne korytarze, którymi nie tylko lwiatki złote, ale i inne pazurkowce mogą przemieszczać się z jednego fragmentu lasu do drugiego. Daje to możliwość spotykania się różnym osobnikom, stworzenia populacji silnie genetycznej - mówi Uljana Kałążny, kierownik jednej z sekcji hodowlanych w łódzkim zoo.

Z okazji święta w łódzkim zoo Mikis i Ewita dostały także smakołyki - larwy drewnojadów i mączników. Ale skorzystały i dostały je także inne pazurkowce - w pawilonie Małpi Gaj mieszka jeszcze sześć gatunków - pigmejki, tamaryny czerwonobrzyche, tamaryny cesarskie, lwiatki złotogłowe, tamaryny dwubarwne i tamaryny białoczube.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki