Nasza Loteria

W niedzielę w kościołach archidiecezji łódzkiej msze św. odprawią znani biskupi. Niektórzy kontrowersyjni

Anna Gronczewska
18.01.2020 lublin nagroda stefana kardynala wyszynskiego dla arcybiskupa marka jedraszewskiego i ksiedza waldemara wcislo. wreczenie odbylo sie na kul. kul nagroda wyroznienie wyszynski marek jedraszewski ksiadz arcybiskup nz marek jedraszewski fot. lukasz kaczanowski/polska press
18.01.2020 lublin nagroda stefana kardynala wyszynskiego dla arcybiskupa marka jedraszewskiego i ksiedza waldemara wcislo. wreczenie odbylo sie na kul. kul nagroda wyroznienie wyszynski marek jedraszewski ksiadz arcybiskup nz marek jedraszewski fot. lukasz kaczanowski/polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W Łodzi i Pabianicach będzie miało miejsce 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Ma to związek ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia archidiecezji. łódzkiej Ale dzień wcześniej w 15 jej kościołach msze święte będą celebrować biskupi zaproszeni przez abp Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego. Są wśród nich znani polscy hierarchowie, niektórzy zasłynęli z kontrowersyjnych wypowiedzi.

W najbliższą niedzielę mszy św. która o godzinie 18.00 rozpocznie się w kościele pw. św. Mateusza w Pabianicach będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Jest on bardzo dobrze znany wiernym archidiecezji łódzkiej. Przez ponad 4 lata był jej ordynariuszem. Teraz jest metropolitą krakowskim. Abp Jędraszewski nie raz trafiał na pierwsze strony gazet, a powodem były jego kontrowersyjne wypowiedzi. Wywoływały zwykle wielką dyskusję. Niedawno podczas Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej ostrzegł wiernych przed ideologią singli, która nakazuje nam żyć jako samotna wyspa.

- Nie żyjemy dla siebie i nie umieramy dla siebie, wbrew lansowanym dzisiaj najprzeróżniejszym ideologiom, począwszy od ideologii singli, która każe nam mam żyć jako samotna wyspa – przekonywał w Kalwarii Zebrzydowskiej arcybiskup Marek Jędraszewski.

Natomiast rok temu podczas mszy św. odprawianej z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego metropolita krakowski mówił o tęczowej zarazie.

- Czerwona zaraza po naszej ziemi na szczęście nie chodzi – mówił abp. Jędraszewski. - Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska i bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha – neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa.

Niektórzy pamiętają też pewnie inne słowa abp. Marka Jędraszewskiego.

- Mogę sobie łatwo wyobrazić, że za jakiś czas, mam nadzieję, że sam tego nie dożyję, że w roku 2050 nieliczni biali będą pokazywani innym rasom ludzkim – tu, na terenie Europy – tak jak Indianie są pokazywani w Stanach Zjednoczonych w rezerwatach – mówił były metropolita łódzki. - Byli sobie kiedyś tacy ludzie, którzy tu zamieszkiwali, ale przestali istnieć na własne życzenie, ponieważ nie potrafili uznać tego, kim są od strony biologicznej.

W najbliższa niedzielę w kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej na łódzkim Widzewie – Wschodzie mszy św. będzie przewodniczył i kazanie wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Do archidiecezji częstochowskiej należy część miejscowości z województwa łódzkiego. Między innymi Radomsko, Kamieńsk, Gorzkowice, Kleszczów, Rozprza czy Sulmierzyce. W marcu tego roku abp mówił o rozpoczynającej się pandemii koronawirusa. Uważał, że świat ma dziś większe problemy, niż wirus z Wuhan. Groźniejsze są zagrożenia cywilizacyjne, wojna w Syrii oraz na Ukrainie, a następnie ideologia gender.

– Na tym tle koronawirus jest tylko jednym z zagrożeń, a nie najważniejszym – przekonywał abp Depo.

Wiele dyskusji wywołała wypowiedź abp Wacława Depo dotycząca konstytucji i Ewangelii.

- Chodzi przede wszystkim o zwycięstwo moralne, triumf prawdy i miłości, które ma być możliwe przez... postawienie Ewangelii nad Konstytucją – twierdził abp Depo. - W takim zwycięstwie nie ma wygranych i pokonanych, chyba że ktoś czuje się pokonanym poprzez prawdę i miłość do ojczyzny i jej dziejów, gdyż bardzo boleśnie powróciły w ostatnim czasie wypowiedzi, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią.

Z kolei do Zgierza przyjedzie biskup Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, która też w części znajduje się na terenie województwa łódzkiego. Biskup Mering będzie przewodniczył mszy św. w parafii św. Katarzyny.

- Hitler w 1939 roku wyliczył i opublikował, ile milionów dostaje Kościół z podatku kościelnego – mówił w 2012 roku biskup Wiesław Mering. - Dzisiaj też nam mówią – tyle dostajecie, zapominając, że te pieniądze są nie dla księdza, ale dla wiernych, dla tych, którzy potrzebują opieki, bo nie mają domów; dla tych, którymi nie chce się opiekować nikt, bo budzą przerażenie i wstręt i dlatego zajmują się nimi siostry i bracia zakonni; dla dzieci, które nie mają normalnych rodzin i którym trzeba zapewnić godziwe wychowanie; dla matek, które nie mają gdzie podziać się ze swoimi dziećmi. Ale ludziom się wmawia, że to wszystko pazerni księża.

W 2011 roku biskup Mering odniósł się do wypowiedzi prof. Stefana Niesiołowskiego.

- Ja się panu Niesiołowskiemu nie wtrącam w jego motylki, ćmy ani muchy, którymi się zawodowo zajmuje – przekonywał biskup włocławski. - Dlatego prosiłbym, żeby on też się nie mieszał w sprawy związane z moimi obywatelskimi prawami.

Biskup Mering nie przepadał też za Nergalem, deathmetalowym muzykiem.

- Jeszcze nas nie rzucają lwom, choć o to właśnie zabiega Nergal w jednej ze swoich piosenek: chrześcijanie dla lwów! - tak mówił biskup Mering też w 2011 roku. - (...) Byle jakie to chrześcijaństwo, kiedy nie przejmuję się tym, że Biblię nazywa się... i tu się zatrzymam, bo nie wypada mi użyć określeń, którymi posłużył się nasz „wielki” artysta, czyli Nergal.

W niedziele mszom świętym w naszym regionie przewodniczyć też będą kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański. A mszę św. rodzinnej parafii Wolbórz odprawi abp Władysław Ziółek.

od 16 lat
Wideo

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki