Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek Światowy Dzień Snu

(Ad.)
18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Snu.
18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Snu. materiały prasowe
Światowa Organizacja Medycyny Snu ustanowiła 18 marca Światowym Dniem Snu - przypominają... producenci łóżek. Obok zbalansowanej diety i regularnych ćwiczeń, to właśnie sen jest jednym z podstawowych filarów zdrowego życia.

Związana ze Światowym Dniem Snu kampania promocyjna szwedzkiego producenta łóżek koresponduje ze znanym przysłowiem "jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz". Przy okazji rozważań o śnie warto także zwrócić uwagę na kilka wskazówek które pomogą w uzyskaniu zdrowego snu:

1. Zapewnij sobie dobre warunki snu

Łóżko powinno być odpowiednio szerokie i długie oraz powinno mieć odpowiedni poziom sprężystości, aby uniknąć stwarzania nacisku na stawy, biodra, barki i klatkę piersiową. Efektywna poduszka, która podpiera kark, poprawi jakość Twojego snu. Twoja sypialnia powinna być przewietrzona - idealna temperatura jest pomiędzy 14 st. C a 18 st. C. W sypialni powinien panować półmrok, ponieważ światło odczuwamy nawet z zamkniętymi oczami. A światło inicjuje procesy, które powodują rozbudzanie się.

PRZECZYTAJ TAKŻE O PROBLEMACH Z CHRAPANIEM

2. Ustal sobie regularny harmonogram

Dbanie o podobne pory kładzenia się spać i wstawania wytwarza rutynę, do której dopasuje się Twoje ciało. Nawet jeśli położysz się spać późno lub będzie ci niewygodnie podczas snu, warto wstawać o tej samej porze. W innym przypadku zakłóci to rutynę i spowoduje powstanie ryzyka, że następne noc będzie również źle przespana.

KŁOPOTY ŁODZIAN Z BEZSSENNOŚCIĄ

3. Przed pójściem spać zrelaksuj się

Przed pójściem spać pamiętaj o relaksie. Unikaj czynności powodujących stres psychiczny lub fizyczny. Sypialnia powinna być miejscem do relaksacji i snu. Tak więc nie używaj łóżka do pracy czy oglądania telewizji. Spróbuj wyregulować oświetlenie tak, aby stworzyć jak najbardziej przyjazną atmosferę.

4. Spędzaj czas w świetle dziennym

Spędzanie czasu na słońcu powoduje zmniejszenie poziomu melatoniny we krwi. Powoduje to, że czujemy się bardziej świadomi i czujni. Wieczorem, kiedy jest ciemno, poziom melatoniny wzrasta i czujemy się bardziej zmęczeni. Spędzanie czasu w świetle dziennym ułatwia mechanizmowi ciała regulować potrzebę snu.

5. Jeśli nie możesz spać, wstań!

Jeśli nie możesz spać, wstań i zrelaksuj się. Następnie, kiedy poczujesz się zmęczony, wróć do łóżka.

6. Ćwicz regularnie

Poprzez regularne ćwiczenia - optymalnie trzy razy dziennie - zmęczysz się fizycznie, ale w ciele zostaną wytworzone substancje relaksujące. Wysiłek prowadzi do głębszego, bardziej stałego snu, co oznacza, że obudzisz się odświeżony i zrelaksowany. Nie wykonuj ćwiczeń blisko pory nocnej - może to spowodować że będziesz dłużej zasypiał, ponieważ Twoje ciało nie będzie miało czasu na relaks.

7. Nie kładź się gdy jesteś głodny

Jedzenie jest dobre dla samopoczucia i snu. Nie kładź się spać głodny, ale unikaj też jedzenia o późnej porze, ponieważ obfite posiłki zaraz przed pójściem spać opóźniają proces trawienia. Lepiej spożywać mniejsze posiłki, które zaspokoją wieczorny głód, i skupić się na pożywnym śniadaniu.

8. Ograniczaj napoje z kofeiną

Unikaj napojów z kofeiną, takich jak kawa czy herbata, ponieważ pobudzają one ośrodek czujności mózgu. Zwiększone spożycie napojów kofeinowych powoduje kłopoty z zaśnięciem oraz zwiększa ryzyko obudzenia się w nocy. Ograniczenie ich zapewnia sen, jakiego potrzebujesz.

9. Strzeż się palenia i alkoholu

Alkohol i nikotyna mają negatywny wpływ na sen. Dla przykładu, badania pokazały, że kiedy we krwi znajduje się nikotyna i alkohol, sen nie jest tak głęboki.

10. Nie bierz pigułek na sen

Stosowanie pigułek na sen prowadzi do uzależnienia, dlatego nie powinno się ich stosować przez dłuższy okres. Zawsze poradź się lekarza, aby przekonać się, czy są inne sposoby rozwiązania problemów ze snem.
(Informacja prasowa producenta łóżek)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki