W policji kiepsko z internetem

  W policji kiepsko z internetem

  Agnieszka Jasińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Największy problem z dostępem do sieci jest w mniejszych powiatach

  Największy problem z dostępem do sieci jest w mniejszych powiatach ©Jarosław Kosmatka

  W środę o godz. 11 w Opocznie rozpoczną się wojewódzkie obchody Święta Policji. W planach jest Niebieski Piknik. Zobaczymy podczas niego m.in. sprzęt policyjny, taki jak: więźniarki, motocykle i armatki wodne. Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA udostępni historyczne już auta i motocykle oraz mundury zagranicznych policyjnych kolegów.
  Największy problem z dostępem do sieci jest w mniejszych powiatach

  Największy problem z dostępem do sieci jest w mniejszych powiatach ©Jarosław Kosmatka

  Przy okazji Święta Policji zaglądamy do komisariatów. Tam niezbyt wiele powodów do świętowania. Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Głównej Policji wynika, że zaledwie 21 proc. policyjnych komputerów w województwie łódzkim ma podłączenie do internetu.

  - To żenujący poziom - ocenia Zbigniew Jagiełło, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Łódzkiego.
  - Wszystko przez to, że tnie się koszty. A oszczędności na internecie to tylko pozorne oszczędności. Często dostęp do wiedzy w sieci ma wymierne korzyści. Największy problem jest w mniejszych powiatach. Tam kolejka funkcjonariuszy oczekujących do komputera jest na porządku dziennym.

  Jagiełło uważa, że policjanci powinni mieć bieżący dostęp do informacji ogólnodostępnych.

  - Usprawnia to pracę - zaznacza. - Często funkcjonariusz, łamiąc procedury, przynosi do pracy prywatny komputer z kartą sieciową. I jeśli jego przełożony jest służbistą, zdarza się, że ma przez to problemy.

  Podinspektor Joanna Kącka, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, tłumaczy, że w każdej komendzie i wszystkich łódzkich komisariatach jest internet. Potwierdza jednak, że nie każdy komputer jest podłączony do sieci.

  - Z danych, przekazanych przez wydział łączności i informatyki KWP w Łodzi, wynika, iż we wszystkich jednostkach policji garnizonu łódzkiego znajdują się 1404 stanowiska komputerowe z dostępem do internetu - informuje podinspektor Kącka. - O konkretnej liczbie stanowisk w poszczególnych jednostkach policji, zapewniających dostęp do internetu, decydują kierownicy jednostek organizacyjnych, biorąc pod uwagę liczbę i klasę komputerów, które można przeznaczyć do takiego podłączenia. Oczywiście dostęp do internetu będzie rozbudowywany, ale w zależności od dostępności środków finansowych. Należy pamiętać że standardowym środowiskiem pracy policjantów i pracowników policji jest wewnętrzna sieć policyjna, niezbędna do realizacji zadań służbowych. W tej sieci funkcjonariusze uzyskują dostęp do baz policyjnych i pozapolicyjnych.

  W innych województwach z dostępem do internetu jest jeszcze gorzej niż w łódzkim. W Wielkopolsce na przykład zaledwie 7 procent policyjnych komputerów ma podłączenie do sieci.

  Jagiełło dodaje, że na szczęście policjanci pracują na coraz lepszych komputerach.

  - Ostatnie tzw. usprzętowienie miało miejsce dwa lata temu. Komputery te nie są więc szczytem techniki, ale jest o wiele lepiej niż kilka lat wcześniej - mówi Jagiełło.

  Związki zawodowe podkreślają, że brak internetu to nie jest największy problem łódzkiej policji.

  - Wciąż czekamy na przeprowadzkę z I komisariatu w Łodzi. Już dawno w tym budynku nie powinien nikt pracować - uważa przewodniczący związku zawodowego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak ten tego chyba trochę lekko w tyle jesteśmy w tym pięknym kraju...

  agatha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  można walczyć z przestępczością internetową bez internetu - można ;-) Takie cuda tylko w Polsce...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo