Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Skierniewicach oddano do użytku inwestycję za ponad 8 milionów złotych. Specjalne laboratorium powstało w Instytucie Ogrodnictwa

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Instytut ogrodnictwa zyskał najlepsze w Polsce laboratorium fizjologii pozbioczej produktów ogrodniczych
Instytut ogrodnictwa zyskał najlepsze w Polsce laboratorium fizjologii pozbioczej produktów ogrodniczych Natalia Zwolińska
W Skierniewicach oddano do użytku laboratorium fizjologii pozbioczej produktów ogrodniczych. Jest to jedno z najnowocześniejszych w Europie laboratorium i jedyne takie w Polsce.

Wielomilionowa inwestycja została oddana do użytku

Inwestycja, która kosztowała ponad 8 milionów złotych sprawiła, że w Skierniewicach powstało najnowocześniejsza w Polsce komórka badawczo-rozwojowa, która zajmuje się przechowalnictwem produktów ogrodniczych. Laboratorium zostało utworzone w skierniewickim Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym. To właśnie w nim rozpoczęto prace nad przechowalnictwem, a pierwsze badania zaczęto prowadzić już w latach 30. ubiegłego wieku.

od 16 lat

- To właśnie w Skierniewicach, w 1933 roku, na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a później Instytutu Warzywnictwa powstał pierwszy obiekt doświadczalny związany z przechowywaniem płodów rolnych – mówi doktor Krzysztof Rutkowski, kierownik zakładu przechowalnictwa i przetwórstwa owoców i warzyw w instytucie.

Od tego czasu skierniewickie instytuty (Instytut Warzywnictwa oraz Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa) cały czas rozwijały i modernizowały swoje obiekty badawcze związane z przechowalnictwem.

- Ostatni, szósty etap, rozpoczęliśmy w 2020 roku. Przyczyniło się do niego szereg czynników. Rozpoczęliśmy heroiczny ból, ponieważ konkurs ogłoszony przez Centrum Obsługi Przedsiębiorców został ogłoszony 29 lutego 2020 roku. Tuż przed wybuchem pandemii. Całe procedowanie projektu przypadło na okres całkowitego lockdownu i całkowitego paraliżu funkcjonowania wielu instytucji. Jednak już pod koniec grudnia dostaliśmy informację, że nasz projekt został zaopiniowany pozytywnie – mówi doktor Rutkowski.

Dofinansowanie wyniosło niemal 6 milionów złotych

Instytut Ogrodnictwa na stworzenie najnowocześniejszego w Polsce laboratorium fizjologii pozbiorczej produktów ogrodniczych otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w kwocie ponad 5,8 miliona złotych, a cała inwestycja kosztowała niemal 8,3 miliona złotych.

Na uroczystym oddaniu do użytku laboratorium nie mogło zabraknąć ministra rolnictwa – Roberta Telusa. To właśnie pod Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podlega Instytut Ogrodnictwa.

- Oczywiście wszystkim nam zależy na rozwoju polskiego rolnictwa. Myślę, że nie ma osoby, która by się nie zgodziła z tym, że musimy robić wszystko, żeby polskie rolnictwo ciągle się rozwijało i szło do przodu. I tak już w tym momencie, jeżeli spojrzymy na Europę, mamy rolnictwo mocno rozwinięte. Żeby właśnie tak było potrzebna jest nauka i naukowcy – mówił minister rolnictwa, Robert Telus.

To nie pierwsza tak duża inwestycja w Instytucie Ogrodnictwa

Obecny na otwarciu laboratorium, marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber, zwrócił uwagę, że skierniewicki instytut cały czas się rozwija. Zaledwie w ubiegłym roku oddano do użytku równie specjalistyczne pracownie.

- Mniej więcej rok temu, w podobnych okolicznościach, byliśmy tu i oddawaliśmy do użytku bank genów, czyli wspaniały ośrodek bioróżnorodności ogrodniczej. I wtedy powiedziałem, że dzięki współpracy marzenia stają się rzeczywistością. Myślę, że dokładnie te same słowa możemy powiedzieć również dzisiaj – mówił Grzegorz Schreiber.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki