Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W strefie świadczymy usługi na europejskim poziomie

Artykuł sponsorowany
Niedługo minie 5 lat od kiedy został Pan szefem łódzkiej strefy. Jak w tym czasie zmieniła się firma, do której przyszedł Pan na początku 2011 roku?

Choć nadal naszym najważniejszym celem pozostaje pozyskiwanie inwestorów, zmieniło się bardzo dużo. Proszę zauważyć, że jeśli chodzi o skład osobowy spółki to mimo niewielkiego wzrostu zatrudnienia, prowadzimy w tej chwili bardzo szerokie działania związane z promocją szkolnictwa zawodowego, strefą HR, klastrami, business mixerami, promocją pociągu Łódź-Chengdu, dbamy o nasz wizerunek dzięki realizowanym zadaniom z obszaru CSR. Wszystko to są obszary, których wcześniej nie było w spółce. Chcemy być liderem zintegrowanych usług biznesowych, a nie tylko administratorem nadzorującym wydawanie zezwoleń.

Skoro jednak podsumowujemy ostatnie pięć lat - garść statystyk: w tym czasie wydaliśmy ponad sto zezwoleń na nowe projekty inwestycyjne, przedsiębiorcy zrealizowali blisko 5 mld zł na inwestycje i utworzyli prawie 10 tys. miejsc pracy. Uśredniając to jest to 1/3 wyników w całej 18 letniej historii strefy.

Nie liczę, oczywiście, zdobywanych przez zespół strefy nagród i wyróżnień czy umiejętności związanych ze zrealizowanymi trzema projektami unijnymi. Dla mnie to ogromna satysfakcja, że mogę stać na czele takiego zespołu. Bo największą wartością firmy są ludzi. Jakość oferowanych przez nas usług jest na europejskim poziomie. I jest to ocena naszych partnerów zewnętrznych, również zagranicznych.

Także miejsce, w którym przyjmujecie inwestorów wypiękniało a Księży Młyn odzyskał kolejny zabytek. 
W strefie opowiada się taką anegdotę: po wielu miesiącach rozmów i negocjacji finalizowana była inwestycja dużego amerykańskiego koncernu. Jej szefowie przyjęli zaproszenie i przyjechali do Łodzi do dawnej siedziby strefy. Przecierali oczy ze zdumienia, bo myśleli, że pomylili budynki. Mówiąc oględnie: warunki były bardzo skromne. Po zmodernizowaniu i przebudowie fabryki Grohmana nasi goście z kraju i zagranicy po wejściu robią w większości "wow". Łódź pozyskała kolejną perełkę zmodernizowanego obiektu z czasów XIX-wiecznej świetności. Ale nie to było najważniejsze - nie chodziło bowiem tylko i wyłącznie o nasz zewnętrzny wizerunek. Utworzone powierzchnie biurowe znalazły błyskawicznie najemców a w kalendarzu sali konferencyjnej trudno znaleźć dziś wolne terminy. To miejsce ma duszę, jest naturalnie wpisane w po fabrykancką tkankę Księżego Młyna. Dla Spółki, jaką jesteśmy, oznacza to również dodatkowe źródło dochodów.

Porozmawiajmy o ważnym dla regionu partnerze czyli o Chinach. W strefie jest, co prawda, jeden chiński inwestor, ale kiedy zobaczymy kolejne efekty?
Proszę zauważyć, że to już inny poziom relacji. Na spotkania nie przyjeżdżają już oficjalne delegacje dygnitarzy. Ten etap mamy już za sobą. W czerwcu strefę odwiedziła delegacja 60 firm z Prowincji Syczuan. Podkreślam: firm! W ramach wizyty odbyły się spotkania B2B, podczas których chińskie firmy miały okazję spotkać się z firmami zainteresowanymi eksportem do Chin z Regionu Łódzkiego. Podobne wydarzenie miało również miejsce pod koniec września - wtedy gościliśmy 25 firm ze znajdującego się na zachodzie Chin, miasta Ningbo. Nowy Jedwabny Szlak to projekt, w który idealnie wpisuje się pociąg cargo pomiędzy Łodzią a Chengdu. To szansa dla naszego regionu, aby stać się wrotami Europy dla Chin. I ogromny rynek zbytu dla naszych producentów, którzy już wysyłają towary do Państwa Środka.  

Jakie nowe inicjatywy udało się wprowadzić w 2015 roku?
We współpracy z międzynarodowymi izbami gospodarczymi zorganizowaliśmy dwie edycje business mixerów. Ponad 350 firm nawiązywało kontakty, wymieniało się informacjami i szukało kontrahentów. Formuła "szybkich randek biznesowych" sprawdziła się i ma już swoją markę skoro przyjeżdżają na nie przedsiębiorcy z Polski. Od lat jesteśmy ważnym ośrodkiem produkcji sprzętu agd, dzięki obecności dwóch marek: Indesit-Whirpool oraz BSH i ich poddostawców. Dzięki naszym staraniom najważniejsze forum tej branży z ponad 150 gośćmi po raz pierwszy w 2015 roku zagościło w Regionie Łódzkim. W tym roku, dzięki dobrym relacjom ze współorganizatorami, forum odbędzie się w dniach 11-12 maja w Łodzi. Wsłuchujemy się bardzo uważnie w to, jak zmienia się rynek pracy. Dlatego powołaliśmy Strefę HR, aby osoby odpowiedzialne za kadry miały dedykowane forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Zaangażowaliśmy się i współtworzyliśmy także Łódzki Klaster Edukacyjny promujący szkolnictwo zawodowe, Klaster Wyżyna Lotnicza związany m.in. z inwestycją Airbusa czy Klaster LODZistics zrzeszający firmy logistyczne z całego Regionu.

Co sprawiło Panu największą satysfakcję w 2015 roku?
To, że nasze działania i projekty przynoszą efekty. Przykłady? Kiedy trzy lata temu na włosku wisiała kwestia szkoły międzynarodowej razem z Uniwersytetem Łódzkim powołaliśmy British International School of the University of Łódź. Z punktu widzenia inwestorów rzecz niezbędna. I na koniec roku szkolnego mieliśmy 50-procentowy wzrost liczby uczniów zagranicznych menedżerów. Inwestorzy szukają już nie tylko zachęt inwestycyjnych, ale przede wszystkim dobrze wykwalifikowanych pracowników, infrastruktury, przyjaznego otoczenia biznesowego, możliwości rozwoju biznesu oraz otwartości władz lokalnych i tego, co nazywamy miejscem przyjaznym do życia z atrakcyjną ofertą np. spędzania czasu wolnego. Właśnie to, w połączeniu z oferowaną pomocą publiczną, gwarantuje napływ projektów inwestycyjnych do regionu i specjalnych stref ekonomicznych. Dlatego cały czas szukamy sposobów na wyróżnienie się i - z czego ogromnie się cieszę - mojemu zespołowi to się udaje. ŁSSE, po raz drugi z rzędu, otrzymała tytuł najlepszej specjalnej strefy ekonomicznej dla sektora MŚP w Europie. Tytuł przyznany został przez prestiżowe brytyjskie wydawnictwo fDi Magazine z Grupy Financial Times w rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2015. Oprócz tytułu, zostaliśmy również wyróżnieni w czterech innych obszarach swojej działalności: reinwestycje w 2014 r., strategia i zaangażowanie we współpracę polsko-chińską, nowe inwestycje oraz szkolenie umiejętności. Naszym wyróżnikiem wśród polskich stref jest również fakt, że od 2012 roku mamy stałego przedstawiciela na kraje niemieckojęzyczne: łodziankę patriotkę na stałe zamieszkałą w Bremie. Mam także satysfakcję, że fabryka Grohmana stała się jednym z ważniejszych centrów konferencyjno-biznesowych w Łodzi. I że konsekwentnie budowana strategia społecznej odpowiedzialności biznesu wokół choćby nagród im. Henryka Grohmana i Pikników u Grohmana, została zauważona i doceniona przez łodzian.

To może jeszcze zapytam o plany lub priorytety na 2016 rok.
Liczymy, że będzie to rok dający satysfakcję nam i podmiotom współpracującym. Tak jak wspomniałem, odbędzie się kolejna edycja Forum Producentów i Poddostawców AGD- branży ważnej dla Regionu. Liczymy na rozwój klastrów i współpracę z firmami w nie zaangażowanymi. Nadal będziemy rozwijać naszą aktywność w Niemczech. Bardzo ważne są dla nas relacje z Japonią. Myślimy również o Korei Południowej. Wspierać będziemy aktywności Regionu w Chinach chociażby poprzez organizację spotkań z firmami zainteresowanymi eksportem czy obsługę wizyt gości z tego kraju. Analizujemy rynek francuski i Skandynawię. Oczywiście, będą biznes mixery, bo to już "stały element gry" kooperacyjnej. Analizujemy budowę biurowca i hal magazynowych. Może jeden z tych projektów uda się wdrożyć do realizacji. Kontynuować będziemy nasze działania w obszarze CSR. Nadal będziemy dokładać staranności w komunikowaniu poprzez media społecznościowe. Liczymy, że wydamy nowe zezwolenia satysfakcjonujące pod względem miejsc pracy, bo to dla nas priorytet. Rozwijać będziemy współpracę z samorządami i Inwestorami w obszarze szkolnictwa zawodowego. Jak co roku, realizować będziemy zadania zgodne z oczekiwaniami naszych firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki