Spis treści
Ile firm jest w Polsce?
Obecnie w Polsce aktywnych jest 4,3 mln działalności gospodarczych oraz 602 tys. spółek – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Łącznie daje to prawie 5 mln firm. Dla porównania liczba ludności w Polsce na koniec 2022 r. wynosiła 37 mln 767 tys. osób. Na jedną firmę w naszym kraju przypada zatem prawie 8 mieszkańców. Czy zatem możemy mówić o tym, że w Polsce mamy dużo firm?
Okazuje się, że liczba aktywnych działalności w lutym 2023 jest większa o 3,5% w porównaniu ze stanem sprzed pandemii, a więc ze stycznia 2020 roku.
W tych branżach upadają firmy. Dlaczego?
Największe wzrost liczby upadłości zanotowano w:
- handlu i naprawie pojazdów samochodowych,
- przemyśle,
- informacji i komunikacji,
- budownictwie.
– Warto zwrócić szczególną uwagę na przemysł i budownictwo. W obu tych branżach widoczne jest zahamowanie, nie tylko w postaci mniejszej liczby działalności, ale również obserwujemy mniejszą liczbę wydawanych pozwoleń na budowy oraz realizowanych nowych budów. W mojej ocenie powstaje duże ryzyko wzrostu cen lokali mieszkalnych w przyszłości – tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.
Jak dodaje, w przypadku, gdy zostaną wdrożone programy mieszkaniowe i kredyty będą bardziej dostępne, popyt może znacznie wzrosnąć.
– Podaż niestety maleje. To może przyczynić się do wzrostu cen. Powinny zostać podjęte działania, które miałyby ten stan rzeczy zbalansować i w pierwszej kolejności pobudzić budownictwo – tłumaczy Piotr Juszczyk z inFaktu.
Tutaj rejestruje się zdecydowanie mniej nowych firm
Największy spadek rejestracji firm w IV kwartale 2022 roku w porównaniu do IV kwartału 2021 roku odnotowano w trzech branżach:
- zakwaterowaniu i gastronomi (o 22,6%),
- przemyśle (o 13,1%),
- budownictwie (o 12,2%).
Znaczny wzrost liczby rejestracji nastąpił natomiast w informacji i komunikacji – o 33,2%.
Pod względem formy prawnej firmy w IV kw. 2022 roku, największy spadek rejestracji nastąpił w spółkach akcyjnych (45%), a największy, aż 3,5-krotny wzrost – w przypadku spółdzielni.
Inflacja – które przedsiębiorstwa dotknęła najbardziej?
W IV kwartale 2022 r. odnotowano więcej upadłości firm niż w IV kwartale 2021 roku. Ogłosiło ją wówczas 112 firm, a w analogicznym okresie 2021 r. było to 87. Wzrost wyniósł więc 28,7%.
– Jak można było zaobserwować, inflacja najbardziej dotknęła działalności z branży gastronomii i zakwaterowania, gdzie zanotowano taką samą liczbę upadłości w IV kwartale 2022, jak w IV kwartale 2021 roku – tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.
Liczba upadłości w obu kwartałach wyniosła 3. Jednak w całym 2022 roku było to 11, a w 2021 aż 24.
– Wpływ na kolejne upadłości z pewnością miały ceny energii i gazu. Zwłaszcza ten drugi surowiec stał się znacznym obciążeniem dla przedsiębiorców. Obecnie przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z zamrożenia cen – podsumowuje ekspert.
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?