MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważą się losy czternastych emerytur! Będą na stałe, ale czy dla wszystkich seniorów? Sprawdź wysokość swojej czternastki!

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
W internecie krąży już orientacyjne wyliczenia czternastych według planu Sejmu i Senatu. Różnice są duże.
W internecie krąży już orientacyjne wyliczenia czternastych według planu Sejmu i Senatu. Różnice są duże. Paweł Dubiel / Polska Press
Koniec pierwszego tygodnia lipca przyniesie nam posiedzenie Sejmu, który zajmie się także poprawkami Senatu do czternastej emerytury. Rząd pierwotnie nie chciał wyższych limitów emerytur. Czy świadczenie zostanie obniżone? Czy czternastka będzie na stałe pomagać wszystkim seniorom? Zobacz orientacyjne prognozy wysokości czternastki przy określonej wysokości podstawowego świadczenia!

Spis treści

Czternaste emerytury na stałe. Jeszcze w tym tygodniu głosowanie

Pierwsze propozycje wprowadzenia czternastych emerytur na stałe do rządowego budżetu pojawiły się już rok temu. Od tego czasu zmieniały się koncepcje i wyliczenia, a im bliżej ostatecznemu uchwaleniu czternastek, tym więcej pojawia się wątpliwości.

Pewne jest to, że czternaste emerytury będą świadczeniem stałym, wypłacanym raz w roku w wyznaczonym czasie. To pomysł rządu na wsparcie dla seniorów o najniższych dochodach, które pomoże im w trudnych dla każdego czasach wysokiej inflacji i niestabilnej sytuacji geopolitycznej na świecie.

Nie wszyscy emeryci dostaną czternastki. Senat chce to zmienić

Ustawa w ekspresowym tempie przeszła przez Sejm w maju 2023. W Senacie jednak doczekała się istotnych poprawek. Izba niższa parlamentu zdecydowała m.in. o podwyższeniu limitu emerytury, dzięki czemu czternasta emerytura przysługiwałaby więcej ilości seniorów. Wielu emerytów mogłoby także liczyć na wyższe 14. emerytury.

Według Senatorów limity czternastych emerytur w najwyższej kwocie powinny być zmieniane co roku. Proponują też, aby wynosiły one 120 procent przeciętnej emerytury, co w tym roku dawałoby ok. 3 900 zł brutto. Każdy senior otrzymujący emeryturę do tej kwoty miałby dostać czternastkę w wysokości 1 588, 44 zł brutto. Powyżej tej kwoty dodatkowa emerytura miałaby być obniżana w systemie złotówka za złotówkę.

Przy stosowaniu takich wyliczeń dopiero kwota 5 400 zł standardowej emerytury powodowałaby, że czternastka nie zostanie przyznana.

Rząd nie chciał wyższych czternastek. Czy zmieni zdanie?

Tymczasem rządowa ustawa zakładała, że czternasta emerytura będzie wypłacana w pełnej kwocie (1 588,44 zł), tylko osobom, których podstawowa emerytura jest nie wyższa niż 2 900 zł brutto. Kwota ta miałaby nie być waloryzowana, co oznacza także, że czternastki w ogóle nie dostaną ci emeryci, których świadczenie jest wyższe niż 4 400 zł brutto.

W myśl ustawy zaproponowanej przez Sejm to rząd rokrocznie miały decydować o terminie wypłat czternastych emerytur. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej decydowałoby o tym drogą rozporządzenia. Miałoby też prawo do podwyższania kwoty świadczenia. Senatorowie proponują natomiast, aby to parlament decydował o terminie wypłacania czternastek oraz, aby prawo do podniesienia świadczenia miały zarówno Sejm, jak i Senat.

Dziennik Fakt wylicza, jak wyglądałyby wypłaty 14. emerytury, gdyby w życie weszła ustawa w kształcie proponowanym przez Sejm i Senat. Różnice widać przede wszystkim w wyższych emeryturach:

Czy po waloryzacji emerytury stracisz czternastkę?

Rząd przeliczył, że czternaste emerytury w kształcie zaproponowanym przez Sejm kosztowałyby budżet 11 mln zł rocznie. Propozycje Senatorów oznaczają podniesienie tej kwoty i chociaż nikt nie podaje oficjalnych liczb, wiadomo, że nie będą to grosze. Czy zatem Sejm przyjmie poprawki Senatu? Z jednej strony wyższe wypłaty czternastych emerytur byłyby lepszym wsparciem dla seniorów i wykluczyłoby dosyć absurdalne wykluczenie części emerytur z dodatkowego świadczenia tylko ze względu na coroczną waloryzację emerytur. Z drugiej strony senackie poprawki to tak naprawdę pomysł opozycji, z którą rząd rzadko kiedy się zgadza. Nie ulega jednak wątpliwości, że tego typu poprawki musiałby również zostać dokładnie przeliczone i wpisane do budżetu. Czas pokaże, czy na najbliższym posiedzeniu Sejmu (5-6 lipca 2023), uda się przegłosować ustawę o czternastych emeryturach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważą się losy czternastych emerytur! Będą na stałe, ale czy dla wszystkich seniorów? Sprawdź wysokość swojej czternastki! - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki