Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważą się losy stylowej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 211 w Łodzi, którą w czasach PRL wywłaszczono na rzecz Skarbu Państwa

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
To jedna z ciekawszych kamienic w centrum Łodzi. Została zbudowana w 1911 roku dla Icka Grossleita.
To jedna z ciekawszych kamienic w centrum Łodzi. Została zbudowana w 1911 roku dla Icka Grossleita. Krzysztof Szymczak
Ważą się losy zabytkowej, efektownej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 211 w centrum Łodzi. Spadkobiercy dawnych właścicieli wystąpili o zwrot nieruchomości. Rozstrzygnięcia w tej sprawie zapadną zarówno w Urzędzie Miasta w Łodzi, jak i w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie.

Decyzja o wywłaszczeniu zostanie uchylona?

Kamienica stoi przy ul. Piotrkowskiej na odcinku między ul. Brzeźną a ul. Wigury. Znajduje się w gestii wspólnoty mieszkaniowej. Przełomem w jej dziejach była decyzja Prezydium Rady Narodowej w Łodzi w sierpniu 1950 roku o jej wywłaszczeniu na rzecz Skarbu Państwa.

Z decyzją tą nie pogodzili się spadkobiercy, którzy wystąpili o jej unieważnienie. Wprawdzie w październiku 2014 roku ówczesny minister infrastruktury i rozwoju odmówił stwierdzenia nieważności orzeczenia o wywłaszczeniu, jednak potem w resorcie tym zapadła decyzja, że sprawa ta ponownie zostanie rozpatrzona. Dlatego władze Łodzi zawiesiły postępowanie w sprawie zwrotu nieruchomości do czasu podjęcia decyzji przez resort rozwoju.

- W sprawie Piotrkowskiej 211 toczą się dwie sprawy. Jedna o unieważnienie decyzji o wywłaszczeniu kamienicy prowadzona przez Ministerstwo Rozwoju. Druga o zwrot nieruchomości, która jest zawieszona, a organem orzekającym jest starosta, czyli w przypadku Łodzi jednocześnie prezydent miasta. Sprawa jest zawieszona do czasu wydania decyzji przez ministerstwo w sprawie powyżej – informuje biuro rzecznika prasowego prezydenta Łodzi.

Pożegnanie secesji i powitanie modernizmu

To jedna z ciekawszych kamienic w centrum miasta. Została zbudowana w 1911 roku dla Icka Grossleita. Autorem projektu był Gustaw Landau – Gutenteger, jeden z czołowych architektów w dziejach Łodzi. Zaprojektował 4-piętrowy budynek, w którym pożegnał się z secesją i powitał modernizm. Wzrok przyciąga okazały, zajmujący dwie kondygnacje wykusz zwieńczony tarasem. Do tego mamy dwa różne balkony i balustradę na szczycie.

Kamienica słynęła z tego, że była siedzibą Łódzkiej Giełdy Pieniężnej i oddziału banku PKO. Głośno było też o niej w 2011 roku, kiedy mieszkańcy fetowali jubileusz 100-lecia kamienicy. Miłośnicy dawnej Łodzi zwracali też uwagę na baśniowy, pełen roślin ogród za bramą na dziedzińcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki