MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Widzew Training Center. Budowa ruszy już za rok. Jaki koszt inwestycji? 23 mln od Ministerstwa Sportu. WIZUALIZACJE

Dariusz Kuczmera, Krzysztof Szymczak
Fot. Krzysztof Szymczak
Pierwszy etap budowy ośrodka Widzew Training Center rozpocznie się jesienią 2024 roku, a jego koszt wyniesie łącznie ponad 40 milionów złotych. Na początku powstaną dwa boiska naturalne, w tym jedno podgrzewane, dla pierwszej drużyny i drugiej drużyny oraz budynek przeznaczony pod ich potrzeby. Ukończenie prac w ramach tego etapu planowane jest na 2026 rok.

Widzew Training Center sp. z o.o. otrzymał z Ministerstwa Sportu i Turystyki dotację celową w kwocie 10 milionów złotych na budowę ośrodka treningowego zlokalizowanego w Bukowcu w Gminie Brójce. Jutro klub otrzyma 13 mln wsparcia z ministerstwa. Pierwsze prace powinny ruszyć jesienią 2024 roku - czytamy na oficjalnej stronie klubu widzew.com.
W czerwcu 2023 roku Widzew Training Center sp. z o.o., której stuprocentowym udziałowcem jest Widzew Łódź S.A., złożył wniosek o finansowanie w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki "Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej - edycja 2023". Dotacja z tego tytułu to 10 000 000 złotych.
W lipcu 2023 roku Spółka złożyła również wniosek o finansowanie w ramach "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu - edycja 2023". Informacja o rozstrzygnięciu tego programu przekazana zostanie jutro o godzinie 11:00.

- Nie boję się użyć sformułowania, że to milowy krok w historii Widzewa Łódź i czuję dumę, że udało nam się doprowadzić naszą organizację do uzyskania dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Te środki dadzą podstawę do postawienia solidnych fundamentów na przyszłość - umożliwią budowę pierwszego w historii ośrodka treningowego z prawdziwego zdarzenia, którego właścicielem będzie Klub. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które brały udział w przygotowaniu wniosków oraz projektów. To wiele miesięcy często żmudnej i biurowej pracy, która dziś pozwoli nam dalej ruszyć z formalnościami przygotowującymi do inwestycji - powiedział prezes Widzew Łódź S.A. Michał Rydz.

- Jestem pełen emocji, łza mi się kręci w oku, ponieważ znajdujemy się w historycznym momencie. Oprócz sukcesów piłkarskich ważna jest też proza życia w postaci bazy treningowej. Mamy bardzo dobry komunikat - dzisiaj rozstrzygamy pierwszą pulę środków na ośrodek. Do Widzewa trafi 10 milionów złotych z Ministerstwa Sportu i Turystyki z naboru piłkarskiego. Jutro o godzinie 11:00 nastąpi rozstrzygnięcie drugiej części - infrastruktury strategicznej. Tam w puli będzie 13 milionów złotych i oczekuję dobrych informacji w tej sprawie. Te 23 miliony dadzą nam podstawy, by stwierdzić, że nie ma wielkich przeszkód, aby ten ośrodek powstał - mówił Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Nowy ośrodek powstanie w miejscowości Bukowiec na terenie Gminy Brójce. - Musieliśmy poczynić wiele kroków, żeby budowa ośrodka była możliwa. 18 września podpisałem umowę ze spółką Widzew Training Center na dzierżawę ponad dziewięciu hektarów gruntu. Na tę umowę miesiąc wcześniej uzyskałem zgodę ze strony Rady Gminy. Z tego miejsca chciałbym podziękować Radnym, że zdecydowali się, by ten ośrodek mógł powstać - podkreślił Wójt Gminy Brójce Radosław Agaciak.
Przyznana kwota przeznaczona zostanie na budowę ośrodka treningowego w Bukowcu w Gminie Brójce. Wkład własny będzie zagwarantowany przez większościowego udziałowca spółki Widzew Łódź, Tomasza Stamirowskiego.

- Naszym celem jest włączenie się w ciągu kilku lat w sposób trwały do rywalizacji o czołowe miejsca w lidze. Aby to zrobić, jednym z warunków jest poprawa bazy treningowej. Budowa własnego ośrodka jest dużym wyzwaniem, ale będzie kamieniem milowym w rozwoju Klubu, gdyż do tej pory nie dysponował on praktyczne żadnym własnym majątkiem trwałym. Z tego powodu zagwarantowałem umownie wymagany wkład własny Klubu, niezbędny do uczestnictwa w projektach dotacyjnych i środki finansowe na realizację - powiedział Tomasz Stamirowski.

Ośrodek Widzew Training Center będzie przeznaczony dla pierwszej drużyny Widzewa Łódź i najstarszych grup młodzieżowych. Projekt zakłada powstanie nowego ośrodka treningowego, w tym budowę stadionu z podgrzewaną murawą. Obiekt ma spełniać warunki licencyjne II ligi, będzie on zadaszony oraz pomieści na trybunach 950 osób. Dodatkowo ośrodek posiadać będzie budynek ze strefą dla pierwszego zespołu wyposażony w salę analiz, siłownię, strefę odnowy, a także strefę relaksu czy jadalnię dla zawodników.

od 7 lat
Wideo

Ostatni trening Polaków przed meczem z Austrią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki