Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Widzewska Manufaktura - pierwsze efekty rewitalizacji pofabrycznych budynków

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Nowe centrum powstaje w Widzewskiej Manufakturze przy al. Piłsudskiego w Łodzi. Na razie odnowiono dawny kantor, w którym otwarto siłownię. W parku na plakatach można zobaczyć, jak będzie wyglądała ukończona inwestycja.
Nowe centrum powstaje w Widzewskiej Manufakturze przy al. Piłsudskiego w Łodzi. Na razie odnowiono dawny kantor, w którym otwarto siłownię. W parku na plakatach można zobaczyć, jak będzie wyglądała ukończona inwestycja. Grzegorz Gałasiński, Wiesław Pierzchała, inwestor
Trwa rewitalizacja słynnej Widzewskiej Manufaktury, jednego z najważniejszych kompleksów fabrycznych dawnej Łodzi. Powstaje tam wielkie centrum z mieszkaniami, biurami, handlem i usługami. Jego „zielonym sercem”, jako miejsce wypoczynku i rekreacji, stanie się odnowiony 100-letni park z fontanną. Inwestorem jest firma Cavatina Holding z Krakowa.

Rewitalizacja Łodzi: siłownia w dawnym kantorze

W ten sposób ożyje dobrze znana łodzianom fabryka, którą w końcu XIX wieku zbudowali dwaj znani fabrykanci: Juliusz Heinzel i Juliusz Kunitzer, zaś w czasach II RP należała do czołowego wówczas potentata przemysłowo-finansowego Oszera Kohna. Na razie oddano do użytku zabytkowy kantor, czyli rozległy budynek pofabryczny z czerwonej cegły – tak typowej dla neogotyku i dawnej Łodzi przemysłowej. Stoi wzdłuż al. Piłsudskiego. Mieści się w nim siłownia i klub fitness.

Zobacz więcej zdjęć

W pozostałych obiektach trwają działania związane z rewitalizacją i zabezpieczeniem cegły w budynku  oraz przede wszystkim prace dotyczące podziemi, tj. wykonywanie żelbetowych elementów fundamentowych. W listopadzie planowane są prace na poziomie zero, czyli murowanie ścian międzylokalowych. Planowany termin oddania pierwszego etapu mieszkalnego to drugi kwartał 2024 roku – informuje w imieniu inwestora Magdalena Nowicka.

Rewitalizacja Łodzi: park sercem inwestycji

Projektanci zapewniają, że w ramach inwestycji zostaną wykorzystane elementy dawnych budynków pofabrycznych, jak mury ceglane i słupy żeliwne, które już teraz stały się ozdobą parku.

Przeczytaj i zobacz jak efektownie będzie wyglądał po rewitalizacji słynny pałac Ludwika Heinzla w Łodzi

Mający ponad sto lat park, z odrestaurowaną fontanną, przeszedł już częściową rewitalizację i będzie centralną częścią inwestycji, wokół której skupi się jej życie. Pojawiły się już nowe ścieżki oraz elementy małej architektury służące rekreacji. Docelowo teren wokół budynków służyć ma także do organizacji wydarzeń kulturalnych oraz zachęcać będzie do aktywnego spędzania czasu na zewnątrz – zapewniają inwestorzy.

W ten sposób na mapie Łodzi pojawi się kolejne – po Manufakturze, Monopolis, Ogrodach Geyera i kompleksie biurowo – mieszkalnym Fuzja na skraju dawnego imperium przemysłowego Karola Scheiblera (między ul. Milionową a ul. Tymienieckiego) - centrum pofabryczne.

Nowe centrum powstaje w Widzewskiej Manufakturze przy al. Piłsudskiego w Łodzi. Na razie odnowiono dawny kantor, w którym otwarto siłownię. W parku na plakatach można zobaczyć, jak będzie wyglądała ukończona inwestycja.

Widzewska Manufaktura - pierwsze efekty rewitalizacji pofabr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki