Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiek nie jest przyczyną wypadków na drogach [ROZMOWA]

rozm. Marcin Bereszczyński
Kuba Bielak: Oczywiście, statystycznie najwięcej wypadków powodują osoby młode. Ale czy wynika to tylko z wieku, czy może bardziej ze sposobu wychowania, nieodpowiedzialności, złego szkolenia i nieumiejętności jazdy?
Kuba Bielak: Oczywiście, statystycznie najwięcej wypadków powodują osoby młode. Ale czy wynika to tylko z wieku, czy może bardziej ze sposobu wychowania, nieodpowiedzialności, złego szkolenia i nieumiejętności jazdy? TVN Turbo
Z Kubą Bielakiem, ekspertem w dziedzinie techniki jazdy, rozmawia Marcin Bereszczyński.

Coraz starsze osoby chcą zdać egzamin na prawo jazdy. Często są to osoby, które mają nawet 60 lat. Z jednej strony można się spodziewać, że będą to osoby ze słabszym refleksem i mogą być zagrożeniem na drodze, z drugiej strony przynajmniej nie będą jeździć brawurowo. Co Pan o tym sądzi?
Starsze osoby powinny starać się o prawo jazdy. Samochody nie są luksusem, jak dawniej bywało. Stały się narzędziem codziennego użytku. Nie można pozbawiać starszych osób takich udogodnień. Problem coraz starszych kierowców na drogach dotyczy całego świata, nie tylko Polski. Wraz ze starzeniem się spada koordynacja ruchowa, słabnie wzrok, jazda samochodem sprawia coraz więcej trudności. Czy w takiej sytuacji powinien powstać system opieki nad kierowcami? Moim zdaniem powinien. Tylko trzeba go dobrze przygotować. Być może starsze osoby powinny przechodzić częściej badania medyczne. Ale trzeba zastanowić się, jakie konkretnie mają to być badania. W dodatku na drogach wzrasta natężenie ruchu i rośnie prędkość pojazdów. Są one nowocześniejsze, a więc i szybsze. Przede wszystkim z tym będą musiały poradzić sobie osoby, które w starszym wieku chcą zdawać egzamin na prawo jazdy.

CZYTAJ TEŻ: Egzamin na prawo jazdy: 74-latek po raz dziesiąty podchodzi do egzaminu praktycznego

Kiedy powinno się przystępować do egzaminu na prawo jazdy? Czy od razu, jak tylko osiągnie się wiek uprawniający do egzaminu, czy może kilka lat później?
Najlepiej od razu. Oczywiście, statystycznie najwięcej wypadków powodują osoby młode. Ale czy wynika to tylko z wieku, czy może bardziej ze sposobu wychowania, nieodpowiedzialności, złego szkolenia i nieumiejętności jazdy? Moim zdaniem wina nie leży po stronie wieku, tylko braku systemu wychowania młodych kierowców i działań, dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Te działania są tylko doraźne. Wprowadzane są zmiany w egzaminach na prawo jazdy, ale bez równoległych działań w innych sektorach. Zmieniane jest prawo, rosną kary, ale jest to niespójne. Dopiero systemowe zmiany dadzą pożądany efekt.

Co Pan poleci starszym osobom, które otrzymały prawo jazdy?
Każdy ma jakieś dysfunkcje i choroby, więc w trosce o bezpieczeństwo na drodze powinny częściej się badać. Zwłaszcza badać wzrok. Powinny unikać jazdy po zmroku. Nie powinny wybierać się w długie podróże. A jeśli to robią, to niech decydują się na częstsze i dłuższe postoje, żeby odpocząć. Starsze osoby mogą też jeździć na zmianę z drugą osobą. Seniorzy mają słabsze nogi. Dla nich sprzęgło to prawie jak długie ćwiczenie na siłowni. Lepiej wybrać samochód z automatyczną skrzynią biegów. Jeśli starsze osoby mają kłopot z koordynacją ruchową i wykonywaniem kilku czynności w jednym czasie, to powinny unikać jazdy w dużym natężeniu ruchu. Niech jeżdżą, gdy nie ma korków. Muszą też zwracać uwagę, czy lekarstwa, które przyjmują, mają wpływ na ich jazdę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki