Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieluń w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Sprawdź, co przygotowano

Daniel Sibiak
Zbombardowany Wieluń w 1939 roku
Zbombardowany Wieluń w 1939 roku mat. prasowe
Niezwykle ciekawie zapowiada się pod względem wydarzeń kulturalnych weekend w Wieluniu. Właśnie tutaj już w sobotę o godz. 20 odbędzie się finałowy koncert 14. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" - O radości! Iskro bogów.

- To słynna IX Symfonia Beethovena. Bez wątpienia będzie to wielkie wydarzenie dla melomanów. Na scenie pojawi się 80-osobowa orkiestra symfoniczna i 80-osobowy chór w towarzystwie solistów. Usłyszymy znane i lubiane utwory, a koncert zakończy się wykonaniem "Ody do radości" - zachęca do udziału w koncercie Janusz Antczak, burmistrz Wielunia.

Godzinę wcześniej w tym samym miejscu (scena przed ratuszem) odsłonięty zostanie monument Wieczna Miłość - autorstwa Wojciecha Siudmaka, artysty pochodzącego z Wielunia, miasta, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Chwilę później w świat pójdzie przesłanie pokoju i pojednania.

- Misją mojego projektu jest przekazanie i rozwinięcie idei harmonii, tolerancji i pokoju - wyjaśnia Wojciech Siudmak. - Wieluń był pierwszym świadkiem i ofiarą wielkiej zbrodni, rozpoczynającej II wojnę światową, największą tragedię w dziejach ludzkości. Historia miasta, naznaczona tragicznymi wydarzeniami, o porównywalnej symbolice z innymi miastami jak: Guernica, Hiroszima, Nowy Jork, Nagasaki i Drezno, uzasadnia rolę Wielunia w działaniu na rzecz pokoju. Wieczna Miłość zrodzi dialog kultur, umacniając idee pokojowego współistnienia.

Uroczystą galę odsłonięcia Wiecznej Miłości poprowadzi aktor Piotr Szwedes. Zgromadzeni zobaczą też film z udziałem ambasadorki projektu Wieczna Miłość - Beaty Tyszkiewicz i biskupa Wiesława Meringa, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

W imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego list odczyta prof. Tomasz Nałęcz. - Wieczna Miłość jest świadectwem tego, że potrafimy przekształcić tragedię w gest pokoju dla świata. Czuję się wzruszony, że doczekałem chwili, kiedy mogę ofiarować coś swojemu miastu, coś, czemu poświęciłem ponad 10 lat swojego życia - podkreśla Wojciech Siudmak.

W niedzielę w Wieluniu będzie bardziej patriotycznie. Po oficjalnych uroczystościach, które rozpoczną się o godz. 4.40 od złożenia hołdu ofiarom bombardowania, poświęcona zostanie tabliczka Wieluńskiej Golgoty. Będzie można zobaczyć także film "Miasta zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem", który o godz. 19 zostanie wyświetlony na murach fary. To poruszający dokument, w którym pierwsze chwile wojny opisują ostatni świadkowie bombardowania miasta.

Bardziej aktywni mogą wziąć udział w 57-kilometrowym Nadwarciańskim Rajdzie Rowerowym Szlakiem Bursztynowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki