Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wifama Łódź. Jubileusz siatkarzy, którzy awansowali do ekstraklasy

Dariusz Kuczmera
Drużyna Wifamy, która w 1986 roku awansowała do ekstraklasy
Drużyna Wifamy, która w 1986 roku awansowała do ekstraklasy archiwum
Siatkówka. 41 lat temu powstała Wifama Łódź. Uroczystości jubileuszowe 40+1 odbędą się 22 marca o godz. 19 w hali Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ul. Milionowej w Łodzi.

Głos Robotniczy, którego pożółkły egzemplarz zajmuje szczególne miejsce w archiwach Macieja Tietianca, pisał 3 marca 1986 roku: Wifama dopełniła formalności. Wprawdzie do zakończenia rozgrywek II ligi siatkarzy pozostały do rozegrania jeszcze dwie kolejki, ale siatkarze Wifamy Łódź wygrywając z Posnanią 3:1 i 3:0 dopełnili formalności związanych z ich awansem do I ligi. Awans do ekstraklasy wywalczyli następujący zawodnicy: Tomasz Czyżak, Maciej Tietianiec, Zbigniew Jóźwiak, Marek Szydlik, Krzysztof Kałucki, Krzysztof Fibor, Andrzej Orczyk, Roman Lassek, Andrzej Piotrowski, Jacek Olak, Bartłomiej Babuchowski, Marek Grzanek, Grzegorz Witkowski, Paweł Grochalski, Zbigniew Pilarski, Dariusz Chromiński. Trener: Marek Makarski, prezes klubu Wiesław Boryca, kierownik sekcji i drużyny Andrzej Kurkiewicz. Klubowi patronuje Widzewska Fabryka Maszyn Włókienniczych (dyrektor Stanisław Klimczak), a współzałożycielem klubu i nadal jego oddanym działaczem jest obecny dyrektor Zakładów Ema-Elester Wiesław Brzozowski. Asystentem trenera jest Paweł Cipuński.

Jak to było dawno, niech świadczy następne zdanie tego artykułu: w sobotę i niedzielę w hali przy al. Włókniarzy 183 derby: Resursa - Wifama.

Łza się w oku kręci...

Na pierwszej stronie tego Głosu Robotniczego są trzy zdjęcia: na najwyższym - Michaił Gorbaczow i Wojciech Jaruzelski, na środkowym: Olof Palme, który zginął w zamachu, a na najniższym beniaminek I ligi siatkarzy - Wifama Łódź.

33 lata po tamtych wydarzeniach wszyscy najważniejsi ludzie Wifamy spotkają się na jubileuszowej uroczystości w sali Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Wspomnieniom nie będzie końca. Maciej Tietianiec od kilkudziesięciu dni żyje tym jubileuszem i wciąż przysyła nam informacje i tamtym wielkim klubie. Osoby bardzo ważne dla KS Wifama: dyrektorzy Wifamy Wiesław Brzozowski, Stanisław Klimczak, naczelnik dzielnicy Łódź Widzew Andrzej Krawczyk, dyrektor KS Wifama Henryk Tomczak, trener i główny nauczyciel TE nr 2 Leonard Tietianiec, trenerzy Paweł Ciupiński, Zbigniew Banasik, Ryszard Garnys, Marek Makarski, Paweł Blomberg, Grzegorz Jagieło, Sławomir Żołnierkiewicz.

O tamtej Wifamie i jego ludziach powstać powinna książka. Nie sposób opowiedzieć o historii klubu w skondensowany sposób. Bo to była historia wyjątkowa.

- Wifama powstała z przekazania sekcji piłki siatkowej z Anilany - wspomina Henryk Tomczak, który grał też w Stali Mielec i był razem z królem strzelców mistrzostw świata Grzegorzem Lato zatrudniony w wydziale wózków golfowych. - Dwa zakłady sąsiadujące przez płot. Lonia Tietianiec dogadał się z Wiesławem Brzozowskim. 26 maja 1978 roku klub został zarejestrowany z siedzibą przy Armii Czerwonej.

A co się później działo? Jeszcze napiszemy, a dziś zapraszamy na uroczystość...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki