Witacze na rogatkach Łodzi dopiero na wiosnę 2014 roku

  Witacze na rogatkach Łodzi dopiero na wiosnę 2014 roku

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Witacze na rogatkach Łodzi mają się pojawić wiosną przyszłego roku
  1/2
  przejdź do galerii

  Witacze na rogatkach Łodzi mają się pojawić wiosną przyszłego roku ©Grzegorz Gałasiński/archiwum

  Czy Łódź będzie miała swoje witacze, czyli tablice witające wjeżdżających do miasta gości? Prezydent miasta unieważniła konkurs na projekt witaczy dla Łodzi. Ale Bartłomiej Wojdak, dyrektor biura promocji Urzędu Miasta Łodzi zapowiada, że będzie nowy konkurs. Pierwszy witacz stanie na rogatkach miasta 21 marca 2014 roku, czyli pierwszego dnia wiosny.
  Witaczy miało być osiem. Pierwszy miał stanąć przy ul. Pabianickiej, na wysokości Portu Łódź. Urząd Miasta Łodzi ogłosił nawet konkurs na projekt witacza. Projekty mogły spływać do miasta do 24 czerwca 2013 roku. A pierwsze tablice witające ludzi przekraczających rogatki Łodzi miały stanąć w 2014 roku.

  - Unieważniliśmy ten konkurs (w lipcu - przyp. red.) - mówi Bartłomiej Wojdak. - Projekty niestety nie nadawały się do realizacji. Wśród zgłoszonych prac znalazł się nawet... rysunek maluchów z przedszkola. Ale ogłosimy kolejny konkurs.

  Konkurs ma być ogłoszony we wrześniu. A uczestnicy konkursu będą mieli około miesiąca na przygotowanie projektu. - Informacje o konkursie na pewno wyślemy do wszystkich wydziałów architektury na ASP w Polsce - dodaje dyrektor Wojdak. - Studenci zapewne chętnie staną do tego konkursu, szczególnie, że będzie to dopiero początek roku akademickiego.

  Unieważniony konkurs zbiegł się akurat w czasie z końcem roku akademickiego i egzaminami. Nie był to może najbardziej fortunny termin na przygotowywanie projektów. Konkurs ma być rozstrzygnięty w grudniu tego roku. - Chcemy, by pierwszy witacz został zamontowany 21 marca, w pierwszy dzień wiosny - tłumaczy dyrektor biura promocji.

  Witacze mają stanąć przy drogach wojewódzkich i krajowych. Na lokalizację pierwszego z nich wybrano ul. Pabianicką, na wysokości Portu Łódź. Prócz tej tablicy stanie siedem podobnych.

  Jakie warunki musi spełnić witacz dla Łodzi? Musi być "inspirowany jej dziedzictwem", czyli "industrialnym, wielonarodowym i wielokulturowym rodowodem". Na witaczu musi się też pojawić nawiązanie do hasła miasta "Łódź kreuje". Jego kolorystyka powinna zaś odróżniać go od znaków drogowych.

  UMŁ zastrzegł sobie, że wykonanie jednego witacza nie powinno kosztować więcej niż 20 tys. zł. Wykonawca najlepszego projektu dostanie 10 tys. zł nagrody.

  Projekt witacza dla Łodzi (inspirowany alfabetem Władysława Strzemińskiego) na początku 2012 roku przygotowała prywatna firma projektowa. Ale Zarząd Dróg i Transportu ocenił, że taki witacz miałby zbyt słabą konstrukcję i mógłby stanowić niebezpieczeństwo dla kierowców.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  xx

  xxi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

  fajnie. Oby tylko były ładne. a tak to jestem za. Wreszcie to miasto odzywa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nasze miasto

  jeremi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

  Kiedyś było miasto włókniarek -tysięcy pracujących kobiet, teraz jest tysięcy bezrobotnych magistrów i inżynierów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lol

  pj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 10

  miasto akademickie, koń by się uśmiał :D miasto dresiarskie powinno być napisane!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo