Właściciel EC2 ma dług wobec miasta. Prezydent wskazała kandydata do rady wierzycieli

Marcin Darda
Marcin Darda
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) wyznaczyła kandydata do rady wierzycieli spółki Hakamore w upadłości, która dysponowała prawem do użytkowania wieczystego atrakcyjnych terenów po Elektrociepłowni nr 2 (EC2). W sierpniu syndyk masy upadłościowej sprzedał udziały Hakamore.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) wyznaczyła kandydata do rady wierzycieli spółki Hakamore w upadłości, która dysponowała prawem do użytkowania wieczystego atrakcyjnych terenów po Elektrociepłowni nr 2 (EC2). W sierpniu syndyk masy upadłościowej sprzedał udziały Hakamore.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) wyznaczyła kandydata do rady wierzycieli spółki Hakamore w upadłości, która dysponowała prawem do użytkowania wieczystego atrakcyjnych terenów po Elektrociepłowni nr 2 (EC2). W sierpniu syndyk masy upadłościowej sprzedał udziały Hakamore.

Przedstawicielem Łodzi w radzie wierzycieli Hakamore został Michał Chmielewski, dyrektor departamentu gospodarowania majątkiem w Urzędzie Miasta Łodzi. Miasto Łódź z tytułu wieczystego użytkowania gruntów pod EC2, łącznie 20 hektarów, należności nie otrzymuje od 2019 r. Dług, wraz z odsetkami sięgnął w lipcu 2021 r. ponad 425 tys. zł., a inne nieuregulowane zobowiązania z okresu postępowania upadłościowego to kolejne 860 tys. zł.

EC2, dawniej Elektrociepłownia im. Włodzimierza Lenina, oddano do użytku w 1960 r. W 1993 r. wraz z EC3 i EC4 została przekształcona w spółkę Skarbu Państwa, spółka zaś w 2005 r. została kupiona przez prywatnego inwestora Dalkię (dziś Veolia). EC2, której obiekty mieszczą się przy ul. Wróblewskiego, Różanej, Wieniawskiego, Piasta i Bocznicy Kolejowej, dostarczała ciepło dla osiedli Retkinia i Karolew, a zaczęto ją wygaszać w 2012 r. Trzy lata później była już nieczynna, Veolia sprzedała elektrociepłownię spółce Hakamore. Wielkości transakcji nie ujawniono, ale nieoficjalnie mówiło się o ponad 30 mln zł. Obiekt miał być przystosowany pod budowę i adaptację m.in. budynków biurowych i mieszkalnych, w 2019 r. rozpoczęły się nawet prace rozbiórkowe, ale wstrzymał je Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Prace prowadzono bez pozwolenia, a rok wcześniej rozpoczęło się postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków. Właściciel tłumaczył rozpoczęcie rozbiórki samowolą firmy rozbiórkowej, a na miejscu okazało się, że ingerencja w obiekty objęte decyzją konserwatora była na poziomie, który pozwalał przywrócić je do stanu sprzed podjęcia robót.

Ale Hakamore upadła w 2019 r. Syndyk masy upadłościowej zlecił wycenę jej majątku, a EC2 okazało się jedynym jej wartościowym składnikiem. Cała nieruchomość okazała się warta 61 mln zł. Syndyk wystawił na sprzedaż udziały Hakamore, co de facto oznaczało również sprzedaż prawa do wieczystego użytkowania. W sierpniu 2021 r. zostały sprzedane za 10 mln zł. Według naszych nieoficjalnych informacji ich nabywcą jest skierniewicka spółka JHM Development, należąca do grupy kapitałowej Mirbud.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wałek jak z Próchnikiem
G
Gość
Określanie tego jako zabytek to gruba przesada , robią to chyba tylko po to żeby uniemożliwić rozbiórkę i inwesytcje a najlepiej przejąć teren i ponownie sprzedać.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie