Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo łódzkie ma strategię rozwoju do 2020 roku

Marcin Darda
Radni łódzkiego sejmiku o strategii rozwoju województwa dyskutowali, ale niezbyt długo
Radni łódzkiego sejmiku o strategii rozwoju województwa dyskutowali, ale niezbyt długo Grzegorz Gałasiński
Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego przyjęli we wtorek strategię rozwoju naszego regionu do roku 2020.

Strategia zaczyna się od diagnozy sytuacji, którą trudno nazwać optymistyczną, a i charakterystyka regionu A.D. 2020 też w całości budująca nie jest. Liczba mieszkańców ma spaść do 2,42 mln osób (według danych z 2010 roku jest nas 2,53 mln), pogłębi się proces starzenia i feminizacji ludności, będzie więcej osób w wieku 65+ w stanie niepełnosprawności.

Spadek zasobów pracy ma być większy niż spadek ludności regionu. Z drugiej zaś strony, wskaźnik zatrudnienia dla osób w wieku 20 - 64 lata może wzrosnąć do 71 proc. Nastąpi restrukturyzacja w tradycyjnych gałęziach gospodarki, ale wzrośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów, m.in. z wykształceniem technicznym (łódzka nauka ma być konkurencyjna, a kierunki dostosowane do potrzeb regionu).

Ten trend ma związek z tym, że kluczowe branże regionu, jak: włókiennictwo, energetyka, budowlanka czy branża rolno-spożywcza się unowocześnią. Na tyle, że Łódzkie ma realną szansę dogonienia najbardziej rozwiniętych regionów kraju. Pomoże m.in. działający układ autostrad, ekspresówek, zmodernizowane linie kolejowe, nowy węzeł przesiadkowy w Łodzi z perspektywą budowy Kolei Dużych Prędkości, a port lotniczy ma być zdolny do obsługi 3 mln pasażerów rocznie - głosi strategia.

Mamy się stać regionem "spójnym terytorialnie i wizerunkowo, kreatywnym i atrakcyjnym w skali kraju i Europy, o najlepszej dostępności komunikacyjnej, wyróżniającym się wysoką jakością życia i atrakcyjnością inwestycyjną oraz największą dynamiką wzrostu". Pomóc mają fundusze: krajowe, regionalne, lokalne i zagraniczne oraz partnerstwo publiczno-prywatne. Wskazano też miasta powiatowe, tracące funkcje gospodarczo-społeczne. Są to: Zgierz, Pabianice, Tomaszów, Łask, Zduńska Wola, Poddębice, Łęczyca i Łowicz. To m.in. one stanowią tzw. obszary strategicznej interwencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki