Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsteczne ubezpieczenie. Pozwala uniknąć opłaty za leczenie jeśli nie zostaliśmy zgłoszeni do NFZ, a przysługuje nam prawo do ubezpieczenia

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Jeśli podczas wizyty w poradni lub w szpitalu okaże się, że nie jesteśmy ubezpieczeni, mamy jeszcze szansę uniknąć opłaty za leczenie. To przewidziana w ustawie możliwość „zgłoszenia wstecznego”.

Świadczenia medyczne na NFZ są bezpłatne. Ale trzeba być ubezpieczonym

Świadczenia medyczne dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia są bezpłatne. O tym, czy jesteśmy ubezpieczeni informuje rejestrację placówki medycznej system eWUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców. Jeśli pacjent nie jest ubezpieczony, system wyświetla jego status w kolorze czerwonym. Placówka ma obowiązek poinformować o tym pacjenta.

Wszystko o eWUŚ. Tu znajdziesz informacje o prawie do świadczeń, ich weryfikacji i zgłaszaniu do ubezpieczenia w NFZ

Gdy brak ubezpieczenia w NFZ, koszty leczenia mogą być ogromne

Gdy pacjent nie jest ubezpieczony musi pokryć koszty świadczeń medycznych poza Podstawową Opieką Zdrowotną. To oznacza, że za wizytę u specjalisty lub pobyt w szpitalu musi zapłacić z własnej kieszeni. Koszty mogą być ogromne, dlatego jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, warto sprawdzić, czy prawa do ubezpieczenia jednak nie mamy. Przepisy pozwalają bowiem na tzw. zgłoszenie wsteczne do ubezpieczenia. Jest na to 30 dni.

Zgłoszenie wsteczne do NFZ. Na czym polega i jakie daje korzyści?

Zgłoszenie wsteczne pozwala uniknąć opłaty za świadczenia medyczne jeśli osoba nieubezpieczona podlega zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, ale z jakiegoś powodu nie została do ubezpieczenia zgłoszona. Taka sytuacja najczęściej dotyczy niezgłoszonych – mimo istniejącego obowiązku - członków rodziny osoby ubezpieczonej, tj. dzieci do 18. roku życia, uczących się do 26. roku życia lub dzieci o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale też nieubezpieczonego współmałżonka czy też pozostających w jednym gospodarstwie domowym rodziców lub dziadków.

Na wsteczne zgłoszenie pacjent ma 30 dni od daty udzielenia świadczenia lub 30 dni od dnia w którym NFZ poinformuje go o wszczęciu postępowania administracyjnego. Musi to zrobić u płatnika składek osoby ubezpieczonej, która może zgłosić go do ubezpieczenia jako członka rodziny.

Warunkiem zwolnienia z opłat za uzyskane świadczenie medyczne jest uzyskanie zgłoszenia jako członek rodziny, którego dokona osoba ubezpieczona poprzez swojego płatnika. Płatnikiem jest: w wypadku pracownika - pracodawca, w przypadku zleceniobiorcy – zleceniodawca, w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą – osoba prowadząca tę działalność, a w przypadku emeryta bądź rencisty - ZUS.

Warto dopilnować, by okres wstecznego zgłoszenia pokrył się z datą uzyskanego świadczenia medycznego.

Tu znajdziesz szczegółowe informacje na temat wstecznego ubezpieczenia zebrane przez NFZ

Wsteczne ubezpieczenie. Pozwala uniknąć opłaty za leczenie jeśli nie zostaliśmy zgłoszeni do NFZ, a przysługuje nam prawo do ubezpieczenia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki