Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Oto liderzy list PiS w trzech okręgach województwa łódzkiego. Partia wymieniła jedynkę w Łodzi ZDJĘCIA

Marcin Darda
Marcin Darda
Komitet polityczny partii zatwierdził w końcu listy, a znani są także ich liderzy w trzech okręgach województwa łódzkiego. Zmiana jedynki listy PiS nastąpiła w Łodzi.
Komitet polityczny partii zatwierdził w końcu listy, a znani są także ich liderzy w trzech okręgach województwa łódzkiego. Zmiana jedynki listy PiS nastąpiła w Łodzi. Archiwum PPG
Prawo i Sprawiedliwość najdłużej trzymało w niepewności swoich wyborców nie ujawniając szczegółów list wyborczych. Komitet polityczny partii zatwierdził w końcu listy, a znani są także ich liderzy w trzech okręgach województwa łódzkiego. Zmiana jedynki listy PiS nastąpiła w Łodzi.

W okręgu łódzkim zmiana lidera listy PiS

W okręgu nr 9, czyli łódzkim (Łódź oraz powiaty łódzki wschodni i brzeziński) zrealizował się scenariusz, o którym nieoficjalnie mówiło się już lipcu. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który otwierał łódzką listę PiS w dwóch ostatnich elekcjach, zostanie wycofany do Warszawy, by w roli lidera listy zastąpić Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS wystartuje z okręgu świętokrzyskiego, by zmaksymalizować wynik partii w największym po Warszawie okręgu pod względem ilości mandatów do wzięcia.

Odejście Glińskiego oznacza, iż pierwsze miejsce w Łodzi otrzyma Zbigniew Rau, szef polskiej dyplomacji, który w 2019 roku wystartował z drugiego miejsca listy. Kto kandyduje w Łodzi z jedynek list opozycji? Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera Dariusz Joński, Lewicy Tomasz Trela, Konfederacji Tomasz Grabarczyk, a Trzeciej Drogi Ewa Szymanowska. W okręgu nr 9 do wzięcia jest dziesięć mandatów, w ostatnich wyborach po cztery zdobyły KO i PiS, a dwa Lewica.

Kto jedynką PiS w okręgu piotrkowskim?

Bez niespodzianki za to w okręgu nr 10, czyli piotrkowskim (powiaty bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki i tomaszowski oraz miasta na prawach powiatu Piotrków Trybunalski i Skierniewice). Od 2007 roku listę PiS otwiera tam poseł Antoni Macierewicz, i tak będzie także w wyborach 15 października. Opozycja przeciw niemu wystawia na jedynkach list pochodzącego z Piotrkowa Tryb. historyka i dziennikarza Bogusława Wołoszańskiego (KO), posła Dariusza Klimczaka (Trzecia Droga), posłankę Anitę Sowińską (Lewica), a listę Konfederacji otworzy Patryk Marjan. W tym okręgu do zdobycia jest dziewięć mandatów, w ostatnich wyborach sześć zdobyło PiS, a po jednym KO, Lewica i PSL (obecnie w koalicji Trzecia Droga).

Bez zmian w okręgu sieradzkim

Lidera listy PiS nie zmienia także w okręgu nr 11, czyli sieradzkim (powiaty kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, zgierski). Tak jak przed czterema laty listę otworzy poseł Joanna Lichocka, była dziennikarka z Warszawy, członek Rady Mediów Narodowych. Na Lichocką czeka czeka niemal identyczny zestaw jedynek opozycji, jak w wyborach z 2019: Cezary Tomczyk (KO), Paulina Matysiak (Lewica) i Paweł Bejda (Trzecia Droga). "Nową" jedynkę ma tylko Konfederacja, a jest nią Marek Szewczyk. W okręgu nr 11 do wzięcia jest dwanaście mandatów. W 2019 roku siedem wzięło PiS, trzy KO, a po jednym Lewica i PSL.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki