MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Wieczór wyborczy Andrzeja Dudy w Łowiczu. Zobaczcie zdjęcia

Grzegorz Gałasiński
Grzegorz Gałasiński
Marcin Darda
Marcin Darda
Grzegorz Gałasiński
Andrzej Duda, prezydent RP, wieczór wyborczy spędził w Łowiczu, gdzie czekał na ogłoszenie wyników w towarzystwie swoich współpracowników i sympatyków. Zobaczcie zdjęcia z wieczoru wyborczego Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda wieczór wyborczy spędził w Łowiczu. Przejdź do galerii, by zobaczyć zdjęcia!

Łowicz był pierwszym przystankiem na trasie objazdu kraju przez Andrzeja Dudę po inauguracji jego kampanii wyborczej w lutym tego roku. Andrzej Duda był tam 20 lutego.

ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW PREZYDENCKICH 2020

 • BIEDROŃ Robert 2,9
 • BOSAK Krzysztof 7,4
 • DUDA Andrzej Sebastian 41,8
 • HOŁOWNIA Szymon Franciszek 13,3
 • JAKUBIAK Marek 0,5
 • KOSINIAK-KAMYSZ Władysław Marcin 2,6
 • PIOTROWSKI Mirosław Mariusz 0,2
 • TANAJNO Paweł Jan 0,3
 • TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz 30,4
 • WITKOWSKI Waldemar Włodzimierz 0,3
 • ŻÓŁTEK Stanisław Józef 0,3

Oficjalnie politycy PiS na wieczorze wyborczym prezydenta w Łowiczu byli pewni, że Andrzej Duda zwycięży w pierwszej turze. Nieoficjalnie zaś byli realistami. „Jeśli prezydent będzie miał nad głównym rywalem, czyli Rafałem Trzaskowskim (KO) co najmniej 5 pkt proc. przewagi, to wygra bez problemu w drugiej turze” – można było usłyszeć w kuluarach łowickiego amfiteatru.

Wśród publiczności zgromadzonej w łowickim amfiteatrze przypadkowych gości raczej nie było. Na dwie godziny przed zamknięciem lokali wyborczych do Łowicza zaczęli zjeżdżać działacze PiS z rodzinami: od urzędników i radnych szczebla gminnego, po posłów ministrów, europosłów i premiera.

Dlaczego akurat Łowicz? To trzydziestotysięczne miasto w centrum Polski, na dodatek kojarzone z tradycyjną, polską kulturą w rozumieniu PiS. Sztabowcy prezydenta uznali, że to najlepsze miejsce, by przed drugą turą wyborów pokazać, że Andrzej Duda nie jest prezydentem elit, tylko właśnie mieszkańców Polski B, bo to głównie oni przynoszą mu głosy, a w Łowiczu dodatkowo można pokazać się z zespołem w ludowych strojach. Duda przed pięcioma laty w powiecie łowickim zdobył prawie 42 proc. głosów w pierwszej turze i był to wynik lepszy o blisko 16 pkt. proc. od następnego w stawce Bronisława Komorowskiego. Poza tym Andrzej Duda właśnie tu, w Łowiczu rozpoczął swoją kampanię wyborczą przed wyborami, które odbyć się miały 10 maja, wieczór wyborczy w tym miejscu jest zatem symbolicznym dopięciem kampanii.

Politycy PiS, ci z górnej półki, uśmiechali się do kamer, ale na widowni czuć było napięcie. - „Jeśli prezydent będzie miał nad Trzaskowskim co najmniej 5 pkt proc. przewagi, to wygra bez problemu w drugiej turze” – można było usłyszeć w kuluarach łowickiego amfiteatru. Nie byli też pewni, czy wysoka – ponad 62 proc. - frekwencja, będzie służyć prezydentowi, czy też osłabi jego wynik. Napięcie na twarzach gości wieczoru było zauważalne, a rosło aż do pokazania wyników z sondaży exit polls. Publicznością targały sprzeczne emocje: raz z zapałem wykrzykiwała „Andrzej Duda”, potem „zwyciężymy”, a na końcu „Polska”, po czym na kilka minut milkła. Podobna sekwencja powtarzała się kilkukrotnie, jak mówiono w kuluarach - „z powodu oczekiwań”. Prezydent z pierwszą damą pojawili się w amfiteatrze tuż przed zakończeniem ciszy wyborczej, co ciekawe nie wywołując przesadnych emocji. W kuluarach mówiono, że jeśli wynik prezydenta będzie „dobry”, wówczas przespaceruje się w szpalerze by przybić piątki łowiczanom. Jeśli nie, podziękuje i zwyczajnie odjedzie. Po ogłoszeniu wyników sondażu tłum skandował nazwisko prezydenta, ale raczej nie z powodu jego wyniku, a przewagi jaką zdobył nad Rafałem Trzaskowskim. Prezydentowi Dudzie odśpiewano 100 lat, ale trudno było nie zauważyć rozczarowania wynikiem, bo jednak liczono na wynik bliższy 50 proc., a publiczność wyraźnie ucichła jakby nie wierząc prezydentowi, gdy mówił o „potężnej przewadze” i poprawieniu wyniku z pierwszej tury sprzed pięciu lat.

ZOBACZ TEŻ: Wyniki wyborów 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki