Wybory samorządowe 2014. Co się ugotowało w łódzkim kotle wyborczym?

Piotr BrzózkaZaktualizowano 
Jacek Lipiński znów wygrał w Aleksandrowie Łódzkim Polskapresse/archiwum
Kto wygrał w pierwszej turze, kto nie utrzymał prezydentury, komu nie przeszkadzał wyrok skazujący, kto ma władzę absolutną?

Już przed wyborami mówiono, że na rządzącego Kutnem od 12 lat Zbigniewa Burzyńskiego nie ma mocnych. Z tego powodu kandydata w tym mieście nie wystawiła Platforma Obywatelska - de facto oznaczało to jej poparcie dla obecnego prezydenta.

Burzyński nie miał problemów ze zwycięstwem w I turze - zdobył 65 procent poparcia. Jednak dużo większe wrażenie robi wynik w głosowaniu do rady miejskiej, osiągnięty przez komitet wyborczy Burzyńskiego. Ludzie prezydenta zgarnęli 21 miejsc w 21-osobowej radzie. Wybory w Kutnie odbywały się w 21 okręgach jednomandatowych - w każdym zwycięzcą okazał się kandydat Burzyńskiego. Tym samym prezydent zdobył w Kutnie władzę niemal absolutną.

Wystarczyła pierwsza tura

Z 10 miast "prezydenckich" w woj. łódzkim rozstrzygnięcia w I turze zapadły w trzech. Oprócz Burzyńskiego, sukcesem mogą się pochwalić Hanna Zdanowska w Łodzi (PO, 54,1 proc. poparcia) i Krzysztof Chojniak w Piotrkowie (Razem dla Piotrkowa, 56,03 proc.). Jeśli chodzi o miasta, w których władzę sprawują burmistrzowie, w I turze rozstrzygnęły się starcia m.in. w: Aleksandrowie Łódzkim, Ozorkowie, Poddębicach, Strykowie, Szadku i Łęczycy.

Burmistrz Aleksandrowa Jacek Lipiński (PO) wybory wygrał po raz czwarty, z czego trzeci raz z rzędu w pierwszej turze. Lipiński będzie miał komfort pracy porównywalny ze Zbigniewem Burzyńskim - w 21-osobowej radzie miejskiej Aleksandrowa aż 19 mandatów uzyskała PO.

Po raz kolejny burmistrzem Łęczycy będzie Krzysztof Lipiński, startujący jako kandydat niezależny (uzyskał wynik minimalnie przekraczający 50 proc.). Wraca na stanowisko po ośmiu latach przerwy. Lipiński to polityk, który dziesięć lat temu zyskał pięć minut ogólnopolskiej sławy, udostępniając łęczycki zamek na spotkanie grupie wpływowych polityków prawicy, z Jerzym Buzkiem na czele. Choć uczestnicy zarzekali się, że to spotkanie towarzyskie, spekulowano wtedy o próbie budowy nowej formacji prawicowej.

Prezydenci na deskach

Już w pierwszej turze przegrało sromotnie dwóch urzędujących prezydentów. Pierwszy z nich to Zbigniew Dychto, który rządził Pabianicami przez ostatnie dwie kadencje. W niedzielę uzyskał zaledwie 12 proc.poparcia, co stanowiło dopiero piąty wynik w mieście. W tym roku Dychto startował jako kandydat niezależny. Cztery lata temu był popierany przez PO, stracił jednak to poparcie w trakcie kadencji. Ciężko jednak w tym upatrywać przyczyny porażki Dychty, bo kandydat PO Arkadiusz Jaksa również poniósł porażkę, notując dopiero czwarty wynik.

W pierwszej turze poległ też prezydent Tomaszowa Rafał Zagozdon startujący z komitetu Forum Samorządowe 2014. Zagłosowało na niego zaledwie 3.059 mieszkańców Tomaszowa (13,65 proc.).

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Nie będzie rozmów z PO

Jest już pierwsza ofiara tych wyborów. Andrzej Plutecki, w mijającej kadencji wicestarosta pow. radomszczańskiego, ponownie wybrany do rady powiatu, został zawieszony w prawach członka PiS. Pismo w tej sprawie podpisał osobiście Jarosław Kaczyńska. Decyzja ma związek z tym, że Plutecki miał rozmawiać z przedstawicielami Platformy o stworzeniu koalicji w radzie powiatu - tak jak to było w poprzedniej kadencji. Witold Witczak, pełnomocnik PiS w pow. radomszczańskim, powiedział, że Plutecki nie miał uprawnień do roz-mowy z działaczami PO.

Rok nie wyrok

Radną Kleszczowa została Kazimiera T., była wójt tej gminy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że w piątek, na dwa dni przed wyborami, T. została nieprawomocnie skazana na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery lata w związku z trzema zarzutami, dotyczącymi tzw. afery gruntowej w Kleszczowie.

Nieprawomocny wyrok nie przeszkodził też w polityce Włodzimierzowi T., wójtowi Łyszkowic. 30 listopada powalczy on w II turze o reelekcję, mimo że miesiąc temu został skazany na rok więzienia w zawieszeniu m.in. za wydawanie poleceń podległym dyrektorom, by zatrudniali jego bliskich, a także za zlecanie robienia zakupów w sklepach, prowadzonych przez jego rodzinę.

wsp.: MK

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Złóż protest przeciw ważności wyborów - serwis21.blogspot.com/2014/11/zoz-protest-przeciw-waznosci-wyborow.html

m
mirasllanW.Brytania

niewykluczone ze ten HYMN będzie spiewany niedługo gdyż POLSKA jest tylko na mapie , w rzeczywistości POLSKI nie ma , obcy kapital wszedł do POLSKI ,jaka przyszlosc maja nasze dzieci; pytanie pozostawiam bez odpowiedzi;; POWSTAN POLSKO - SKRUSZ KAJDANY ;; POLACY OBUDZCIE SIE POLSKA GINIE;;

p
paparazzi

całe szczęście ze w Łodzi gładko wygrała Zdanowska. Niestety wsioki głosowały na ciemnogród więc w województwie wygrały kartofle ogólnie co jest pewnym wstydem. Ale na szczęście i tak sobie nie porządzą chyba.

A
Asa

Ktoś dobrze wymyslił. Przy następnych wyborach, zaznaczyć krzyżyk a resztę natłuścić kawałeczkiem świeczki. Długopis fałszerza tego nie przyjmie.

b
belfer

PiS, SLD i inni kontestatorzy wyników wyborów powołują się na wyniki sondaży, podczas gdy sami dość często te same sondaże podważali. Wskazują, że duża liczba nieważnych głosów to wręcz pewny dowód oszustwa, bo np. można dopisać krzyżyk. Tylko, że jak podano, wśród głosów nieważnych ok. 3/4 to głosy PUSTE!!! Tak był w 2010. Więc prawdopodobnie teraz też. Koleżanka z pracy była w komisji wyborczej i twierdzi, że było tak, że albo trafiały się książeczki z zaznaczonymi krzyżykami na każdej stronie albo bez żadnego. To co, fałszerz domalowywał głosy na kilku kolejnych stronach i mężowie zaufania tego nie zauważyli, albo też wywabiał tusz!?!?! To już ta sztuczna mgła zaczyna być bardziej prawdopodobna. Jakie jeszcze bzdury musi wymyślić PiS, żeby jego wyznawcy dostrzegli, że to wieli PIC!?!?

b
belfer

PiS, SLD i inni kontestatorzy wyników wyborów powołują się na wyniki sondaży, podczas gdy sami dość często te same sondaże podważali. Wskazują, że duża liczba nieważnych głosów to wręcz pewny dowód oszustwa, bo np. można dopisać krzyżyk. Tylko, że jak podano, wśród głosów nieważnych ok. 3/4 to głosy PUSTE!!! Tak był w 2010. Więc prawdopodobnie teraz też. Koleżanka z pracy była w komisji wyborczej i twierdzi, że było tak, że albo trafiały się książeczki z zaznaczonymi krzyżykami na każdej stronie albo bez żadnego. To co, fałszerz domalowywał głosy na kilku kolejnych stronach i mężowie zaufania tego nie zauważyli, albo też wywabiał tusz!?!?! To już ta sztuczna mgła zaczyna być bardziej prawdopodobna. Jakie jeszcze bzdury musi wymyślić PiS, żeby jego wyznawcy dostrzegli, że to wieli PIC!?!?

s
sąsiad z Aleksa

Ja nikogo personalnie nie nienawidzę. Wczoraj na imieninach wypiłem kielicha z zagorzałym zwolennikiem PiS-u, mój sąsiad, z którym utrzymuję doskonałe stosunki jest w SPAL-e, a sąsiadka w kole Radia Maryja. Pracuję w Łodzi, w Urzędzie byłem ostatnio zapłacić podatek i niewiele mi od niego potrzeba. Chodzę do kościoła, a nawet na pielgrzymki. Mam ten komfort, że mogę temu wszystkiemu po prostu się przyglądać. Cenię sobie jednak KONKRETY, a nie pustosłowie. Wolę tych, którzy łączą, a nie dzielą, którzy budują a nie burzą. Od zawsze starałem się unikać postaw skrajnych i kierować się pragmatyzmem, a nie teoriami spiskowymi, wiecznym narzekaniem itp, itd. Dlatego poglądy prezentowane przez np. PiS są mi kompletnie obce. Sorry, ale nie widzę głodujących żebraków na ulicach, jak głoszą wyznawcy prezesa Kaczyńskiego, nie widzę, żeby kogokolwiek terroryzowano i zmuszano głosowania na władzę, żeby ludzie związani z np. PO nagle dorabiali się jakiegoś wielkiego majątku nie mającego pokrycia w legalnych dochodach, nie widzę stygmatyzacji przeciwników. Widzę i doświadczam natomiast łatwo rzucanych oskarżeń wobec wszystkich związanych z opcją obecnie sprawującą władzę. Widzę chamski i zwierzęcy antysemityzm, ksenofobię, pieniactwo i ogólne "nie bo nie". Dlatego tak ostro reaguję np. na wypowiedzi ludzi typu p. Kaczyńskiego, wszelkich "narodowców", "jedynych Polaków" i innych. A niestety oni głównie tworzą obraz opozycji wobec PO i obecnej władzy.

G
Gość

Bolał Cię jakiś banner? A ile bannerów władzy wisi na frontach budynków aleksandrowskich, takich potężnych płacht?
Zostawmy to.
Moim zdaniem, żle się stało, że przewaga medialna była taka, że kształt rady jest teraz ZDEFORMOWANY. 19:1 nie daje obrazu preferencji wyborczych.
Trzeba dialog prowadzić, tak jak np my teraz. Trzeba zobaczyć po drugiej stronie LUDZI, z ich wadami ale i zaletami. Totalna krytyka opozycji (a to czynisz) jest tak samo nieuprawniona, jak totalna krytyka władzy. Jeśli dalej będziesz pielęgnował tak pieczołowicie swoją nienawiść - nic się nie zmieni.

s
sąsiad z Aleksa

Tak, jestem zacietrzewiony, gdy próbuje się odwracać kota ogonem, wmawiać, że czarne jest białe i na odwrót. A co do zadłużenia gminy, to pragnę zauważyć, że gdy obecny burmistrz obejmował stanowisko 12 lat temu, to komornik założył zastaw nawet na budynkach Urzędu Miasta, bo po poprzednikach odziedziczył długi za nierozliczoną budowę oczyszczalni ścieków. A już wielkiego baneru kontrkandydata pana Piotra Z. wiszącego na budynku parafialnym obok wejścia do kościoła też nie zapomnę. Obecna opozycja, to w większości sieroty po śp. ks. prałacie Norbercie. Zabrakło mentora i opiekuna, to się sieroty zamotały i zaczynają znaczyć coraz mniej. Piszesz o dialogu, ale z kim go prowadzić? Z tymi, którzy nazywają burmistrza Ickiem? Czy może z tymi, którzy pod wodzą pana D. zapewnili kilkuset rodzinom droższe mieszkania w wykupionych blokach, obrażają każdego kto współpracuje z Urzędem Miasta nazywając złodziejem, POpaprańcem, itp? Nie przypominam sobie, żeby to p. Lipiński zaczął tę wojnę. Pamiętam jednak teksty z "Wiadomości aleksandrowskich", oszczercze wypowiedzi tzw. "Przedsiębiorców" itp, itd. A od czego się zaczęło? Czy nie od odwołania nieudolnego wiceburmistrza ze SPAŁ pana P. A może od wysłania na emeryturę kierownika wydz. inwestycji pana S. na emeryturę gdy nie potrafił przeprowadzić porządnie ważnych dla gminy przedsięwzięć?

L
LODZIANIN

PRZYCHODZI BABA Z KOMISJI WYBORCZEJ DO LEKARZA, PANIE DOKTORZE SLYSZE GLOSY, JAKIE PYTA DOKTOR NIEWAZNE:)

k
kolo

No, chyba żeby to Was kandydat był tym "jednym". Wystawcie kandydatów, którzy zdobędą zaufanie wyborców i po kłopocie.

L
LODZIANIN

W SZCZECINIE WYGRAL BOHATER, KTOREGO NIE BYLO NA LISCIE WYBORCZEJ...A KOMORUSKI CHOCBY NAPLULI MU W TWARZ POWIE, DESZCZ PADA?

G
Gość

Fałszują one obraz preferencji społecznych i doprowadzają do braku kontroli społecznej nad rządzącymi! A władza absolutna degeneruje absolutnie.

G
Gość

I Twoja nienawiść sprawia mi przykrość. Jakie ja oskarżenia rzucam? Opozycja, gdy rządziła 12 lat temu, to o żadnych pieniądzach unijnych nie było MOWY nawet. W Unii jesteśmy dopiero od 2004 lub 5 roku, bodajże. Oni robili, co mogli, za kasę, która była, ale miasta, o ile wiem nie zadłużyli. Całą kasę unijną wydaje OD POCZĄTKU rządząca ekipa (od 2002 rządzi miastem). Problem polega na tym, że obecna władza zamknęła się w sobie, we własnym towarzystwie adoracji wzajemnej i żadnych uwag nie przyjmuje, dialog z opozycją nie istnieje, wręcz każde spostrzeżenie niezgodne z jedynie słuszną linią jest brane (patrz na swoje wypowiedzi) jako atak totalny.
A przecież nie tylko panom i paniom z ratusza zależy na dobru tego miasta. Wynik wyborów 19:1 sprawia, że rządzące koło wzajemnej adoracji zamknie się totalnie na innych, równie kompetentnych, ale z innej partii czy bezpartyjnych. Szkoda. To marnowanie kapitału społecznego. Znów 4 lata podziałów. Kolejne 4 lata. Popatrz na aleksandrowską telewizję. No, Putin by się nie powstydził. Same hymny pochwalne. To takie nowe "europejskie" standardy. A może wiesz, jak bardzo zadłużony jest obecnie Aleksandrów? I jeszcze jedno. Nie trzeba koniecznie należeć do opozycji, by widzieć, co się dzieje. A oczy mam dobre, póki co. Widzę, co zostało zrobione, widzę też mnóstwo zaniedbań. Wkurza mnie, jak trwoni się pieniądze na bzdety (propagandę: np pochwalne książki wydane na kredowym papierze, darmowe kalendarze partyjno- miejskie i inne rzeczy). Ciebie to marnotrawstwo nie razi?
Dodatek: to g to nie był żaden brzydki wyraz, tylko nie wiem dlaczego gwiazdki wyrzuciło.

b
belfer

Wybory pokazały, że Polacy na poziomie samorządów, cenią głównie sprawność w zarządzaniu, pragmatyczne podejście do gmin i miast oraz namacalne dowody. Mniej zwracają uwagi na płomienne hasła nie poparte czymkolwiek realnym. Gdyby słuchać tych, którzy oblewali p. H. Zdanowską kubłami pomyj za korki, za rozkopane centrum i inne, to powinna dostać góra 10% głosów. A tu okazało się, że wygrała w I turze, a najgłośniej ją oskarżający dostali po kilka %. W gminach i miastach wokół Łodzi też dobrzy gospodarze budujący, rozbudowujący, remontujący itp. zdobyli większość. Oskarżyciele głośno krzyczący zostali na uboczu. Bardzo dobrze, że w terenie zastosowano jednomandatowe obwody. Wybrano tych, którzy są znani, mają autentyczne poparcie i zaufanie. Wyłonione tak Rady mają stabilny i dający szanse na sprawne działanie składy. Pieniacze muszą obejść sie smakiem. Wiem, że zaraz odezwą się głosy, że to brak kontroli, jednowładztwo itp, itd. Ale są przecież instytucje odwoławcze i kontrolne. W skrajnych przypadkach jest prokuratura i są sądy. A głosy o nieuczciwość i fałszerstwo? No, cóż. Jak się ma tyle honoru co pan Kaczyński i liderzy SLD, to mozna nawet mówić o wpływie kosmitów. Chłopcy!!!! wyjdźcie z politycznej piaskownicy, załóżcie wreszcie długie spodnie i zacznijcie głosić realne programy. Pokażcie, że poza wiecznie rzucanymi oskarżeniami potraficie coś jeszcze.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3