MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe 2014. Wciąż nieznane wyniki do sejmików. Trwają spekulacje

Marcin Darda
Grzegorz Gałasiński
Przez awarię systemu informatycznego PKW wciąż nieznane są wyniki wyborów do sejmików. W woj. łódzkim trwają spekulacje, kto weźmie władzę.

- PiS w tych spekulacjach nie uczestniczy, czekamy na oficjalne wyniki wyborów, a to, jak długo trzeba na nie czekać, to po prostu kompromitacja i skandal przybliżający nas do bananowej republiki - grzmi poseł Marcin Mastalerek, szef PiS w okręgu łódzkim i były radny łódzkiego sejmiku.

Tuż po godz. 7 rano pojawiły się cząstkowe wyniki wyborów do łódzkiego sejmiku, ale to było wszystko na co stać było wczoraj system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej. PiS, według tychże wyników, uzyskało 28,7 proc. głosów i nieznacznie wyprzedziło PSL, na które zagłosowało 28,2 proc. wyborców w województwie. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się PO, która uzyskała 23,25 proc.

Gdyby wyniki się potwierdziły, współrządząca od ośmiu lat wraz z PSL Platforma zanotowałaby bolesną porażkę. W wyborach przed czterema laty Platformie Obywatelskiej przypadło aż 13 mandatów. Teraz szacuje się, że PSL będzie miało dziewięć mandatów.

PO, która zdobyła według cząstkowych wyników blisko 5 pkt. proc. mniej, ma szansę na osiem mandatów. Jeśli takie będą oficjalne wyniki wyborów, koalicja PO-PSL ma minimalną, 17-mandatową, większość w sejmiku i może rozpocząć trzecią kadencję.

Tyle że wewnątrz koalicji zmieniłyby się parytety: to prawdopodobnie PSL miałoby trzy osoby w 5-osobowym zarządzie województwa, łącznie ze stanowiskiem marszałka. W PO tego typu świadomość funkcjonuje już od pierwszych minut po ogłoszeniu wyników sondaży podczas wieczorów wyborczych w telewizjach.

Z przebitek telewizyjnych, pokazujących reakcję łódzkiej elity PO w pubie Łódź Kaliska widać, że minister sportu Andrzej Biernat, szef PO w woj. łódzkim, zachwycony wynikiem partii w wyborach do sejmiku nie był. Pierwszy telefon z gratulacjami minister Biernat wykonał podobno do posła Mieczysława Łuczaka, prezesa PSL w regionie łódzkim, by ludowcy nie próbowali szukać nowego koalicjanta. Jednak wczoraj premier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński mieli się dogadać a propos odtwarzania w regionach (gdzie się da) koalicji PO-PSL.

W woj. łódzkim jest to też wyścig o to, kto będzie miał większy wpływ na wprowadzenie w obieg ponad 2,2 mld euro, które nasz region dostanie z UE na kolejne 7 lat.

Nie wiadomo, ilu radnych może mieć SLD, który w 2010 roku zdobył sześć mandatów. Według wyników cząstkowych, chodzi o 15,64 proc. głosów, ale w SLD do tej liczby się nie przywiązują. Mówi się o dwóch mandatach, które mogłyby w razie konieczności wesprzeć koalicję PSL-PO, gdyby zabrakło jej głosów.

Czytaj również:
Wyniki wyborów samorządowych 2014. Hanna Zdanowska prezydentem Łodzi [ZDJĘCIA]
Wyniki wyborów samorządowych 2014. W Łódzkiem wygrywa Prawo i Sprawiedliwość
Wybory samorządowe 2014. Frekwencja w województwie łódzkim
WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 [SERWIS SPECJALNY]

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki