Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Kto z Trzeciej Drogi wystartuje do sejmiku z Łodzi? Co najmniej jedna niespodzianka LISTA KANDYDATÓW

Marcin Darda
Marcin Darda
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe pokazały swą wspólną listę kandydatów do sejmiku z okręgu nr 1, czyli z Łodzi. Znani są także liderzy list Trzeciej Drogi w pozostałych czterech okręgach województwa łódzkiego.

Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska chce odsunąć PiS od władzy w Łódzkiem

PSL w politycznym mariażu z Polską 2050 Szymona Hołowni zyskuje tyle, że według sondaży na pięć tygodni przed wyborami, Trzecia Droga ma szansę na zdobycie dziewięciu mandatów radnych w 33 osobowym łódzkim sejmiku. To o pięć szabel więcej niż PSL zdobył samodzielnie w wyborach w 2018 r. Jeśli dodać do tego dwanaście mandatów, które sondaże wskazują dla Koalicji Obywatelskiej, to jest bardzo prawdopodobne, że KO i TD stworzą koalicję, która po 7 kwietnia odsunie od władzy rządzący Łódzkiem od 2018 roku PiS.

Dariusz Klimczak (PSL), minister infrastruktury, który pojawił się na prezentacji listy kandydatów z Łodzi, wśród priorytetów wskazał m.in. odmrożenie stosunków na linii samorząd województwa - miasto Łódź (zarządzane przez KO i Lewicę), a także podjęcie strategicznej współpracy z łódzkimi uczelniami wyższymi: Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Łódzkim.

Znany lewicowy łódzki radny na ostatnim miejscu listy Trzeciej Drogi

Łódzką listę Trzeciej Drogi otworzy Grzegorz Kardas. To lekarz, specjalista na co dzień pracujący w szpitalu im. Barlickiego w Klinice Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, jest także adiunktem w UMed. Nr 2 to Michał Sobczak, szef PSL w Łodzi, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierska, także pracownik naukowy UŁ.

Kolejne nazwiska to:

  • Jolanta Daszyńska (bezpartyjna, popierana przez PL 2050)
  • Monika Białas (PSL)
  • Angelika Szelągowska-Mironiuk (PL2050)
  • Alicja Majewska (PSL)
  • Robert Benkes (PSL)
  • Igor Klimkowski (PSL)

Sporą niespodzianką jest właściciel dziewiątego, ostatniego miejsca listy. To Sylwester Pawłowski, jeden z najbardziej rozpoznawanych lewicowych radnych Łodzi, były szef Rady Miejskiej Łodzi. W 2021 roku Pawłowski wraz z trójką innych radnych opuścił klub SLD i założył klub Niezależnych Socjaldemokratów, dziś będący w opozycji. NS miał plany wystawienia własnych list w wyborach do Rady Miejskiej Łodzi, ogłoszono także radną Małgorzatę Niewiadomską-Cudak jako kandydatkę na prezydenta Łodzi. Ten projekt może jednak się nie powieść: najpierw z list KO zdecydował się wystartować radny NS Maciej Rakowski, a teraz nazwisko Pawłowskiego znalazło się na liście TD do sejmiku.

Liderzy list Trzeciej Drogi w pozostałych okręgach

W okręgu nr 2 (powiaty kutnowski, łęczycki, łowicki i zgierski) liderem listy TD będzie Krzysztof Figat (PSL), radny powiatu łowickiego. W okręgu nr 3 (powiaty: łaski, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski i zduńskowolski) listę otworzy Agnieszka Ryś (PL 2050), w okręgu nr 4 (powiaty: bełchatowski, łódzki wschodni, piotrkowski, radomszczański oraz miasto Piotrków Trybunalski) zaś Piotr Wojtysiak (PSL), starosta piotrkowski. Ostatni okręg, nr 5 (powiaty: opoczyński, rawski, skierniewicki, tomaszowski, brzeziński oraz miasto Skierniewice) to lista TD z Arturem Bagieńskim (PSL) jako liderem. To wieloletni radny sejmiku, były wicemarszałek, obecnie szef klubu PSL w sejmiku.

Swoją listę w Łodzi pokazała też KO, a jej "jedynką" jest Joanna Skrzydlewska, obecnie wiceprezydent Łodzi. Listę Lewicy poprowadzi Piotr Bors, p.o. dyrektora departamentu pracy, edukacji i kultury w Urzędzie Miasta Łodzi, a PiS wicemarszałek Piotr Adamczyk. W Łodzi do wzięcia jest osiem mandatów radnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki