Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Prognozy przed wyborami do łódzkiego sejmiku. PiS traci władzę w Łódzkiem

Marcin Darda
Marcin Darda
Województwem łódzkim po wyborach samorządowych zarządzanych na 7 kwietnia będzie rządzić Koalicja Obywatelska z Trzecią Drogą - wynika z prognoz analityków sondaży wyborczych z lutego. PiS po ponad pięciu latach straci władzę w Łódzkiem.
Województwem łódzkim po wyborach samorządowych zarządzanych na 7 kwietnia będzie rządzić Koalicja Obywatelska z Trzecią Drogą - wynika z prognoz analityków sondaży wyborczych z lutego. PiS po ponad pięciu latach straci władzę w Łódzkiem. lodzkie.pl
Województwem łódzkim po wyborach samorządowych zarządzanych na 7 kwietnia będzie rządzić Koalicja Obywatelska z Trzecią Drogą - wynika z prognoz analityków sondaży wyborczych z lutego. PiS po ponad pięciu latach straci władzę w Łódzkiem.

Prognozy wyborcze: stabilna większość PiS w łódzkim sejmiku potrwa tylko do wyborów

Łódzkim sejmikiem od końca listopada 2018 roku rządzi samodzielnie PiS - po trzech kadencjach koalicji PO z PSL. Wynik tamtej elekcji w 33 osobowym sejmiku, dał PiS 17 mandatów, czyli minimalną, a dającą przewagą większość nad klubami KO i PSL. W trakcie kadencji większość klubu PiS ustabilizowała się na poziomie 18 szabel, bo do klubu dołączył Paweł Kowalczyk, radny wybrany z piotrkowskiej listy KO, należący do Nowoczesnej. Ostatecznie Kowalczyk wstąpił do Republikanów, koalicjanta PiS. Jednakże według prognoz wyborczych skoncentrowanych na sejmikach województw, większość PiS w łódzkim sejmiku potrwa tylko do wyborów 7 kwietnia.

Koalicja Obywatelska z Trzecią Drogą ze sporą przewagą nad PiS

Mateusz Pluta, analityk sondaży, na podstawie średnich wartości z ogólnopolskich sondaży poparcia szyldów partyjnych, przedstawił prognozę, z której wynika, że jeśli wybory odbyłyby się w pierwszej połowie lutego, ich wynik w łódzkim sejmiku, kształtowałby się następująco:

  • Koalicja Obywatelska - 31,4 proc. - 12 mandatów
  • Prawo i Sprawiedliwość - 30 proc. - 12 mandatów
  • Trzecia Droga (PL 2050/PSL) - 22,2 proc. - 9 mandatów

Poniżej progu gwarantującego udział w podziale mandatów, znalazłyby się Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Wynik prognozy oznacza, że w KO odmeldowałaby się w najbliższych wyborach z identyczną liczbą mandatów jak w 2018 roku, PiS zdobyłby o o pięć mniej, a PSL w mariażu z PL 2050 jako Trzecia Droga - o pięć więcej niż w 2018 roku. W konfiguracji z prognozy, większość w sejmiku utworzyłyby formacje, które obecnie są głównymi składowymi rządu: KO i Trzecia Droga i to z większością aż 21 mandatów, gdy minimalna wynosi 17.

Kolejna prognoza: powrót Lewicy do łódzkiego sejmiku

Z kolei w prognozie świeższej, z połowy lutego, a przygotowanej przez Marcina Palade, eksperta od sondaży wyborczych, sytuacja wygląda nieco inaczej, ale dla PiS - mimo mandatowo najlepszego wyniku - wciąż nieciekawie.

  • Prawo i Sprawiedliwość - 14 mandatów
  • Koalicja Obywatelska - 11 mandatów
  • Trzecia Droga (PL 2050/PSL) - 7 mandatów
  • Lewica - 1 mandat

Według tej prognozy PiS zyskuje dwa mandaty kosztem TD, a Lewica jeden mandat odbiera Koalicji Obywatelskiej. Utarg PiS jest jednak wciąż za niski do utrzymania władzy - brakuje trzech mandatów. I w tym wariancie najbardziej prawdopodobna jest koalicja KO z Trzecią Drogą, nawet bez udziału Lewicy. Ten model ćwiczony był już w kadencji 2014-18, kiedy rządziła PO z PSL, a jedyny radny Lewicy w łódzkim sejmiku, był w opozycji. W trwającej obecnie kadencji, Lewica w łódzkim sejmiku nie ma nawet jednego radnego.

Według prognoz PiS ma najlepsze wyniki spośród wszystkich komitetów na ścianie wschodniej i w części województw południowych, natomiast nie wszędzie są to wyniki gwarantujące większość, a zatem i władzę. Na dziś pewien utrzymania władzy PiS może być tylko w sejmiku podkarpackim.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki