Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. W wyborach na prezydenta Pabianic przeciw dawnemu szefowi stanęła była skarbnik. Kto jeszcze chce tam rządzić?

Marcin Darda
Marcin Darda
b]Waldemar Flajszer[/b], były łódzki kurator oświaty jest kandydatem PiS na prezydenta Pabianic.
b]Waldemar Flajszer[/b], były łódzki kurator oświaty jest kandydatem PiS na prezydenta Pabianic.
Pięcioro kandydatów startuje po stanowisko prezydenta Pabianic w kwietniowych wyborach samorządowych. Najciekawszym, choć pewnie nie będzie miało wpływu na wynik wyborów, wydaje się być starcie urzędującego prezydenta Pabianic z niedawną współpracowniczką, byłą skarbnik miasta.

Wybory prezydenta Pabianic

Prezydent Grzegorz Mackiewicz rządzi Pabianicami od 2014 roku, a swoje dwa zwycięstwa - w tym w pierwszej turze wyborów z 2018 roku z wynikiem 72 proc. - odniósł jako kandydat komitetów bezpartyjnych, choć ostatni, czyli Koalicja dla Pabianic, to grupa znanych w mieście działaczy powiązanych członkostwem z PO, Lewicą czy Nowoczesną, ale także bezpartyjni. W nadchodzących wyborach do nazwy komitetu dopisano jeszcze nazwisko Mackiewicza.

Najciekawszym kontrkandydatem urzędującego prezydenta jest Anna Łosiak z KWW Projekt Pabianice. To była skarbnik miasta, którą w 2015 roku z magistratu w Konstantynowie Łódzkim osobiście do Urzędu Miasta Pabianice ściągnął nowo wybrany prezydent Mackiewicz. Łosiak uporządkowała m.in. kwestię restrukturyzacji gigantycznie zadłużonego miejskiego szpitala. W 2019 r. Mackiewicz wymienił skarbnika miasta, a Łosiak obecnie znów jest skarbniczką w Konstantynowie Łódzkim. To jednak nie ona stoi za pomysłem i konstrukcją komitetu Projekt Pabianice, bo głównym architektem jest przewodniczący Rady Miasta Pabianic Krzysztof Rąkowski. To były szef PO w Pabianicach, który po wyborach parlamentarnych wskutek całej sekwencji konfliktów odszedł z partii wraz z dziesięcioma osobami, jednakże wciąż jest szefem Rady Miasta, a także przewodniczącym... wspierającego prezydenta Mackiewicza klubu radnych Koalicja dla Pabianic. W lutym co prawda lokalna PO apelowała, by zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Rady Miasta, jednak do tego nie doszło, nie padł też wniosek o odwołanie Rąkowskiego. Rąkowski, szef działu marketingu miejskiej spółce Zakład Wodociągów i Kanalizacji, stara się o mandat radnego na kolejną kadencję, startuje z pierwszego miejsca w okręgu nr 3.

Były łódzki kurator oświaty kandydatem PiS

Faworytem wyborów jest prezydent Mackiewicz, ale to nie Łosiak uchodzi za jego głównego kontrkandydata. Tym jest kandydat PiS Waldemar Flajszer, były miejski radny, który w 2020 roku oddał mandat i przyjął posadę łódzkiego kuratora oświaty. Barbara Nowacka, minister edukacji i nauki w nowym rządzie KO-TD-Lewica odwołała Flajszera ze stanowiska kuratora pod koniec 2023 roku.

Po stanowisko prezydenta Pabianic wystartuje także Renata Uznańska-Bartoszek. Formacje krajowych i lokalne ugrupowania, w których była przez ostatnie 14 lat, trudno wymienić jednym tchem To była radna miejska wybrana z list SLD w 2010 roku, które w trakcie kadencji zamieniła na klub KO, a o reelekcję starała się - bezskutecznie - z komitetu ówczesnego prezydenta Pabianic Zbigniewa Dychty. Potem związała się m.in. z efemerycznymi projektami Ryszarda Kalisza, następnie Janusza Palikota, była też w Wiośnie Roberta Biedronia, a także PL 2050 Szymona Hołowni. Teraz jako bezpartyjna Uznańska-Bartoszek startuje na prezydenta z komitetu Teraz Pabianice.

Piątym kandydatem Piotr Komoter, informatyk po University of Birmingham, kandydat KWW Pabjanie, członek Ruchu Narodowego popierany przez Konfederację. W ostatnich wyborach do Sejmu Komoter startował właśnie z list Konfederacji, jednakże ta lista nie wzięła w okręgu sieradzkim żadnego mandatu. Z dziewiątego miejsca listy zdobył 644 głosy (0,12 proc.).

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki