MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia w Łodzi w weekend 20-21 kwietnia 2024. Słodycze w Fuzji, karuzele w Manufakturze, rośliny w EC1 i wiele innych atrakcji i imprez

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W sobotę na rynku Manufaktury motocykliści będą zbierać krew dla poszkodowanych dzieci
W sobotę na rynku Manufaktury motocykliści będą zbierać krew dla poszkodowanych dzieci Grzegorz Gałasiński
Weekend 20-21 kwietnia w Łodzi będzie wyjątkowo bogaty w wydarzenia. Manufaktura zaprasza na Festiwal Karuzel i Motocerce, Fuzja na Słodki Targ, Uniwersytet Łódzki na Dni Japonii, a w EC1 będzie Festiwal Roślin. A to tylko kilka z zaplanowanych na sobotę i niedzielę wydarzeń. Co robić w Łodzi w weekend? Sprawdź nasze propozycje!

Spis treści

Wiosenny Festiwal Roślin w EC1

Wiosenny Festiwal Roślin odbędzie się w weekend w EC1 (ul. Targowa 1/3), na wydarzenie można przyjść w sobotę (20 kwietnia) w godz. 8-20 oraz w niedzielę (21 kwietnia) od godz. 10 do 18. W tym czasie można będzie kupić rośliny doniczkowe oraz akcesoria do ich uprawy i pielęgnacji. Organizatorzy podkreślają, że rośliny pochodzić będą prosto od ogrodników i zachowają dobrą formę, a ceny zaczynać się od 5 zł.

Sprzedawane mają być zarówno typowe jak i mniej znane gatunki roślin. W tej edycji festiwalu poszerzony będzie dział roślin kolekcjonerskich. Pojawią się ozdobne donice, ekonawozy, podkłady, a także książka na temat uprawy roślin doniczkowych.

Wstęp na targi jest bezpłatny, za rośliny można płacić gotówką, kartą kredytową lub Blikiem.

Pierwszy Kiermasz Działkowca pod halą MOSiR

W weekend 20-21 kwietnia odbędzie się pierwszy w tym sezonie Kiermasz Działkowca 2024. Sprzedawcy sadzonek, nasion, nawozów czy narzędzi ogrodniczych pojawią się na parkingu przed Halą Sportową MOSiR przy ul. Skorupki 21 w Łodzi w sobotę i w niedzielę w godz. 8-13. Kolejne terminy wiosennej edycji kiermaszu to 27-28 kwietnia, 04-05 maja, 11-12 maja, 18-19 maja, 25-26 maja w tych samych godzinach.

Festiwal Karuzel. Rynek Manufaktury zamieni się w lunapark

W sobotę (20 kwietnia) w samo południe na rynku Manufaktury zacznie działać nowa, czasowa atrakcja – Festiwal Karuzel. Na rynku zbudowany zostanie obwoźny lunapark w starym stylu. Pojawią się karuzele, w tym Break Dancer z obracającymi się na tarczach wagonikami czy Street Fighter z unoszącymi się ramionami. Będzie też autodrom z szybkimi autkami, pałac śmiechu i roller wodny. Nie zabraknie też gier zręcznościowych, rzucania rzutkami do balonów i strzelnicy.

Festiwal pomyślany jest jako impreza sentymentalna, nie tylko dla dzieci, ale też i dla wspominających młode lata dorosłych. Dlatego na plenerowej wystawie na rynku Manufaktury prezentowane będą niepublikowane dotąd zdjęcia z różnych lunaparków w Polsce, w tym z łódzkiego na Zdrowiu. Natomiast w galerii handlowej pojawi się wystawa ruchomych modeli karuzel, wiele z nich ma ponad pół wieku.

Festiwal Karuzel będzie dostępny do 5 maja, czyli do końca majówki. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 12-22, w weekendy od 10 do 22. Wszystkie atrakcje będą osobno płatne, bilety – w zależności od atrakcji będą wynosić od 15 do 30 zł, jest też opcja karnetu na 10 wejść za 150 zł.

Słodki Targ na terenie Fuzji na finał Festiwalu Czekolady i Kawy

W sobotę na terenie Fuzji odbędzie się Słodki Targ. To impreza kiermaszowa dla miłośników słodyczy i finał Festiwalu Czekolady i Kawy.

Łódzka Fuzja oraz portal Jemy w Łodzi zapraszają w sobotę na Słodki Targ – Fuzję Czekolady i Kawy. Wydarzenie odbędzie się on we wnętrzu zabytkowej Kotłowni na terenie kompleksu Fuzja (ul. Milionowa 6a, wejście też przez Fabrykę Sztuki od ul. Tymienieckiego 3).

Główną część imprezy zaplanowano na godz. 11-17. W historycznych wnętrzach Kotłowni pojawi się czternaście stoisk ze słodyczami i kawą od łódzkich cukierni butikowych, pracowni cukierniczych, lodziarni rzemieślniczych i piekarni. Będzie stoisko Instytutu Kawy z wypalaną na miejscu kawą, oraz stanowisko z czekoladą i winem sklepu Mucha w Kieliszku.

Będzie też strefa wypoczynku z leżakami, muzyką od didżeja, a dla osób preferujących wytrawne smaki – foodtruck z burgerami Gastromachiny

Dla dzieci będą warsztaty malowania brokatową czekoladą cukierni Cocoart’s (płatne 10 zł, zapisy przez stronę cocoarts.pl), zaś wieczorem o godz. 17 można wybrać się na degustację wina i czekolady z Muchą w Kieliszku (cena 85 zł, zapisy przez stronę jemywlodzi.pl), zaś wieczór zwieńczy również osobno płatna degustacja ceremonialnego kakao.

Słodki Targ jest częścią trwającego jeszcze do niedzieli Festiwalu Czekolady i Kawy. Podczas niego łódzkie cukiernie i kawiarnie oferują specjalne czekoladowe desery (w cenach od 9 do 35 zł) oraz kawy w cenie od 9 do 25 zł.

Motoserce. Zbiórka krwi i koncerty w Manufakturze

W sobotę na rynku Manufaktury odbędzie się 16. edycja Motoserca – charytatywnej akcji motocyklistów podczas której zbierana będzie krew na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych. Zbiórka krwi prowadzona będzie w godz. 11-15 na krwiodawców będzie czekał mobilny krwiobus. Dla zachęty na rynku pojawią się wyjątkowe motocykle, będą choppery, cruisery, motocykle turystyczne i zabytkowe. Pojawi się też straż pożarna z atrakcjami dla najmłodszych, wozami bojowymi i drabinką do wspinaczki. Natomiast na scenie Małego Rynku Jazzowego wystąpią zespoły: San Escobar, Naked Root, Wydział Diagnostyki, Bodzis, Amok, Ukeje i Normalsi.

Dzień Włókniarza z Muzeum Fabryki w Manfuakturze

W niedzielę w Muzeum Fabryki organizuje Dzień Włókniarza. To okazja, by poznać życie dawnych pracowników fabryk włókienniczych. Obchody odbędą się na rynku Włókniarek, koło kawiarni Starbucks. Zainauguruje je w samo południe koncert chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki, zaś o godz. 13.15 wystąpi zespół pieśni i tańca Poltex. Od godz. 14 prowadzone będą warsztaty haftu i rękodzieła, dostępna też będzie degustacja tradycyjnych łódzkich potraw wykonanych na podstawie przepisów włókniarek.

Piknik naukowy w Manufakturze w ramach festiwalu nauki

W ramach trwającego właśnie XXIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi w sobotę (20 kwietnia) na rynku Manufaktury odbędzie się piknik naukowy przygotowany przez pracowników, doktorantów i studentów łódzkich uczelni i instytutów naukowych. W godz. 10-20 w galerii handlowej Manufaktury będą prezentowane takie dziedziny techniki jak m. in. badania molekularne, papiernictwo i poligrafia, matematyka, chemia, fizyka, mikroelektronika czy wzornictwo. Będą doświadczenia chemiczne, nauka pierwszej pomocy na fantomie, warsztaty sitodruku i tworzenia zakładek do książek, prezentacja bolidów zespołu Iron Warriors i samochodu solarnego Lodz Solar Team. Dzieci mogą spodziewać się gier logicznych i planszowych, pokazów robotów, i eksperymentów. Wstęp jest wolny.

Galeria Łódzka. Spotkanie z rajdowcem

Galeria Łódzka (al. Piłsudskiego 15/23) zaprasza w sobotę (20 kwietnia) na spotkanie z Miko Marczykiem - najmłodszym w historii rajdowym mistrzem Polski w klasyfikacji generalnej. W godz. 13–19 będzie opowiadał o swojej karierze i miłości do wyścigów. Spotkanie jest uzupełnieniem trwającej w galerii wystawy modeli Skody pt. „Skarby czeskiej legendy motoryzacji”.

Dzień Ziemi w Porcie Łódź

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi Port Łódź (ul. Pabianicka 245) zaprasza dzieci do wspólnych ekologicznych zabaw. W sobotę (20 kwietnia) w godz. 11-16 w Atrium koło sklepu Ikea prowadzone będą bezpłatne warsztaty. Będzie można siać trawy w butelkach i zioła w słoikach, kule kwietne do rozsiania na trawniku, budki lęgowe dla ptaków i eko-medale. Będą też konkursy z wiedzy ekologiczne z nagrodami – bonami do sklepów i akcesoriami sportowymi. Zajęcia są bezpłatne.

Dni Japońskie na Wydziale Ekonomiczno-Socjlogicznym UŁ

Doroczne dni Japońskie na Ek-Socu to już tradycja tego wydziału Uniwersytetu Łódzkiego. Najbliższe odbędą się w weekend w gmachu przy ul. P.O.W. 3/5 będą wykłady, pokazy i stoiska handlowe z produktami japońskimi. Atrakcje będą dostępne zarówno w sobotę jak i w niedzielę w godz. 11-17.

Prelekcje poprowadzą naukowcy oraz zaproszeni specjaliści i miłośnicy Japonii. Zaczną się w sobotę o godz. 12 wykładem o pieśni semi, o godz. 13 tematem będą dziady polsko-ajnuskie, o godz. 14 „Słynne ciastka, słynne sprzęty, słynne miejsca…”, o godz. 15 zacznie się pokaz mniej znanej w Polsce sztuki walki kashima-shinryū, zaś o godz. 16 warsztaty japońskiego masażu twarzy ryżem i zieloną herbatą, o godz. 17 tematem prezentacji będzie życie i twórczość Yayoi Kusamy.

W niedzielę już o godz. 11 zaczną się warsztaty japońskich wydzieranek, o 12 będzie wykład o polityce bezpieczeństwa Japonii, o godz. 13 pokaz malowania na jedwabiu, zaś o godz. 14 wykład o współpracy polsko -japońskiej w ekohydrologii. Natomiast o godz. 15 zacznie wykład o sztuce zdobniczej netsuke, o godz. 16 można będzie posłuchać opowieści stypendystki programmu JASSO, na koniec - o godz. 17 tematem prelekcji będzie Jidaigeki, historyczny film japoński.

Wykładom towarzyszyć będą wystawy: japońskich notatek, lalek wśród drzewek bonsai, obrazów z papieru, będzie też wystawa na temat samurajów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Wycieczki po Łodzi i okolicach

Zielona Łódź zaprasza w niedzielę na otwartą wycieczkę po okolicy Chocianowic, Łaskowic i Charzewia. Tym razem nie zabraknie historycznych opowieści o łódzkim lotnisku, zakładach lotniczych i starych młynach. Wycieczka potrwa około trzech godzin. Uczestnicy powinni wziąć obuwie terenowe i zaopatrzyć się w wodę i prowiant - po drodze nie będzie sklepu. Zbiórka chętnych o godz. 12 na rogu Odrzańskiej i Pabianickiej.

Klub Turystów Pieszych PTTK Salamandra zaprasza w niedzielę (21 kwietnia) na wycieczkę na trasie Węgry-Przyłęk Duży. Trasa ma 22 km, zbiórka chętnych o godz. 8.20 na dworcu Łódź Fabryczna, odjazd o godz. 8.35. Natomiast klub PTTK Stonoga także w niedzielę proponuje wycieczkę na trasie Stróża - Wiśniowa Góra 9 km. Zbiórka o godz. 9.45 na placu Niepodległości na przystanku autobusu 92A, odjazd o godz. 9.59. Uczestnicy sami płacą za bilety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki