Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykorzystałeś już urlop wypoczynkowy? Przeczytaj koniecznie! Wolne w ważnych momentach życia. Ile dni? Czy szef Ci zapłaci?

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Szef powinien zwolnić Cię od pracy w związku z ważnymi wydarzeniami w Twoim życiu
Szef powinien zwolnić Cię od pracy w związku z ważnymi wydarzeniami w Twoim życiu 123RF
Wykorzystałeś już cały urlop wypoczynkowy? Przydałoby Ci się dodatkowe wolne? Sprawdź, w jakich sytuacjach należą się dodatkowe dni wolne od pracy. Nie wiesz, czy korzystając z nich zachowasz prawo do wynagrodzenia? Sprawdź!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma obowiązek udzielenia Ci czasu wolnego na przykład na załatwienie niektórych spraw w urzędzie lub sądzie. Powinien także zwolnić Cię od pracy w związku z ważnymi wydarzeniami w Twoim życiu bądź w życiu Twoich bliskich.

Szef powinien zwolnić Cię od pracy w związku z ważnymi wydarzeniami w Twoim życiu

Wykorzystałeś już urlop wypoczynkowy? Przeczytaj koniecznie!...

Dwa dni wolne

Uprawnienie do skorzystania z dwóch dni wolnych przysługuje pracownikowi w związku z jego własnym ślubem, a także w związku ze zgonem i pogrzebem jego małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. Prawo do dwóch dni wolnych ma też pracownik, któremu właśnie urodziło się dziecko.

Pracownik zachowuje tu prawo do wynagrodzenia.

DNI WOLNE zobacz

Jeden dodatkowy dzień

Udzielenia jednego dnia wolnego możesz domagać się od pracodawcy, jeśli Twoje dziecko bierze ślub. Takie samo prawo przysługuje w związku ze zgonem i pogrzebem siostry, brata, teściowej, teścia, babci lub dziadka pracownika albo też osoby, którą pracownik utrzymuje lub którą się bezpośrednio opiekuje.

Za czas nieobecności we wszystkich wskazanych sytuacjach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Za te nieobecności też weźmiesz pensję

Prawo do wynagrodzenia zachowasz także m.in. za czas nieobecności w pracy z powodu udziału w:

  • posiedzeniu komisji pojednawczej w charakterze strony lub świadka w postępowaniu pojednawczym;
  • obowiązkowych badaniach i szczepieniach ochronnych w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych, wenerycznych lub gruźlicy (osobne przepisy traktują o badaniach pracowniczych);
  • akcji ratowniczej oraz na czas wypoczynku po akcji, jeśli jesteś ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego;
  • badaniach okresowych zalecanych przez stację krwiodawstwa (jeśli nie można ich wykonać poza czasem pracy) oraz na czas niezbędny na oddanie krwi, jeśli jesteś krwiodawcą.

Za te dni szef nie musi płacić

Przepisy określają też sytuacje, w których pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy (choć może to zrobić na podstawie przepisów obowiązujących w danej firmy), jednak powinien wydać zaświadczenie określające wysokość wynagrodzenia utraconego w czasie nieobecności.

Zaświadczenie to jest bowiem podstawą do ubiegania się o wypłatę rekompensaty przez organ (urząd, instytucję), który wezwał pracownika.

Dotyczy to przede wszystkim tych sytuacji, w których pracownik:

  • został wezwany do osobistego stawienia się przed organem wojskowym;
  • musi stawić się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji bądź organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenie;
  • jako biegły w postępowaniu administracyjnym, karnym, sądowym lub w sprawie o wykroczenie musi wykonać określone czynności (z tego tytułu można zwolnić się maksymalnie na 6 dni w roku kalendarzowym);
  • został wezwany w charakterze świadka w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez Najwyższą Izbę Kontroli;
  • został powołany w charakterze specjalisty do udziału w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez Najwyższą Izbę Kontroli;
  • będący członkiem ochotniczej straży pożarnej, jest zwalniany od pracy na czas niezbędny do wzięcia udziału w działaniach ratowniczych, do wypoczynku po zakończeniu tych działań lub do wzięcia udziału w szkoleniu pożarniczym (maksymalnie do 6 dni w roku kalendarzowym).

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 roku, poz. 1632).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki