Kto musi wymienić dowód osobisty? Za brak ważnego dowodu osobistego grozi grzywna a nawet kara ograniczenia wolności. Musisz wymienić dokument, ale nie masz ochoty na stanie w długich kolejkach w urzędzie? Teraz możesz wysłać wniosek bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do internetu i Profil Zaufany. Jak to zrobić?

Urzędy wielu polskich miast otrzymały już prawie 170 tysięcy internetowych wniosków o dowód osobisty.

Wypełnienie i złożenie wniosku o dowód osobisty to formalność, którą jednak każdy zainteresowany wymianą dokumentu musi wypełnić. Jeśli masz urząd miasta blisko domu to problem z głowy, jeśli zaś złożenie wniosku o dowód osobisty wiąże się z wielogodzinną wyprawą i dniem wolnego to może warto ominąć przeszkody?

Wniosek o dowód osobisty możesz złożyć online. Wystarczy dostęp do internetu i Profil Zaufany.

10 powodów by wymienić dowód na nowy

Powodów do zmiany dowodu osobistego może być kilka. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze datę ważności dokumentu. Zbliżający się termin ważności to alarm, że czas na wymianę dowodu osobistego.
Kto składa wniosek o nowy dowód osobisty?

 • osoby, które ukończyły 18. rok życia
 • osoby, którym kończy się data ważności dowodu osobistego
 • małżonkowie, którzy zmienili nazwisko
 • osoba z innego powodu postanowi oficjalnie zmienić nazwisko
 • nastąpiła istotna zmiana w wyglądzie twarzy właściciela dowodu osobistego
 • osoby, które zmieniły adres zameldowania
 • osoby, które zgubiły dokument
 • osoby, które posiadają zniszczony dokument, który uniemożliwia odczytanie danych
 • osoby, którym dowód osobisty został skradziony
 • osoba mieszkająca w gminie ulega reorganizacji (zostaje wchłonięta przez inną gminę itp)

Złóż wniosek o dowód osobisty ONLINE

Chcesz złożyć wniosek o dowód osobisty, ale wizja długich kolejek w urzędzie skutecznie Cię do tego zniechęca? Złóż wniosek o dowód osobisty bez wychodzenia z domu. W trakcie porannej prasówki czy wieczornego przeglądania portali informacyjnych. Wniosek złożysz w kilka minut a o tym, że dokument czeka na Ciebie przekonasz się wpisując numer zgłoszenia w odpowiednim polu.

- To jedna z najważniejszych e-usług, jakie uruchomiliśmy i jednocześnie jedna z najbardziej popularnych. Do dzisiaj skorzystało z niej dokładnie 166.351 osób – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W tym roku tysiące nastolatków kończy 18 lat. To oznacza konieczność złożenia wniosku o pierwszy dowód osobisty. Dzisiejsza młodzież nie wyobraża sobie stania w urzędowych kolejkach, nawet jeśli załatwienie sprawy trwa kilka minut. Oczywistym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji złożenia wniosku o dowód online. Ministerstwo Cyfryzacji odnotowuje systematyczny wzrost liczby zgłoszeń wniosków o dowód osobisty online.

Dowód osobisty w telefonie? Łodzianie testowali ten pomysł!

Wniosek o dowód osobisty online: JAK to zrobić?

Żeby złożyć wniosek o dowód online potrzebujesz Profilu Zaufanego czyli tzw. elektronicznego podpisu. Bez obaw! Profil Zaufany założyć można już w kilka minut online. Ważne, żeby w wybranym punkcie potwierdzić swoją tożsamość. To oznacza jednorazową wizytę w urzędzie, która w przyszłości da możliwość korzystania z szerokiego zakresu e-usług.

Złóż wniosek o dowód osobisty online

 1. Wejdź na stronę www.gov.pl > sekcja „Obywatel”
 2. Kliknij w okienko „Dokumenty i dane osobowe” a następnie „Uzyskaj dowód osobisty” i wybierz opcję „Przez Internet”
 3. Zaloguj się na swój Profil Zaufany.
 4. Wybierz powód ubiegania się o dowód osobisty.
 5. Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dokument.
 6. Dołącz odpowiednie zdjęcie, które spełnia warunku zdjęcia do dowodu osobistego
 7. Sprawdź poprawność danych na wzorze dowodu są poprawne
 8. Uzupełnij dane kontaktowe
 9. Ponownie sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie

Jak długo trzeba czekać na nowy dowód osobisty?

Po złożeniu wniosku (w urzędzie lub przez internet) otrzymasz numer sprawy. Dzięki niemu, sprawdzisz czy Twój dowód jest już gotowy do odbioru. Jak to sprawdzić? Online.
Krok 1: wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl,
Krok 2: wybierz zakładkę „Dokumenty i dane osobowe”, a następnie sekcję „Sprawdź, czy Twój dowód osobisty jest gotowy”
Krok 3: wpisz numer w dedykowanym polu i kliknij „Sprawdź”.

Zwykle na dowód osobisty czeka się ok. 3 tygodni, dlatego tak ważne jest złożenie wniosku o dowód osobisty odpowiednio wcześnie. Co najmniej miesiąc przed upływem ważności dowodu osobistego.

Obowiązek posiadania dowodu osobistego [KARA GRZYWNY]

Według zapisów praw każdy obywatel zamieszkujący na jej terytorium Polski ma obowiązek posiadać dowód osobisty. Dodatkowo w przepisach znajdziemy zapis, który mówi, że nieważny dowód osobisty nie może być podstawą do przekroczenia granicy w ramach Strefy Schengen, czyli do swobodnego poruszania się po większości krajów Europy. Warto o tym pamiętać w czasie letnich podróży. Dowód osobisty przyda się w czasie dalszych podróży samolotem, koleją czy autobusem.

Zgodnie z ustawą za uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.