Wynajem mieszkań komunalnych w Łodzi po nowelizacji. Najemcy...

  Wynajem mieszkań komunalnych w Łodzi po nowelizacji. Najemcy złożą deklarację o dochodach i majątku

  Zdjęcie autora materiału
  Marcin Bereszczynski

  , Marek Obszarny, Roman Bednarek

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łódź ma w zasobach komunalnych 38 tys. mieszkań. Przed samorządem trudne zadanie, aby dostosować prawo miejscowe do znowelizowanej ustawy o ochronie
  1/2
  przejdź do galerii

  Łódź ma w zasobach komunalnych 38 tys. mieszkań. Przed samorządem trudne zadanie, aby dostosować prawo miejscowe do znowelizowanej ustawy o ochronie praw lokatorów ©Krzysztof Szymczak

  Od 21 kwietnia samorządy będą zaglądały w kieszeń najemców zasobów komunalnych. Kto zarabia dużo, nie ma szans na taki lokal. Jeśli dostanie podwyżkę, to zapłaci wyższy czynsz. A być może najbardziej majętni będą zmuszeni do wyprowadzki. W sobotę przed Sejmem protest w tej sprawie stowarzyszeń prolokatorskich.
  Osoby podpisujące umowę najmu po 21 kwietnia będą musiały złożyć zaświadczenia o dochodach z trzech ostatnich miesięcy i o stanie swojego majątku. Jeśli przekroczą próg dochodowy, to mieszkania nie dostaną. Weryfikacja dochodów ma odbywać się nie częściej niż co 2,5 roku. Jeśli pracodawca da najemcy podwyżkę pensji i lokator przekroczy próg dochodowy, to zostanie mu doliczona do czynszu różnica między dochodem a progiem dochodowym.

  W Łodzi próg dochodowy dla starających się o mieszkanie komunalne ustalono w 2016 r.
  Zmniejszono go wtedy z 3.530 zł na osobę w gospodarstwie domowym do 1.809 zł. Jeśli taki próg zostanie, to dwie osoby zarabiające najniższą pensję krajową (2.250 zł) nie będą miały szans na zamieszkanie w miejskich zasobach, a na wynajem lub zakup lokalu w prywatnych zasobach nie będzie ich stać.

  W trudnej sytuacji mogą znaleźć się lokatorzy, którzy podpisali umowę najmu przed 21 kwietnia. Ustawodawca wskazuje, że weryfikacja dochodów ma odbywać się nie częściej niż co 2,5 roku, ale nie wskazuje, czy dotyczy to nowych najemców, czy obecnych. Może okazać się, że wszyscy lokatorzy będą musieli deklarować swoje dochody. Majętni mogą być zmuszeni do opuszczenia mieszkań lub dopłacania do czynszu różnicy między dochodami a progiem dochodowym. Zapis ustawy nie jest precyzyjny, ale interpretacje prawne idą w kierunku zasady, że prawo nie działa wstecz i obecni najemcy powinni być bezpieczni.

  Zmiana ustawy rodzi duży problem dla Łodzi. Osoby wykwaterowane z mieszkań do rewitalizacji będą musiały podpisać nowe umowy najmu. Jeśli będą przekraczały próg dochodowy to nie wrócą do swoich lokali, a wyremontowane kamienice będą stały puste.

  - Tak będzie. Przykładem jest wyremontowana kamienica przy Północnej 1/3. Nikt tam nie mieszka, bo nie spełnia kryteriów dochodowych. Zdecydowanie należy podnieść te kryteria. To absurdalne, że są poniżej najniższej pensji krajowej - mówi Piotr Nowakowski, prezes Łódzkiego Stowarzyszenia Obrony Praw Lokatorów. - Gdy składałem wniosek o mieszkanie komunalne też musiałem składać zaświadczenie o dochodach. Ponowna weryfikacja byłaby nie w porządku.

  W Łodzi na mieszkania komunalne czeka około tysiąca rodzin. Znacznie więcej osób czeka na lokale socjalne. Zasoby miejskie to 38 tys. lokali. W Piotrkowie Trybunalskim jest prawie 4 tys. lokali. Na mieszkanie czeka 96 rodzin, na lokal zamienny 30, a socjalny 495 rodzin, w tym 227 z wyrokami sądowymi. Przeciętny czas oczekiwania wynosi od 3 do 9 lat. W Skierniewicach jest 1.330 mieszkań komunalnych i 330 rodzin oczekujących na mieszkanie. W planie jest podwyżka czynszu.

  Zobacz też: Kamery policyjne na mundurach funkcjonariuszy patrolujących Łódź

  Komentarze (26)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uwaga zostały wolne lokale w duck Tower!

  Jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Deweloper z nowogrodzkiej przygotował specjalne oferty dla wyborców. Płatność tylko w srebrnikach i bez faktury!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaległości czynszowe wynoszą ok. 300mln zł, a średnia cena najmu poniżej 20% ceny rynkowej

  Ldz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Dodam, że chodzi tylko o zadłużenie, które nie uległo przedawnieniu, a co roku się przedawnia kolejna część ...i przybywa nowa.

  Co do cen najmu, to oficjalnie wynosi ona 9zł z metra, ale musiało...rozwiń całość

  Dodam, że chodzi tylko o zadłużenie, które nie uległo przedawnieniu, a co roku się przedawnia kolejna część ...i przybywa nowa.

  Co do cen najmu, to oficjalnie wynosi ona 9zł z metra, ale musiało by to być mieszkanie w stanie idealnym. W praktyce obowiązuje wiele zniżek, więc ludzie płacą dużo mniej. A rynkowe ceny najmu łatwo sprawdzić w Internecie.

  Zaraz się zlecą darmozjady i będą ściemniać
  * że płacą podatki - każdy płaci, ale nie każdy ma chatę za friko
  * że to żadna okazji - a kolejka chętnych jest dłuuuuga, podczas gdy mieszkania na rynku można wynająć od ręki
  * że w blokach jest taniej - nieprawda, mieszkanie w blokach najpierw trzeba KUPIĆ, a potem się płaci za utrzymanie, media, itp.
  * że im się należy - a niby dlaczego?
  * ze jestem niedobry - i co z tego?
  * że to spisek urzędników - to tylko fakty.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdurna ustawa - uralnic czynsze, nie progi dochodowe!

  Łodziak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Przecież ten idiotyzm prowadzi do pauperyzacji śródmieścia i szybszej dekapitalizacji nawet najpiękniej wyremontowanych budynków! Powinno się wynajmować miejskie mieszkania bez względu na próg...rozwiń całość

  Przecież ten idiotyzm prowadzi do pauperyzacji śródmieścia i szybszej dekapitalizacji nawet najpiękniej wyremontowanych budynków! Powinno się wynajmować miejskie mieszkania bez względu na próg dochodowy, tylko urealnić czynsze. Uboższym dać ulgi czynszowe. Przecież to najlepszy sposób, żeby do miasta przyciągnąć np. młodych, dobrze sytuowanych specjalistów, którzy w godziwych warunkach (a nie obciążeni hiperkredytem za klitkę w tzw. apartamencie) szybko powiększą rodziny. Inaczej dochodzi do paradoksu Północnej. Mieszkania miejskie to nie lokale socjalne! To normalne lokale do wynajmu, tylko długotrwałego, a i do prowadzenia ROZSĄDNEJ polityki społecznej. Zresztą ci młodzi specjaliści mogą sami remontować wnętrze mieszkań za stosowną obniżkę czynszu, wtedy miasto będzie miało do remontu znacznie mniej mury, dachy, instalacje, powierzchnie wspólne, a zatem środki na dużo więcej remontów.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierdolisz przygłupie

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Tylko prywatyzacja.
  Prywatne dobrze działa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie rozumiem czemu

  Chętna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Ludzie nie mają gdzie mieszkać a mieszkania stoją puste! Osobiście jestem zainteresowana zamieszkaniem, w którymś z kilku lokali które od kilkunastu lat stoją puste i niszczeją. Ale jak się o nie...rozwiń całość

  Ludzie nie mają gdzie mieszkać a mieszkania stoją puste! Osobiście jestem zainteresowana zamieszkaniem, w którymś z kilku lokali które od kilkunastu lat stoją puste i niszczeją. Ale jak się o nie staram to słyszę że kilka tysięcy osób czeka w kolejce na to mieszkanie. Ja się pytam, na co czekają? Aż ktoś powie, proszę, mogą państwo wejść? Bo chyba na nic innego. Bezsens totalny. Połowa kamienic w Łodzi stoi pusta a ludzie nie mają gdzie mieszkać, litościzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kupić nie łaska?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Wiesz, mój znajomy ma dwa mieszkania, oba puste, bo sam mieszka w domu.
  I co? Chciałbyś któreś?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale jaja

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Bogaci już wykupili lokale komunalne

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wysokie dochody zdolnych studentów i absolwentów

  konkursy dla wybranych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Czy będzie jednakowo dla zdolnych studentów i absolwentów dostających mieszkania komunalne choć mają wysokie dochody ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wysokie odchody

  aha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  A co w tym dziwnego?
  Dobry absolwent znajduje pracę, za którą wynajmie sobie mieszkanie na wolnym rynku.
  Po co mu jałmużna?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy są ludzie pozbawieni wstydu? Tak! To najemcy lokali komunalnych

  slawek52 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

  Bo im się wszystko należy. Za pieniądze innych podatników.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to chore

  kgb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  czyli czynsz to podatek - więcej zarabiasz więcej płacisz za to samo, czy miasto nie boi się że ci wyselekcjonowani biedacy nie będą płacić i tak nie małego czynszu? miasto ma tyle lokali by...rozwiń całość

  czyli czynsz to podatek - więcej zarabiasz więcej płacisz za to samo, czy miasto nie boi się że ci wyselekcjonowani biedacy nie będą płacić i tak nie małego czynszu? miasto ma tyle lokali by przenosić mieszkańców?: mało zarabiasz to masz X m2, jak więcej to cie przenosimy do Ym2 a jak zbiedniejesz to wracasz do Zm2, kto zapłaci za te przeprowadzki? kto zapłaci za remonty wynajmowanych mieszkań - biedak nie musi malować ścian? ile trzeba urzędasów by liczyli cudze dochody? - to wszystko chorezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierdolisz przygłupie

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Wyprowadź się na swoje i po problemie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NARESZCIE!

  Barnaba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 15

  Dosyć fundowania mieszkań darmozjadom!
  Kontrolować, nie rozpieszczać, to jałmużna, a nie luksusy!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co za drogo wołasz za wynajem swojej kawalerki

  obiektywny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  i nikt nie chce od ciebie wynająć?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak

  Tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mam mieszkanie na balutach po kapitalnym remoncie.Duzo wolam za wynajem tego m4.Wole zeby stalo puste niz wynajac tanio a potem caly zarobek przeznaczyc na remont po tym biednym najemcy.Aten biedny...rozwiń całość

  Mam mieszkanie na balutach po kapitalnym remoncie.Duzo wolam za wynajem tego m4.Wole zeby stalo puste niz wynajac tanio a potem caly zarobek przeznaczyc na remont po tym biednym najemcy.Aten biedny najemca ma d**** moje mieszkanie,zniszczy,ukradnie pare drobiazgow i se pojdzie.Tylko wysoka kwota za orywatny wynajem i depozyt na pol roku z gory.A jak nie to spadac
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co, boisz sie, że darmoch ci przepadnie?

  obeiktywniejszy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  I będziesz musiał płacić cenę rynkową?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co w tym złego?

  iza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Wystarczy dla rodzin przekwaterowywanych w ramach rewitalizacji przyjąć inne progi dochodu. Mieszkania od gminy nie są dla osób dość zamożnych, ktore stać na najem na,wolnym rynku albo spłatę...rozwiń całość

  Wystarczy dla rodzin przekwaterowywanych w ramach rewitalizacji przyjąć inne progi dochodu. Mieszkania od gminy nie są dla osób dość zamożnych, ktore stać na najem na,wolnym rynku albo spłatę kredytu na zakup mieszkania. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny