Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki badań religijności Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Ilu wiernych chodzi do kościołów w Łodzi i regionie?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Liczenie wiernych wychodzących z kościołów odbyło się 9 października 2022. Był to już czas po pandemii
Liczenie wiernych wychodzących z kościołów odbyło się 9 października 2022. Był to już czas po pandemii Archiwum Polska Press
Po pandemii tylko część wiernych w regionie łódzkim wróciła do kościołów. W archidiecezji łódzkiej w niedzielnych mszach św. uczestniczy tylko 17,8 proc. zobowiązanych do tego wiernych.

Ilu mieszkańców Łódzkiego chodzi do kościoła po pandemii? Wyniki liczenia wiernych z 2022 roku

We wtorek (19 grudnia) Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił dane dotyczące uczestnictwa w praktykach religijnych wiernych. Wielkie liczenie wiernych przychodzących na niedzielne msze św. przeprowadzono w październiku 2022 r., po raz pierwszy po pandemii.

Okazało się, że wierni, którzy w czasie zachorowań na COVID-19 rezygnowali z nabożeństw lub słuchali ich w domach, w większości do kościołów nie wrócili. W archidiecezji łódzkiej wskaźnik tzw. communicantes czyli wiernych chodzących na niedzielne msze św. (bez uwzględnienia małych dzieci i seniorów) wyniósł 17,8 proc, i w stosunku do roku 2021 (gdy było to 17,2 proc. wiernych) wzrósł zaledwie o 0,6 punktu procentowego. Tymczasem przed pandemią w roku 2019 wiernych w kościołach było jeszcze 23,6 proc. wiernych.

Podobnie zmieniał się w pandemii odsetek osób przystępujących do komunii. W archidiecezji łódzkiej spadł z 11,8 proc. do 8,8 proc, by teraz wzrosnąć do 9,1 proc.

- Większość wiernych do kościoła wróciła, ale nie wszyscy – przyznaje ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Łodzi. Jak ocenia część wiernych w czasie pandemii zmarła, a część się postarzała. - W kościele mamy wielu starszych ludzi, jeśli oni odejdą, wiernych znów ubędzie – ocenia. Jest jednak przekonany, że w Łodzi na statystyki wpływają też wynajmy mieszkań, bo właściciele wciąż są zaliczani do wiernych parafii, ale w ich domach mieszkają Ukraińcy lub studenci, którzy na mszach św. się nie pojawiają.

Frekwnecja na niedzielnych mszach św. Jak jest w innych diecezjach?
Wiernych ubyło – a później przybyło - także w innych diecezjach regionu. Najbardziej do kościołów wrócili w diecezji radomskiej. Tam przed pandemią frekwencja wynosiła 40 proc. w 2021 r. 31,7 a w ubiegłym roku już 38,2 proc.

Podobnie zachował się wskaźnik dominicantes w całym kraju. Podczas gdy w 2019 r. do kościoła chodziło 36,9 proc. wiernych, w pandemicznym roku 2021-28,3 proc, a w 2022 – tylko 29,5 proc. wiernych

Według prof. Krzysztofa Koseły, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego to raczej wciąż efekt lat pandemii a nie sekularyzacja.

- To nie jest tak, że już się pozbieraliśmy po pandemii. Dotyczy to również innych instytucji – wyjaśnia. Jak zauważa np. w organizacjach młodzieżowych w czasie pandemii zerwana została tzw. pamięć organizacji, bo starsi liderzy nie wrócili a nowi dopiero się pojawiają.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki