Nasza Loteria

Wypadki przy pracy w województwie łódzkim. To najtragiczniejszy rok od wielu lat w regionie łódzkim

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Wideo
od 16 lat
To najtragiczniejszy rok od wielu lat: w 2021 roku aż 22 mieszkańców województwa łódzkiego nie wróciło z pracy do domu, a kolejnych 82 zostało ciężko rannych podczas wykonywania obowiązków służbowych. Rok wcześniej w wypadkach przy pracy zginęło 19 osób.

Dwaj mężczyźni w wieku 31 i 63 lat zginęło pod koniec września ubiegłego podczas budowy kanalizacji deszczowej na Olechowie. Zostali całkowicie przysypani ziemią i nie udało się ich uratować. O wielkim szczęściu może w tej sytuacji mówić trzeci robotnik, który został przysypany do połowy i ocalił życie. Akcja ratunkowa była trudna, uczestniczyło w niej aż dziewięć jednostek straży pożarnej. W gronie ratowników znaleźli się także strażacy ze specjalnej grupy poszukiwawczo-ratowniczej.

Zginęły 22 osoby

W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Wypadków Przy Pracy i Chorób Zawodowych. Z tej okazji w Łodzi organizowana jest konferencja naukowa pod hasłem "Bezpieczeństwo i dobre zdrowie w pracy". Powodów do świętowania nie ma zbyt wielu.

- W 2021 roku za wypadki przy pracy zostało uznanych 230 zdarzeń, w których zostały poszkodowane 253 osoby - wylicza Kamil Kałużny, starszy inspektor pracy, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. - 22 osoby zginęły, 82 zostały ciężko ranne, a pozostałe odniosły lekkie obrażenia.

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków?

Do wypadków w Łodzi i województwie najczęściej dochodzi w firmach, które zatrudniają do 10 osób oraz od 10 do 49 osób. Zginęło w nich odpowiednio 5 i 8 osób. Okazuje się, że najbardziej niebezpieczne miejsca pracy są w zakładach przetwórstwa przemysłowego, na budowach, w handlu i firmach zajmujących się naprawami i usługach.

- Najwięcej osób zginęło na budowach, aż 43,8 proc. spośród wszystkich oraz w zakładach przetwórstwa przemysłowego ze wskaźnikiem 25 proc. - mówi Kamil Kałużny. - Trzy osoby poniosły śmierć w zakładach prowadzących działalność w zakresie transportu i magazynowania.

Dlaczego ludzie giną w pracy?

Jednym z najczęściej występujących wypadków w Łodzi i województwie łódzkim przy pracy jest upadek z wysokości, utrata kontroli nad maszyną, obecność w strefie zagrożenia. Wypadkom najczęściej ulegają osoby w wieku 31-40 lat oraz 19-30 lat i 41-50 lat. Pierwszych gubi brak doświadczenia, drugich zbytnia pewność siebie i nonszalancja.

W których zawodach najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy? Zobacz w galerii >>>

W których zawodach najczęściej dochodzi do wypadków przy pra...

Do blisko 47 proc. wypadków przy pracy w Łodzi i województwie łódzkim doszło wskutek nieprawidłowego zachowania pracowników, którzy niedostatecznie koncentrowali się na pracy, lekceważyli przepisy i zasady bezpieczeństwa, zostali zaskoczeni niespodziewanymi zdarzeniami. Za ponad jedną trzecią wypadków odpowiada natomiast nieprawidłowa organizacja pracy, w tym tolerowanie łamania przepisów, brak instrukcji oraz przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Okazuje się, że zły stan maszyn, urządzeń oraz narzędzi przyczynia się do 15 proc. wypadków w Łodzi oraz w województwie łódzkim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki