Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa inspirująca do dialogu. Ekspozycja w Galerii AOKZ w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Praca Patryka Starucha
Praca Patryka Starucha materiały prasowe
W Galerii AOKZ przy ul. Włókienniczej 3 w Łodzi zaprezentowana zostanie wystawa trójki utalentowanych studentów z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Aleksandry Drab, Emila Buckiego i Patryka Starucha. Wernisaż odbędzie się w sobotę 8 lipca od godz. 12.

Ekspozycja nosi tytuł „777” - jak tłumaczą Maciej Domarecki i Grzegorz Jarosz (właściciele Galerii), cyfry w roku 2023 sumują się do 7, a zaproszonych do pokazania prac zostało troje artystów.

Patryk Staruch w swoich pracach skupia się na trzech wątkach: miasto, kobieta i noc. Jak podkreślają twórcy wystawy, artysta czerpie z własnych źródeł fotograficznych, obejrzanych filmów i sennych majaków. W centrum jego obrazów znajduje się figura człowieka, jednak jej realizm zostaje zaburzony przez zabawę światłem, kolorem i refleksami.

Emil Bucki zajmuje się procesami społecznymi i zjawiskami kulturowymi zachodzącymi w krajach byłego bloku sowieckiego. Artysta odwołuje się także do obecnej sytuacji związanej z agresją Rosji na Ukrainę.

- Bazując na dokumentalistyce, propagandzie oraz obserwacji rozkładu norm obyczajowych, staram się stworzyć opowieść o dezintegracji społeczeństw postkomunistycznych. Ważną rolę odgrywają w niej korzenie i historia mojej rodziny, której część rozsiana została na obszarze Białorusi, Ukrainy i Rosji. Znajduję w niej uniwersalne odzwierciedlenie losów ludzi żyjących w nieustannym strachu przed niczym nieskrępowanym totalitaryzmem, który nieuchronnie prowadzi do degradacji więzi międzyludzkich, dehumanizacji i wynaturzeń – mówi Emil Bucki.

Dla Aleksandry Drab obszarem twórczych poszukiwań jest ludzkie ciało przedstawiane bardzo intymnie, które może „czuć” w nieskrępowany sposób.

- W swoim malarstwie pokazuję przede wszystkim figurację. Figuracja zawsze tworzy pewną historię, zawsze o czymś opowiada. Od kiedy zaczęłam pracować z modelami na I roku studiów, ludzkie ciało stało się dla mnie niezwykle interesującym tematem. Od odcieni karnacji, małych znamion czy blizn, po mimikę twarzy i układ ciała - to wszystko tworzy uniwersalną całość danej osoby. Ciało jest indywidualną historią każdego z nas, którą chcę podkreślać w swoich obrazach. Jest naszym jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym. Poprzez ukazywanie cielesności próbuję docierać do świata wewnętrznego odbiorcy. To, co nosimy w środku, objawia się przede wszystkim w subtelnych komunikatach naszego ciała – tłumaczy Aleksandra Drab.

Oprowadzenie z udziałem twórców zaplanowano na godz.12.30, a od godz. 16 po wystawie oprowadzą przedstawiciele galerii.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki