MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Na wspólnym podwórku” w Muzeum Miasta Łodzi

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W Muzeum Miasta Łodzi trwa wystawa „Na wspólnym podwórku”. Pokazuje ona przedwojenne życie wielokulturowych, łódzkich kamienic.

Dużym zainteresowaniem cieszy się trwająca od miesiąca w Muzeum Miasta Łodzi wystawa stała pt. „Na łódzkim podwórku”. Na przykładzie jednej kamienicy pokazuje ona współżycie różnych kultur w przedwojennej Łodzi.

Na potrzeby wystawy przestrzeń zaaranżowano na kształt wspólnego podwórka miejskiej kamienicy. W klimat przeszłości wprowadzają widzów: drewutnia z gołębnikiem na dachu, studzienna pompa oraz trzepak.

W kamienicy znajdują się mieszkania rodzin: polskiej rodziny Kaczmarków, niemieckiej Langerów i żydowskiej Goldmanów. Widzowie mogą zajrzeć im do okien podglądając wnętrza z charakterystycznymi dla każdej społeczności przedmiotami.

Wystawa zmienia się w czasie. Przedmioty religijne znajdujące się w mieszkaniach zmieniają się w trakcie roku zgodnie z kalendarzem świąt danego wyznania.

Na podwórku splatają się ścieżki tematyczne wystawy, pozwalające poznać też historię miasta, rozwój przemysłu i jego gospodarkę.

Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi: Na wspólnym podwórku - łódzki tygiel kultur i wyznań

Zwiedzający mogą odwiedzić gabinet carskiego urzędnika, magiel pani Langer, poznać synagogi, spotkać fabrykanta, odwiedzić kawiarenkę z muzyką z lat 20. i 30. XX wieku, czy zajrzeć do pracowni modystki.

Można też posłuchać gwaru łódzkiej ulicy czy dźwięków tramwajów. Nagrane są codzienne odgłosy: wrzucania węgla do piwnicy, działania pompy, szczekania psa, a także śmiechy dzieci.

Wszystkie tablice informacyjne wystawy oraz treści audiowizualne prezentowane są w dwóch językach: po polsku i po angielsku. Pozwala to zrozumieć wystawę także turystom.

Do zwiedzania wystawy zachęcane są też dzieci. W kącie podwórka zorganizowano dla nich miejsce do gier w piłkę i „chłopka”. To okazja, by poznać gry z czasów dzieciństwa pradziadków.

Autorką i kuratorką wystawy jest Anna Walaszczyk, kierownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi.

Wystawa umieszczona została w budynku Muzeum przy ul. Ogrodowej 15. Można ją oglądać od wtorku do czwartku w godz. 10-16, w piątki, soboty i niedziele w godz. 12-18. Obowiązują zwykłe bilety wstępu do muzeum: 12 zł normalny, 8 zł ulgowy. Bezpłatnie można wejść do muzeum w każdą środę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki