Wystawa "Znajomych" w Hotelu Grand [ZDJĘCIA]

  Wystawa "Znajomych" w Hotelu Grand [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Wystawa "Znajomych" w Hotelu Grand [ZDJĘCIA]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta

  Poznali się i zaprzyjaźnili podczas studiów na tym samym roku w Akademii Sztuki Pięknych w Łodzi. Reprezentują różne podejścia do sztuki, posługują się różnymi technikami i choć ich drogi nieco się rozeszły, dzięki przychylności Hotelu Grand mamy możliwość oglądania ich znowu razem. W słynnym łódzkim hotelu oglądać można dziesięć prac przygotowanych w ramach wystawy "Znajomi 3".
  Katarzyna Dąbrowska, laureatka Grand Prix XXII Konkursu im. Wł. Strzemińskiego, dziś nie poświęca już tyle samo czasu malarstwu, co podczas studiów. Pochłania ją architektura wnętrz. W Hotelu Grand prezentuje "Mapę", białe płótno o wymiarach 130 cm na 130 cm, w całości wypełnione siecią różnej wielkości znaków, ikon, a także fragmentów liter lub ich nieco zdeformowanych elementów.

  Obejrzeć można także trzy czerwono-czarne obrazy Marcina Jasińskiego, który uzyskawszy dyplom w pracowni prof.
  Ryszarda Hungera zajmuje się m.in. tworzeniem scenografii do filmów animowanych. Pracował na przykład przy nagrodzonym w 2009 roku Oscarem "Piotrusiu i wilku", koprodukcji łódzkiego studia Se-ma-for Produkcja Filmowa. W Grand Hotelu Jasiński daje się poznać jako daleki "krewny" Gustava Klimta i secesyjnej ornamentyki.

  Jako jedyna z grona przyjaciół pozostała na łódzkiej uczelni Marzena Łukaszuk i jest dziś asystentką prof. Zdzisława Olejniczaka. Zafascynowana fenomenem pisma, zajmuje się grafiką, papierem czerpanym i ilustracją książkową. W Hotelu Grand prezentuje cztery prace z cyklu "Recolens Priora Vestigia" ("Wracając po własnych śladach").

  Wystawę dopełniają prace Doroty Kiermasz, również wychowanki prof. Hungera, która od pewnego czasu jest również opiekunem galerii Grand Hotelu. Na ekspozycji prezentuje dyptyk "Kompozycja w czerwieni z niebieskim drogowskazem", w której odnaleźć można charakterystyczne struktury geometryczne, refleksami urozmaicone humanoidalnych postaci.

  W tytule wystawy znajdziemy cyfrę trzy, mimo iż gromadzi ona prace czwórki absolwentów łódzkiej uczelni. Jest to bowiem trzecia wystawa z cyklu "Znajomi". Obecni bohaterowie cyklu ukończyli łódzką ASP w 2005 roku (poza jednym wyjątkiem, gdy dyplom przypadł rok później). Wcześniej w Hotelu Grand w Łodzi oglądać można było także m.in. obrazy Sonii Ruciak, absolwentki ASP we Wrocławiu, stypendystki ministra kultury czy urodzonej w Łodzi Albertyny Kacalak, doktorantki tej samej uczelni.

  Wystawa "Znajomi 3" czynna będzie do końca sierpnia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo