Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVIII Letnia Scena małych form teatralnych w Domu Literatury w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W Domu Literatury rozpoczyna się dziś XVIII Letnia Scena małych form teatralnych. W programie znalazło się jedenaście przedstawień z różnych miast Polski.

Pokaz telewizyjnego nagrania spektaklu „Hamlet” w reż. Andrzeja Wajdy poprzedził rozpoczynającą się w łódzkim Domu Literatury (ul. Roosevelta 17) XVIII Letnią Scenę, czyli przegląd małych form teatralnych. Dziś pierwsze spotkanie z „żywymi” aktorami, a widowiska są prezentowane w każdą środę lipca i sierpnia od godz. 19.

Na inaugurację wybrane zostało przedstawienie „Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem” Stowarzyszenia Teatralnego Mumerus z Krakowa. Spektakl jest inspirowany najstarszymi zabytkami języka polskiego - od pierwszych słów zanotowanych w Księdze henrykowskiej w XIII wieku po średniowieczną „Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią”. Autor scenariusza i reżyser, Wiesław Hołdys, podkreśla, że śmierć, jej obecność, wszechmoc i panowanie nad światem to jeden z najważniejszych wątków tej poezji. Występują: Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Robert Żurek.

13 lipca zobaczymy „Przebudzenie wiosny” Franka Wedekinda, przygotowanie przez krakowski Teatr Nowe Przestrzenie. Dramat ukazuje problemy młodego pokolenia, wynikające ze zmagań z cielesnością. Reż. Dariusz Szymor, występują: Szymon Grzybek, Aleksandra Kowalczyk, Łukasz Łęcki, Marzena Figiel.

„Pocałunek” Gera Thijsa z Fundacji Teatru Czwarte Miasto w Gdyni pokazany zostanie 20 lipca. Ona jest elegancka i poważna, kiedyś właścicielka apteki, dziś - kobieta na rozdrożu. On jest utalentowanym komikiem, który skończył w przebraniu misia jako lokalna atrakcja turystyczna… Czy przypadkowe spotkanie odmieni ich losy? Reż. Dariusz Majchrzak, występują: Elżbieta Mrozińska, Dariusz Siastacz.

27 lipca Teatr w Walizce z Warszawy pokaże sztukę „Nie lubię pana, panie Fellini”. To monodram o Giuliettcie Masinie, zdobywczyni dwóch Oscarów i żonie Federica Felliniego. Spektakl zaczyna się pierwszym spotkaniem Giulietty i Federica, a kończy śmiercią obojga… i „zmartwychwstaniem” Giulietty. A po drodze - wędrówka przez ich wspólne życie i filmy. Reż. i scen. Marek Koterski, występuje Małgorzata Bogdańska.

Sierpień rozpocznie spektakl „Warszawski nokturn” według scenariusza Teresy Stokowskiej-Gajdy i Andrzeja Maculewicza w wykonaniu Studia Piosenki Domu Literatury. To opowieść o Powstaniu Warszawskim, piosenkami i wierszami, które powstały w czasie powstania i innymi związanymi z tamtym czasem. Istotnym elementem przedstawienia są cytowane zapiski Władysława Bartoszewskiego z książki „Dni walczącej stolicy”. Reżyseria Teresa Stokowska-Gajda.

3 sierpnia zobaczymy „Truciznę teatru” Rodolfa Sirery z Centrum Kultury w Gdyni. Kameralna sztuka zadaje pytania o kreację, konwenanse i granice teatru w życiu codziennym. Spotkanie Markiza i Gabriela de Beaumont w salonie tego pierwszego to starcie dwóch wizji świata. Reżyseria Anna Zagórska, występują: Stanisław Górka, Cezary Morawski.

8 sierpnia w Parku Ocalałych odbędzie się kolejny pokaz filmowy - tym razem będzie to „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a w reż. Zygmunta Hübnera. W obsadzie m.in. Tadeusz Łomnicki, Magdalena Zawadzka, Anna Seniuk, Jan Nowicki.

10 sierpnia na Letniej Scenie zaprezentuje się Teatr Współczesny w Szczecinie ze sztuką Iwana Wyrypajewa „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie”. Ma to być prowokująca w formie i treści komedia z wątkiem kryminalnym. Reż. Anna Januszewska, występują: Anna Januszewska, Jacek Piątkowski, Grzegorz Młudzik.

17 sierpnia Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny z Torunia pokaże „Bar pod zdechłym psem” na podstawie utworów Władysława Broniewskiego. W monodramie poetyckim z częściowo śpiewanymi wierszami, wyreżyserowanym przez Emiliana Kamińskiego, występuje Dariusz Bereski.

„Atrament dla leworęcznych komedię absurdalnych” Krzysztofa Niedźwiedzkiego z Teatru Kto w Krakowie zobaczymy 24 sierpnia. Zabawa, w której czwórka aktorów potrafi z prozaicznych codziennych czynności wydobyć słowny i sytuacyjny komizm. Tekst i reżyseria Krzysztof Niedźwiedzki, występują: Jacek Buczyński, Norbert Burkowski, Paweł Rybak, Krzysztof Niedźwiedzki.

A na finał, 31 sierpnia, pokaz mistrzowski, czyli monodram Ewy Dałkowskiej „Byłam sekretarzem Marszałka Piłsudskiego” według Kazimiery Iłłakowiczówny.

Bilety na przedstawienia w cenie 20 zł w przedsprzedaży i 35 zł w dniu spektaklu.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 27 czerwca - 3 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki