Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z ekologią do mieszkańców regionu

Wojciech Grzegorczyk
Tomasz Łysek, prezes WFOŚiGW w Łodzi, zatwierdził program KAWKA, który ma poprawić jakość powietrza w miejscowościach położonych w województwie łódzkim
Tomasz Łysek, prezes WFOŚiGW w Łodzi, zatwierdził program KAWKA, który ma poprawić jakość powietrza w miejscowościach położonych w województwie łódzkim Paweł Łacheta
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi deklaruje zacieśnienie współpracy z mieszkańcami

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Zwrot w stronę bezpośredniej obsługi osób fizycznych wiąże się z nowymi projektami i z nową siedzibą, która otworzy możliwości zacieśnienia współpracy z indywidualnym klientem.

Jeśli ktoś chce wziąć kredyt w banku, może złożyć wniosek do funduszu bez pośrednictwa banku, a fundusz może spłacić do 40 proc. kosztów.

- Tryb bezpośredniej obsługi beneficjenta ma dwa podstawowe cele. Po pierwsze redukuje koszty po stronie inwestora, czyli osoby fizycznej, po drugie wzmacnia kontakty na linii beneficjent - fundusz - tłumaczy Bartosz Domaszewicz, pełnomocnik zarządu ds. komunikacji WFOŚiGW.

Dzięki temu fundusz może pozyskać klientów masowych, a wcześniej były to przede wszystkim samorządy.

Bartosz Domaszewicz zwraca uwagę na zainteresowanie mieszkańców ochroną środowiska. Ludzie budujący domy coraz częściej decydują się na instalowanie technologii, które czerpią ze środowiska nie narażając go na zniszczenia. Fundusz deklaruje otwartość w kontaktach z mieszkańcami.

- Planujemy założenie biur terenowych, dzięki czemu będziemy bliżej klientów - mówi Bartosz Domaszewicz. - Wierzymy, że kontakt z naszymi pracownikami przyczyni się do rozkręcenia pomocy masowej - dodaje.

Fundusz odpowiadając na potrzeby mieszkańców Łódzkiego zatwierdził właśnie program priorytetowy „Poprawa jakości powietrza poprzez likwidację niskiej emisji realizowana w ramach programu KAWKA”. Realizowany on będzie w latach 2015 - 2018 i przeznaczono na niego 10 mln zł. Jego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, m.in. pyłów PM2,5 i PM10 oraz emisji CO2.

Gmina zgłaszając się do funduszu o dofinansowanie musi spełniać dwa wymogi. - Liczba mieszkańców musi przekraczać 5 tys., ponadto dwa razy w ciągu ostatnich czterech lat pomiary wydziału ochrony środowiska musiały wykazać przekroczenie norm pyłu PM10 i zbyt dużą zawartość w tym pyle benzopirenów (rakotwórcze węglowodory - red.) - wyjaśnia Domaszewicz.

Choć to samorząd składa wniosek o dofinansowanie, to beneficjentem końcowym będą osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i osoby prawne. Z programu KAWKA można uzyskać dofinansowanie do 65 proc. kosztów kwalifikowanych. 45 proc. stanowią środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 20 proc. pochodzi ze środków WFOŚiGW.

- Dzięki programowi KAWKA prowadzone są prace związane z podłączeniem do nowej kotłowni gazowej, olejowej, na biomasę, podłączeniem do sieci elektrycznej, ogrzewania elektrycznego i pompy ciepła - wymienia Domaszewicz.

Program osiągnie szczytowy rozwój w 2016 roku. Fundusz będzie wtedy działał w nowej siedzibie przy ul. Dubois 114/116. Budynek zostanie wyposażony w instalację solarną, pompę ciepła i instalacje fotowoltaiczne. Wykorzysta też ścieki opadowe.

Budynek będzie otwarty dla mieszkańców i ma służyć edukacji ekologicznej. Prowadzone będą zajęcia dla uczniów. W nowoczesnych salach multimedialnych dzieci i młodzież poznają współczesne rozwiązania technologiczne w dziedzinie ochrony środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki