Z pomocą lokalnemu biznesowi

Materiał informacyjny ŁARR
Rozmowa z Prezesem Zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego Marcinem Rybką
Rozmowa z Prezesem Zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego Marcinem Rybką

Rosyjska agresja i wybuch wojny na terytorium Ukrainy znacząco utrudniły prowadzenie biznesu w Polsce. Boleśnie przekonują się o tym właściciele małych i średnich firm, którzy na co dzień mierzą się z przerwanymi łańcuchami dostaw, dotkliwymi wzrostami cen energii i surowców oraz utratą części rynków zbytu. W ostatnim roku wiele firm zakończyło swoją działalność, inne musiały się przebranżowić, jeszcze inne potrzebują wsparcia by przetrwać ten jakże trudny dla gospodarki czas. Z pomocą lokalnemu biznesowi pospieszyła Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, oferująca doradztwo, wsparcie finansowe, niskooprocentowane pożyczki oraz pomoc w pozyskiwaniu nowych rynków zbytu. Rozmawiamy z Prezesem Zarządu ŁARR Marcinem Rybką.

Rozmowa z Prezesem Zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego Marcinem Rybką
Rozmowa z Prezesem Zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego Marcinem Rybką
od 16 lat

Na jaką konkretnie pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy działający w regionie łódzkim?

Przede wszystkim oferujemy mikro, małym i średnim firmom pożyczki na rozwój, zmianę profilu oraz zakup maszyn lub innych środków trwałych, urządzeń lub niezbędnego wyposażenia. Kwota pożyczki rozwojowej o jaką mogą ubiegać się przedsiębiorcy to nawet 1 500 000 mln zł. W swojej ofercie mamy również możliwość sfinansowania deficytu w kapitale obrotowym poprzez pożyczkę obrotową. Są to pożyczki na preferencyjnych warunkach, pochodzące z funduszy unijnych, dla których Instytucją Zarządzającą jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Dzięki wspólnym działaniom ŁARR oraz Zarządu Województwa Łódzkiego udało nam się obniżyć ich oprocentowanie do poziomu 2,30%, podczas gdy stopa procentowa zalecana przez Komisję Europejską wynosi obecnie 7,52% i systematycznie rośnie.

Kto może liczyć na tego typu środki?

Każdy przedsiębiorca, który złoży odpowiedni wniosek i przejdzie pozytywnie proces weryfikacyjny. Nie muszą to być firmy duże, na pożyczki mogą liczyć także jednoosobowe działalności gospodarcze np. salony kosmetyczne, fryzjerskie, małe firmy handlowe, gastronomiczne, transportowe. O pieniądze mogą ubiegać się również firmy, które dopiero rozpoczynają działalność, choć w tym przypadku istotny jest dobry biznesplan, wymagamy też adekwatnego do ryzyka projektu zabezpieczenia.

Czy właściciele firm chętnie korzystają z tego typu pomocy?

Od lutego 2022 roku, kiedy spadły pierwsze bomby na Ukrainę, dało się zauważyć pewne spowolnienie. Przedsiębiorcy nie byli pewni co z ich biznesami będzie dalej, nie wiedzieli czy nowa sytuacja nie zmusi ich do zamknięcia firm lub przynajmniej ograniczenia działalności. Jednak od kwietnia bieżącego roku, kiedy to zmniejszyliśmy dzięki dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim oprocentowanie pożyczek dla firm do 2,30%, liczba udzielonych pożyczek i ich łączna kwota dynamicznie rośnie. W styczniu przyjęliśmy wnioski o wartości 1,9 mln złotych, w kwietniu 8,7 mln, a w maju już 13 mln złotych!

Czy biorąc pod uwagę takie tempo wzrostu zainteresowania pieniędzy na pożyczki nie zabraknie?

Nie ma obaw. Do końca maja rozdysponowaliśmy 12 milionów złotych, a do wydania mamy jeszcze około 50 milionów. W III lub IV kwartale powinny pojawić się także kolejne pieniądze z nowej perspektywy unijnej, oczekujemy że będzie to nawet 1 miliard złotych. Tę ogromną kwotę przeznaczoną na rozwój firm z naszego województwa wynegocjował Zarząd Województwa Łódzkiego. Dlatego zachęcamy wszystkich przedsiębiorców, także tych młodych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na biznesowych ścieżkach, do aplikowania o pożyczki. Dzięki nim można łatwiej i szybciej osiągnąć sukces.

A co proponujecie firmom, które już z powodzeniem działają na rynku, nie potrzebują pożyczać pieniędzy, ale chciałyby np. podnieść kwalifikacje swoich pracowników?

Produktem, który moglibyśmy zaoferować przedsiębiorcom zainteresowanym poszerzaniem kompetencji swoich załóg są bony szkoleniowe. Współpracujemy z wieloma firmami, które organizują kursy i szkolenia dla pracowników w wielu dziedzinach. Co ważne, skierowanie pracowników na takie kursy nic nie kosztuje pracodawcy, o ile zdecyduje się on na skorzystanie z bonów szkoleniowych . To bardzo wygodne narzędzie pozwalajace na opłacenie kursu z funduszy unijnych dedykowanych takim właśnie celom. Bony szkoleniowe cieszą sie ogromną popularnością wśród przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy stwiają na wysoki poziom wiedzy i umiejętności w swojej załodze. W zeszłym roku udzieliliśmy firmom bony szkoleniowe o łącznej wartości ok. 20 mln złotych.

Czym jeszcze zajmuje się ŁARR?

Wspieramy na przykład młode rodziny. Naszym autorskim projektem jest „Niania”, czyli bezzwrotna dotacja na wynajęcie opiekunki dla dziecka w gminach, w których nie ma lub jest za mało żłobków. Rodzice nowo narodzonego dziecka mogą miesięcznie otrzymać nawet 3300 złotych brutto, by za te pieniądze zorganizować opiekę nad swoją pociechą, a samemu wrócić do pracy. Opiekunem może zostać każdy, także babcia dziecka lub inny członek rodziny. Pieniądze wypłacamy przez 8 miesięcy, nie trzeba ich spłacać. Zainteresowanie jest bardzo duże, na ten program przeznaczyliśmy już 950 tysięcy złotych.

Czy macie również coś dla rolników?

Tak jak najbardziej. Pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera od kilku miesięcy organizujemy w każdą sobotę na terenie Portu Łódź ryneczek wojewódzki, gdzie rolnicy mogą sprzedawać bezpośrednio klientom indywidualnym i półhurtowym wyprodukowane przez siebie warzywa, owoce, wędliny, wypieki czy sery. Ryneczek ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem kupujących. Rolnicy także są bardzo zadowoleni, bo mogą handlować bez opłat placowych, a z tego co wiem przywieziony towar sprzedają niemal na pniu.

Jak ocenia Pan kondycję łódzkiego biznesu? Czy prawdą jest, że przeżywa on kryzys?

Bez wątpienia przedsiębiorcy, nie tylko w regionie łódzkim ale w całej Polsce, mocno odczuli skutki makroekonomiczne wojny za naszą wschodnią granicą. Jednak jestem dla nich pełen podziwu. Są bardzo elastyczni, szybko się adaptują do zmieniających się warunków prowadzenia firm i całego otoczenia, dostosowują się do zmian, dają sobie świetnie radę w obecnych niełatwych czasach. Myślę, że należy im się pomoc, o którą mogą starać się właśnie w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Znajdą tu życzliwych i fachowych doradców, którzy pomogą w złożeniu właściwego wniosku.

czytaj więcej:
https://larr.pl/
https://www.facebook.com/LARR.Lodzkie/

oglądaj:
https://www.youtube.com/watch?v=NEx_axRnRiw

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki