Zaangażowany mural na Uniwersytecie Medycznym

  Zaangażowany mural na Uniwersytecie Medycznym

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zaangażowany mural na Uniwersytecie Medycznym

  ©Krzysztof Szymczak

  Student Uniwersytetu Medycznego i dziewczyna na wózku - to bohaterowie muralu, który powstał na ścianie uczelnianego basenu. Mural tworzony wspólnie z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji ma przełamywać stereotypy dotyczące osób na wózkach.
  Zaangażowany mural na Uniwersytecie Medycznym

  ©Krzysztof Szymczak

  Inicjatorem muralu jest Krzysztof Orzełek, student trzeciego roku fizjoterapii i pracownik Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

  - Chcemy pokazać, że uczelnia jest otwarta na osoby niepełnosprawne - mówi.

  Na uczelni studiuje około 9 tys. osób, z których aż 80 to osoby niepełnosprawne. Jest też 7 niepełnosprawnych doktorantów i 23 pracowników. Jednak są to osoby o średnim i lekkim stopniu niepełnosprawności. Na wózku nikt jeszcze na uczelni nie jeździ.

  - Otrzymujemy jednak wiele zapytań. To uczelnia medyczna, niepełnosprawni mają obawy, czy dadzą radę wykonywać zawód na wózku - mówi Witold Olszewski, główny specjalista uczelni ds. niepełnosprawnych

  Tomasz Domański, poruszający się na wózku instruktor rehabilitacji nie ma wątpliwości.

  - Jest w Polsce ksiądz na wózku, jest anestezjolog. Znam człowieka, który naprawia komórki. Choć naprawą pralek byłoby trudno się zajmować - mówi.

  Podobne murale tworzone są w całej Polsce. W Łodzi można je znaleźć m.in. pod wiaduktem na al. Mickiewicza i przy dworcu Łódź Kaliska.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niepełnosprawność to nie tylko wózek!

  zawiedziony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 22

  Szkoda, że próbując walczyć z jednym stereotypem, utwierdza się inny - że niepełnosprawność to tylko ta motoryczna w skutek której trzeba jeździć na wózku.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niepełnosprawność

  Fundacja Aktywnej Rehabilitacji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Fundacja Aktywnej Rehabilitacji zajmuje się nie tylko osobami niepełnosprawnymi poruszającymi się na wózku inwalidzkim. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi projektami.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo