Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy pałac Stillera w centrum Łodzi, wystawiony na sprzedaż. Ile milionów jest warty?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Wystawiona na sprzedaż jedna z piękniejszych łódzkich rezydencji. Pałac Arnolda Stillera u zbiegu ul. Jaracza i ul. POW - wewnątrz i na zewnątrz.
Wystawiona na sprzedaż jedna z piękniejszych łódzkich rezydencji. Pałac Arnolda Stillera u zbiegu ul. Jaracza i ul. POW - wewnątrz i na zewnątrz. Wiesław Pierzchała
Pałac Arnolda Stillera to jedna z największych i najefektowniejszych rezydencji w Łodzi. Od dawna należy do zrzeszeń grupujących m.in. kupców i transportowców, którzy postanowili ja sprzedać. Liczą na to, że nowy właściciel i inwestor dokończy kosztowne remonty i sprawi, że ta perła architektury do końca odzyska dawną świetność.

Zabytkowy pałac w centrum Łodzi wystawiony na sprzedaż

Zabytkowy pałac z przełomu XIX i XX wieku jest ozdobą centrum miasta. Stoi przy skrzyżowaniu ul. Jaracza i ul. Polskiej Organizacji Wojskowej. Niedawno został wystawiony na sprzedać. Cena wywoławcza – 18 mln zł. Czy zgłosili się już pierwsi chętni?

Zobacz więcej zdjęć

Jeszcze nie. Czekamy. Postanowiliśmy sprzedać tę piękną rezydencję, ponieważ z nie stać nas na bardzo kosztowne remonty. Do tej pory, dzięki środkom własnym i wsparciu magistratu, odnowiliśmy dach i większość elewacji. Do zakończenia została jedynie część elewacji wschodniej i zachodniej. Mamy nadzieję, że w wyniku sprzedaży pałac dostanie się w ręce takiego inwestora, który do końca przywróci mu dawny blask – mówi Anna Stasiak, kierownik biura Wojewódzkiego Związku Zrzeszeń Kupców i Usługodawców w Łodzi, który z Zrzeszeniem Transportu Prywatnego w Łodzi jest właścicielem obiektu.

Zabytki w Łodzi: rezydencja fabrykanta

Oba zrzeszenia mają tu swoją siedzibą. Pozostałe pomieszczenia są wynajmowane. Dlatego w zabytkowych murach można spotkać przedszkole, fryzjernię, pub Kij, salon tatuażu, pracownię malarską i kancelarię adwokacką. Dawniej swoje lokum w piwnicy rezydencji miał słynny klub muzyczny Bagdad Cafe.

Zobacz jak efektownie będzie wyglądał po rewitalizacji słynny pałac Ludwika Heinzla w Łagiewnikach

Pałac zbudowano w 1893 roku. Inwestorem był fabrykant żydowskiego pochodzenia – Arnold Stiller, który ze swoim szwagrem, Juliuszem Bielszowskim, po drugiej stronie obecnej ul. Jaracza (dawniej była to ul. Cegielniana) wybudował zakłady przemysłu wełnianego. Co ciekawe, po II wojnie światowej miała tam swoją siedzibę słynna Telimena. Arnold Stiller, który dał się też poznać jako jeden z założycieli renomowanego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu w Łodzi, zmarł w 1904 roku w wieku 59 lat. Został pochowany w grobowcu na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki