MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zadłużenie mieszkańców Łódzkiego coraz większe. To już prawie 3,9 mld zł!

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Zadłużenie mieszkańców naszego województwa zbliża się do 3,9 mld zł. Osoby zameldowane w Łódzkiem nie płacą w terminie za komunikację, telefon, czy alimenty.

Wystarczyły trzy miesiące, by średni dług mieszkańca województwa łódzkiego wzrósł o blisko 1,4 tys. zł. W poważnych finansowych tarapatach jest ponad 163 tysiące mieszkańców naszego regionu. W sumie ich zaległości zbliżają się do 3,9 mld zł. Jesteśmy szóstym najbardziej zadłużonym regionem w naszym kraju.

Długi Polaków – jak wynika z Indeksu Zaległych Płatności Polaków – przekroczyły 58,1 mld zł. W ciągu trzech miesięcy wzrosły o 2,52 mld zł, choć poważne problemy finansowe ma nieco mniej Polaków niż przed kwartałem – 2,417 mln Polaków. Ubyło 1,2 proc. dłużników. Zmieniają się zaległe zobowiązania.

CZYTAJ TEŻ: Długi mieszkańców województwa łódzkiego to już ponad 3,7 miliarda zł

Zmniejszyła się liczba osób, które nie płacą zobowiązań kredytowych, wzrosła natomiast liczba osób z tzw. zaległościami pozakredytowymi, na które składają się niezapłacone rachunki za telefon, internet, telewizję kablową, alimenty, czynsze, kary za jazdę bez biletu – czytamy w Indeksie.

Solidniejsi mieszkańcy wsi

W województwie łódzkim z finansami nie radzą sobie przeważnie osoby, które mieszkają w miastach. Tylko 37,1 proc. zadłużonych mieszka na wsiach. W skali kraju ten odsetek jest nieco wyższy i wynosi 38,8 proc. Największy odsetek zadłużonych mieszkańców miast jest w województwach zachodniopomorskim, dolnośląskim i śląskim.

– Z kolei na wschodzie i południowym-wschodzie, gdzie w skali kraju największą część mieszkańców stanowią osoby z terenów wiejskich, odnotowujemy najmniejszy udział osób z problemami finansowymi – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – W województwach lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim mieszka na wsi od 52 do 59 proc. osób i udział niesolidnych dłużników jest tu niemal o połowę niższy niż w zurbanizowanej Polsce zachodniej. Mieszkańcy Polski zachodniej częściej niż w Polsce wschodniej sięgają po kredyty i biorą na siebie inne zobowiązania. Jednocześnie ta większa otwartość na zadłużenie nakłada się na niższą solidność płatniczą – dodaje prezes.

CZYTAJ TEŻ: Dłużnicy firm telekomunikacyjnych. 32-latek z powiatu radomszczańskiego jest winien ponad 71 tys. zł

W Łódzkiem w długach tkwi 78 osób na tysiąc dorosłych mieszkańców. Przed kwartałem było ich 79. Dłużników najbardziej ubyło w województwie kujawsko-pomorskim, trzy miesiące temu było ich 101 na tysiąc dorosłych, obecnie jest ich 96.

Są w średnim wieku i mają największe długi

Największy średni dług mają osoby w przedziale wiekowym od 45 do 54 lat. To ponad 32,3 tys. zł. Na drugim miejscu znalazły się osoby, które mają od 35 do 44 lat i średnio są winne 29,1 tys. zł. Niewiele mniej wynosi średnie zobowiązanie osób, które mają od 55 do 64 lat – to 27,3 tys. zł.

Dłużników, niezależnie od wieku, najbardziej obciążają kredyty. Średni zaległy kredyt mieszkaniowy na osobę wynosi 225 tys. zł, a konsumpcyjny ponad 22,7 tys. zł. Trzecie miejsce zajęły zaległe alimenty – to blisko 35,2 tys. zł. Ponad 5,5 tys. zł wynoszą zaległe zobowiązania tych, którzy mają obciążone karty kredytowe i nieuregulowane kredyty na koncie osobistym. Zaległe rachunki telefoniczne wynoszą średnio niemal 2,4 tys. zł, a 788 zł to średnia zaległość za jazdę bez ważnego biletu.

Z rejestru dłużników znikają dane osób, które miały najmniejsze zaległe zobowiązania. Mogą je spłacić m.in. dzięki rosnącym wynagrodzeniom. Część osób pozwoliła sobie na spłatę długu m.in. dzięki pieniądzom z programu „Rodzina 500 plus”. Mogli część dochodu przeznaczyć na długi.

**CZYTAJ TEŻ:

Dłużnicy czynszowi w Łodzi. Coraz więcej lokatorów chce odpracowywać swoje zaległości

**

Dłużnicy rekordziści
Zobowiązania najbardziej zadłużonych osób w poszczególnych województwach są liczone nie w tysiącach, ale w milionach złotych.

Najbardziej zadłużony jest 67-letni mężczyzna z województwa mazowieckiego. Jego dług przekroczył już 103,5 mln zł. Drugie miejsce należy do 61-letniego mieszkańca Lubelszczyzny, który ma do oddania blisko 64,5 mln zł. Na podium znalazł się jeszcze 56-latek z Dolnego Śląska, którego dług przekroczył 46,2 mln zł.

Niespełna 42,8 mln zł wynosi natomiast dług 55-letniego mieszkańca województwa podkarpackiego, który w gronie najbardziej zadłużonych osób zajął czwarte miejsce. Piąte przypadło natomiast mieszkańcowi województwa łódzkiego. To 61-letni mężczyzna, którego zaległe zobowiązania finansowe przekroczyły 28,1 mln zł.

W tym gronie jest tylko jedna kobieta. To 57-letnia mieszkanka województwa małopolskiego, której dług wynosi ponad 19,9 mln zł.

Pozwoliło jej to zająć siódme miejsce na liście najbardziej zadłużonych mieszkańców poszczególnych województw. Listę najbardziej zadłużonych zamyka mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego. Jego dług zbliża się do 4 mln zł. Mężczyzna ma 56 lat.

DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 8 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki