MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zalana droga S8 w Warszawie. Wodociągowcy wypompowują wodę

PAP
PAP
Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Zlana droga szybkiego ruchu S8 w Warszawie.
Zlana droga szybkiego ruchu S8 w Warszawie. Aleksy Witwicki/policja
Brygady pogotowia kanalizacyjnego wypompowują wodę z zatopionego po środowych ulewach fragmentu S8. Po zalaniu trasy S8 na wysokości Żoliborza, trasa jest nieprzejezdna w obu kierunkach między węzłem Wisłostrada, a węzłem Marymoncka.

Zalana droga S8 w Warszawie

"W związku z trudną sytuacją na trasie S8, której system odwadniający nie jest w eksploatacji MPWiK, wodociągowcy udali się na miejsca zalewiska, by pomóc w jak najszybszym przywróceniu normalnego ruchu" – powiedział rzecznik prasowy MPWiK w Warszawie Marek Smółka.

Obecnie woda jest wypompowywana z zalanych jezdni.

W środę po kilku godzinach intensywnych opadów, pogotowie MPWiK odebrało kilkadziesiąt zgłoszeń o podtopieniach z terenu wszystkich dzielnic Warszawy, a także Piastowa, Pruszkowa i Michałowic. Najwięcej z warszawskich dzielnic – Bielan, gdzie spadło ok. 33 l wody na metr kwadratowy, i Włoch.

"Do usuwania skutków nawalnego deszczu Wodociągi Warszawskie skierowały dziesiątki ekip i samochodów specjalistycznych. Nad usuwaniem zalewisk pracuje 12 brygad roboczych i wozów brygadowych, a także załogi 13 samochodów specjalistycznych. Wszystkie te ekipy są kierowane do udrażniania kanałów i wpustów deszczowych zatykanych niesionymi przez wody opadowe liśćmi i gałęziami" - zrelacjonował Smółka.

Ekipy Wodociągów Warszawskich ściśle współpracują ze służbą dyżurną miasta. Aby możliwie szybko przywrócić przejezdność ulic, do prac kierowane są kolejne zespoły. Nasi pracownicy pomagają w usuwaniu skutków podtopień w każdym punkcie miasta, bez względu na to, czy są one związane z siecią kanalizacyjną Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie czy też tą, która nie pozostaje w eksploatacji spółki.

Zaapelował jednocześnie do kierowców, by mimo trudnych warunków na mieście, gdy widzą samochody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie jadące na sygnale, prosimy, ustępowali im miejsca.

"W ten sposób będziemy mogli jeszcze szybciej przystąpić do usuwania zalewiska lub podtopienia" - podkreślił.

Jednocześnie prosimy mieszkańców o zgłaszanie wszystkich zaobserwowanych zalewisk lub podtopień pod bezpłatnym, czynnym całą dobę numerem telefonu 994 lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej spółki w zakładce: Zgłoś awarię.

Według informacji od służb meteorologicznych, w środę na Bielanach spadły 33 l wody na metr kwadratowy, w Legionowie 26, a lokalnie, wzdłuż Wisły nawet do 50 litrów na metr kwadratowy.

Po ulewnych deszczach pod wodą znalazły się obydwie jezdnie trasy s8 na wysokości Żoliborza. Nie można przejechać ani w kierunku Poznania, ani Białegostoku. Trasa ma być zablokowana przez kilka godzin.

"Pomiędzy wiaduktem ul. Mickiewicza a Wybrzeżem Gdyńskim w związku z obfitymi opadami deszczu doszło do zalania trasy S8. Przejazd w obu kierunkach jest zablokowany. Organizowane są objazdy" - przekazała KSP. Wyłączone są też wszystkie wjazdy na trasę.

Na miejscu pracuje Wydział Ruchu Drogowego. "Ruch jezdnią tranzytową jest całkowicie wyłączony w kierunku na Poznań. Natomiast jezdnią pomocniczą można dojechać tylko do Wisłostrady. W kierunku Białegostoku ruch przekierowany jest na objazdy ul. Powązkowską i ul. Broniewskiego" - przekazał podinsp. Sylwester Marczak z komendy stołecznej.

W urzędzie miasta PAP ustaliła, że w związku z sytuacją na drogach, miasto nie będzie zwoływać sztabu kryzysowego. "Zarządcą S8 jest GDDKiA. My, jeśli chodzi o pozostałe drogi w Warszawie, nie mamy innej, tak poważnej sytuacji. Na bieżąco działamy" - przekazała rzecznik ratusza Monika Beuth.

"Woda z trasy S8 odprowadzana jest odpływami grawitacyjnymi do zbiorników retencyjnych pod trasą. Stamtąd jest ona przepompowywana do kolektora miejskiego. Na razie nie wiadomo, w którym miejscy doszło do przelania. Odpływy grawitacyjne są drożne" - poinformowała PAP rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska.

Zlana droga szybkiego ruchu S8 w Warszawie.

Zalana droga S8 w Warszawie. Wodociągowcy wypompowują wodę

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki