Zarząd brytyjskiej sieci sklepów Tesco podpisał porozumienie ze związkowcami w sprawie likwidacji dziewięciu marketów w Polsce, w tym jednego w Łodzi

Dobre wieści dla pracowników hipermarketu Tesco w Galerii Łódzkiej w Łodzi. Chociaż sklep przestanie istnieć 14 września, to nikt ze 117 pracowników nie straci pracy. Tak wynika z porozumienia, które zostało podpisane w poniedziałek między zarządem sieci a związkowcami. Mniej szczęścia mają pracownicy z innych sklepów, które również zostaną zlikwidowane, a jest ich w kraju jest dziewięć.

- W dziewięciu sklepach, które mają być zamknięte, pracuje 290 osób, najwięcej w Łodzi - mówi Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca komisji zakładowej NSZZ Solidarność przy sieci Tesco w Polsce. - W Łodzi pracownicy nie mają podpisanych umów z konkretnym sklepem, ale są to umowy na miasto. Oznacza to, że wszyscy otrzymają oferty pracy w innych sklepach tej sieci w Łodzi, nie tylko hipermarketach ale też mniejszych oddziałach. Zależało nam, by zajęli te same stanowiska, co w sklepie w Galerii Łódzkiej i takie zapewnienie uzyskaliśmy od zarządu sieci. Jeśli pracownicy sklepu Tesco w Galerii Łódzkiej wyrażą chęć pracy w innych sklepach, to taka ofertę otrzymają.

Zdaniem Elżbiety Jakubowskiej, w innych sklepach sieci Tesco w Łodzi są wakaty, a rotacja pracowników w handlu jest na tyle duża, że sieć nie będzie miała problemu ze znalezieniem wolnych miejsc dla 117 osób.

Tesco w Łodzi: zwolnienia pracowników i zamknięte sklepy

Informacje przewodniczącej komisji zakładowej potwierdza zarząd sieci. - Organizacje związkowe podpisały porozumienie w sprawie zwolnień grupowych - czytamy w komunikacie biura prasowego sieci Tesco. - Każdemu pracownikowi hipermarketu przy al. Piłsudskiego zaoferujemy inne stanowiska pracy w naszych pozostałych sklepach regionu.

Zlikwidowane zostaną także mniejsze sklepy Tesco w Wałbrzychu, Głogowie, Oświęcimiu, Koninie, Opolu, Żywcu, Białymstoku i Ścinawie. Pierwszy zostanie zamknięty sklep w Wałbrzychu. Dojdzie do tego w połowie lipca. Pracownicy będą jednak mieli zajęcie do końca miesiąca, będą bowiem pakować i wywozić towar.

Zwolnienia grupowe potrwają od 19 czerwca do końca sierpnia. O kolejności zwolnień będzie decydował okres wypowiedzenia, jaki jest zawarty w umowie o pracę. W Wałbrzychu zostanie on skrócony, a za pozostały czas do końca umowy pracownicy otrzymają wynagrodzenie.

Zwolnienia w Tesco. Hipermarket zamyka sklepy i dział zakupów internetowych

Pracownicy sklepu Tesco w Świnawie nie mają takich możliwości jak w Łodzi. W ich miejscowości nie ma innego sklepu tej sieci, a kolejny jest oddalony o kilkanaście kilometrów. W lepszej sytuacji są pracownicy w Opolu, gdzie sieć Tesco zamyka supermarket, a jego pracownicy mają mieć zaoferowaną pracę w hipermarkecie w tym mieście.

Podczas negocjacji związkowcy usłyszeli od zarządu, że obroty w sklepie w Galerii Łódzkiej nie były niskie, ale problemem był wysoki czynsz.

Na przełomie kwietnia i maja został zamknięty sklep Tesco w Piotrkowie (w galerii Focus Mall). Nie działa też dział zakupów internetowych w sklepie Tesco na Widzewie.