Zanieczyszczenie powietrza w Łódzkiem. Zmierzą stężenie...

  Zanieczyszczenie powietrza w Łódzkiem. Zmierzą stężenie pyłów w Tomaszowie

  Beata Dobrzyńska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zanieczyszczenie powietrza w Łódzkiem. Zmierzą stężenie pyłów w Tomaszowie
  Sensory będą mierzyć stężenie pyłów w tomaszowskim powietrzu.
  Zanieczyszczenie powietrza w Łódzkiem. Zmierzą stężenie pyłów w Tomaszowie
  Rozpoczyna się sezon grzewczy, a z nim coroczne problemy z jakością powietrza. Po ubiegłorocznych alarmach smogowych mieszkańcy chcą wiedzieć, czym oddychają. Wymagają też od samorządów działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

  W ostatnich miesiącach wiele dla poprawy powietrza zrobiono w Tomaszowie. To jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i Europie. Podobnie zanieczyszczone powietrze jest w pobliskim Opocznie.

  Polski Alarm Smogowy przelicza zawarty w powietrzu szkodliwy bezno(a)piren na wypalane papierosy. Z danych PAS wynika, że spędzenie na dworze w Opocznie dwóch godzin jest równoważne 11 wypalonym papierosom, w Tomaszowie - dziewięciu.

  Nic więc dziwnego, że samorządy szukają wszelkich możliwości, by jakość powietrza zmierzyć i poprawić.

  Zobacz też: Z bocznej nawy: Alarmy smogowe wrzućmy do kosza

  Do ubiegłego sezonu grzewczego w Tomaszowie był problem ze zmierzeniem poziomu zanieczyszczeń. Jedyne urządzenie badawcze działające w mieście należy do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska i działa w tzw. systemie pomiarów manualnych, czyli filtry zabierane są z urządzenia co 14 dni i dopiero wówczas badane. Na publikację wyników trzeba czekać kilka tygodni, w przeciwieństwie do pomiarów automatycznych - tu stan jakości aktualizowany jest co godzinę. To na tych drugich pomiarach bazują aplikacje antysmogowe w naszych telefonach i komunikaty zarządzania kryzysowego.

  Teraz mieszkańcy Tomaszowa będą mogli na bieżąco sprawdzać jakość powietrza w swojej dzielnicy dzięki sensorom powietrza firmy Airly, których zasięg pokrywa praktycznie całe miasto. Kilkanaście urządzeń zostało zamontowanych w różnych dzielnicach od centrum po rogatki Tomaszowa.

  Wyniki pomiaru jakości powietrza publikowane są na specjalnej mapie oraz w aplikacji, którą można pobrać. Oprócz wskaźników pyłów PM2,5 oraz PM10 (wraz z dopuszczalną normą) wskaźniki podają temperaturę, wilgotność i ciśnienie. Jeden sensor bada jakość powietrza na obszarze kilometra kwadratowego.

  Pojedyncze sensory działają już m.in. w Łodzi, Pabianicach, Piotrkowie i Radomsku. Szczegóły działania systemu i jego możliwości poznamy dzisiaj podczas specjalnej konferencji. Władze miasta liczą, że system wpłynie na mieszkańców, którzy widząc stan powietrza, nie będą już wrzucać śmieci do pieca.

  Poza nowym systemem badania powietrza w Tomaszowie urząd miasta pozyskał także pieniądze na wymianę starych pieców. We wrześniu zakończyło się przyjmowanie wniosków od mieszkańców, którzy są zainteresowani wymianą źródła ciepła na bardziej ekologiczne.

  Czytaj:Fundusz wspiera termomodernizację i wymianę ogrzewania

  Do działań proekologicznych można także w Tomaszowie zaliczyć zakup 25 nowych hybrydowych autobusów, które w ciągu najbliższych tygodni zastąpią stary i wysłużony tabor MZK.

  - W Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym zostanie wymieniony praktycznie cały tabor, powstanie też nowoczesna baza. Sądzę, że jeszcze trzy, cztery lata temu mało kto wierzył, że będzie to możliwe. To jest duży skok cywilizacyjny - mówi prezydent Marcin Witko.

  Gdy tylko autobusy wyjadą na drogi mieszkańcy będą mogli jeździć nimi bezpłatnie na podstawie Karty Tomaszowianina.

  Władze miasta liczą, że mieszkańcy będą wybierać transport zbiorowy i zostawiać swoje samochody w garażach co również wpłynie na zmniejszenie smogu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdura

  kontra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Kolejna bzdura . Wszyscy pamiętają jak w Tomaszowie kopciły zakłady takie jak Wistom ,mazowia i wiele innych zlikwidowanych i nikt nie mówił o smogu a obecnioe pojawia się smog pomimo ze te zakłady...rozwiń całość

  Kolejna bzdura . Wszyscy pamiętają jak w Tomaszowie kopciły zakłady takie jak Wistom ,mazowia i wiele innych zlikwidowanych i nikt nie mówił o smogu a obecnioe pojawia się smog pomimo ze te zakłady nie kopcą . Smog i zanieczyszcenie się zwiekszyło bo kopcenie z tych zakładów zastąpiły rury wydechowe i tu należy upatrywać problemu a nie czym kto opala mieszkanie. Przy okazji DŁ kaze sobie łacić za niektóre artykuły i chyba na tym straci bo internauci przestaą wchodzic na strony DŁ i zmniejsza się wpływy z reklam których nie mało .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ludzi nie stać. To nie zla wola tych ludzi.

  Może tym się rząd zajmie. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  W kopalni węgiel kosztuję 300zł za tonę. Na składzie 900zł. W tym jest problem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ludzi stać, ale wolą chlać wódę

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Ludzi stać, ale wolą wydać mniej na węgiel, bo po co więcej?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Karac

  Ksrac (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Karać podwyższyć kary jak przy zagrożeniu życia


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierdolić

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Oplataniem niczego nie załatwisz. Podnoszeniem kar też nie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ul.Próchnika 40!!!

  lokator! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  sprawdźcie czym u nas palą menele!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niczego to nie zmieni

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Ludzie palący śmieciami nie są głupi, oni są źli.
  To nie brak wiedzy, oni po prostu mają w duupie jakość powietrza.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo